Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Ενημέρωση πίνακα SQL Server 2000 με ελληνικά

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò deykas. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος deykas στις 10-04-2006, 23:08. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  09-04-2006, 22:50 11733

    Ενημέρωση πίνακα SQL Server 2000 με ελληνικά

    Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα, εάν είναι δυνατόν, μία βοήθεια.

    Έχω μία Web φόρμα (Web application) για διαχείριση ενός πίνακα. Τα πεδία είναι COLLATION (GREEK_CS_AS). Γράφω ελληνικά στα πεδία της, αλλά όταν κάνω το Update για να ενημερωθεί ο πίνακας, δεν αναγνωρίζονται τα ελληνικά και αποθηκεύονται στη βάση οι γνωστοί περίεργοι χαρακτήρες. Αν πάω και ενημερώσω τον πίνακα με ελληνικά κατευθείαν από τον Enterprise Manager, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

    Γνωρίζει κανείς τι ρύθμιση πρέπει να κάνω;

    Ευχαριστώ, εκ των προτέρων...

  •  09-04-2006, 23:23 11735 σε απάντηση της 11733

    Απ: Ενημέρωση πίνακα SQL Server 2000 με ελληνικά

    Η συζήτηση έχει ξαναγίνει αρκετές φορές και σε κάθε περίπτωση το πρόβλημα ήταν οι ρυθμίσεις του web application. Αν χρησιμοποιείς παντού Unicode (nvarchar στη βάση, χρήση των default ρυθμίσεων για τη γλώσσα και το encoding της εφαρμογής, αποθήκευση των αρχείων σε μορφή Unicode) δεν θα έχεις πρόβλημα και το collation δεν θα παίξει ρόλο. Το πρόβλημα αρχίζει έτσι και "σπάσεις" τη χρήση unicode κάπου.

    Αυτό μπορεί να συμβεί με διάφορους τρόπους. Μπορεί να χρησιμοποίησες varchar ή να όρισες το encoding της σελίδας χρησιμοποιώντας κάποιο HTML tag αντί να θέσεις το responseEncoding της σελίδας. Τέλος, μπορεί να έχεις αποθηκεύσει τα αρχεία .aspx σε μορφή ASCII και ο server στον οποίο τρέχει η εφαρμογή σου να έχει διαφορετικό locale από το μηχάνημα στο οποίο έγραψες τα αρχεία. Μπορεί επίσης η εντολή insert ή update που χρησιμοποιείς να μην περνάει σωστά τα unicode strings. Όταν θέλεις να περάσεις μια τιμή string σαν Unicode στον SQL Server πρέπει να βάλεις το πρόθεμα Ν, π.χ. INSERT INTO MYTABLE VALUES(3,Ν'Το Όνομα μου').
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  10-04-2006, 20:50 11762 σε απάντηση της 11735

    Απ: Ενημέρωση πίνακα SQL Server 2000 με ελληνικά

    Έχω διαβάσει όλα τα σχετικά θέματα στο forum και έπραξα όλα τα παρακάτω:

    Προσπάθησα με τις παρακάτω παραμέτρους (και collation Greek-Binary Sort) αλλά τώρα όταν κάνω Insert ή update στη βάση μπαίνουν πάλι μόνο τα λατινικά και αγνοούνται τελείως οι ελληνικοί χαρακτήρες. Δοκίμασα και με utf-8 αλλά πάλι τίποτα.  Έχω αποθηκεύσει και το αρχείο ως Unicode(UTf-8 with signature). Στο Web.config είναι <globalization requestEncoding="utf-8" responseEncoding="utf-8" />

    Δεν ξέρω τι έχει μείνει να δοκιμάσω...Help

    %@ Page Language="VB" ContentType="text/html" ResponseEncoding="utf-8" %>
    <%Session.CodePage = 1253
    Response.Charset="windows-1253"%>

    Ευχαριστώ πάλι εκ των προτέρων για την υπομονή  και το χρόνο σας.

     

     

  •  10-04-2006, 22:43 11764 σε απάντηση της 11762

    Απ: Ενημέρωση πίνακα SQL Server 2000 με ελληνικά

    Ρίξε μια ματιά εδώ http://www.dotnetzone.gr/cs/forums/8236/ShowPost.aspx
    Θρυλικός Προγραμματιστής
  •  10-04-2006, 23:08 11766 σε απάντηση της 11764

    Απ: Ενημέρωση πίνακα SQL Server 2000 με ελληνικά

    egeorge με έσωσες! Μόλις έβαλα nvarchar (αντί varchar) τις  παραμέτρους των συναρτήσεων έπαιξε κανονικά.

    Ευχαριστώ πολύ!!

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems