Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Διαθέσιμη η τελική έκδοση του IE7!

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò George J. Capnias. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Dimitris Papadimitriou στις 19-12-2006, 12:55. Υπάρχουν 20 απαντήσεις.
Σελίδα 1 από 2 (21 εγγραφές)   1 2 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  19-10-2006, 20:11 18842

    Gift [G] Διαθέσιμη η τελική έκδοση του IE7!

    Σήμερα δημοσιεύτηκε στο weblog της ομάδας ανάπτυξης του Internet Explorer ότι είναι πλέον διαθέσιμη η έκδοση του Internet Explorer 7 για τα Windows XP. Όλοι είναι καλοδεχούμενοι να κάνουν λήψη της τελικής έκδοσης από την διεύθυνση http://www.microsoft.com/ie.

    Ο Internet Explorer 7, έχει συγκεντρώσει όλη την ανατροφοδότηση που έχει δοθεί από τους χρήστες στην Microsoft και έχει γίνει σκληρή δουλειά για ένα πιο ασφαλή browser που θα κάνει τις καθημερινές εργασίας στο web ευκολότερες…

    Προς το παρόν o Internet Explorer 7 είναι διαθέσιμος μόνο στην αγγλική γλώσσα. Στην ελληνική γλώσσα θα είναι διαθέσιμος κάποια στιγμή μεταξύ Νοεμβρίου και Ιανουαρίου.

    Διαβάστε περισσότερα: Internet Explorer 7 for Windows XP Available Now

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  19-10-2006, 23:38 18854 σε απάντηση της 18842

    Απ: Διαθέσιμη η τελική έκδοση του IE7!

    Όπως μπορεί να διαβάσει κανείς στο σχετικό blog post της ομάδας του IE 7, η μετάβαση από παλιότερες εκδόσεις του IE στην 7 θα γίνει και μέσω των Automatic Updates, ξεκινώντας από όσους έχουν εγκατεστημένη κάποια beta της έκδοσης 7 και προχωρώντας σε δεύτερη φάση και σε όσους βρίσκονται στην έκδοση 6. Σε όλες τις περιπτώσεις, η εγκατάσταση του IE 7 μέσω των Automatic Updates θα γίνει μετά την ενημέρωση και με τη ρητή συγκατάθεση του χρήστη.
    Νατάσα Μανουσοπούλου
  •  20-10-2006, 13:37 18884 σε απάντηση της 18854

    Απ: Διαθέσιμη η τελική έκδοση του IE7!

    Μια και δημοσιεύτηκε, να γράψω και εγώ την ταπεινή μου άποψη ως χρήστης:

    Ωραία τα tabs (επιτέλους!). Αλλά, εγώ, που χρησιμοποιούσα εδώ και αρκετά χρόνια τον Maxthon που τα είχε όλα αυτά, βρίσκω οτι στον IE7 λείπουν δύο βασικά πράγματα:

    - Super Drag&Drop (ή όπως αλλιώς το λένε): Σέρνεις ένα link σε ένα κενό χώρο και ανοίγει σε νέο tab. Ο Firefox το έχει σε plugin, ο Maxthon το έχει built-in.

    - Mouse Gestures (Π.χ. κάτω και δεξιά με το ποντίκι κλείνει το τρέχον tab). Ο Firefox το έχει σε plugin. Ο Opera το έχει ενσωματωμένο, το ίδιο και ο Maxthon.

    Χρησιμοποιούσα Maxthon επειδή χρησιμοποιεί τη μηχανή του IE (ουσιαστικά ΙΕ Shell είναι) και αυτές οι δύο λειτουργίες μου έχουν λύσει τα χέρια. Δυστυχώς δεν βρίσκω λόγο ακόμα να χρησιμοποιήσω τον IE7 μέχρι να έχω το ίδιο ακριβώς functionality και εκεί (που ελπίζω κάποια στιγμή να γίνει).


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  20-10-2006, 13:45 18888 σε απάντηση της 18884

    Απ: Διαθέσιμη η τελική έκδοση του IE7!

    Επειδή από version beta χρησιμοποιώ το IE7

     cap wrote:

    - Super Drag&Drop (ή όπως αλλιώς το λένε): Σέρνεις ένα link σε ένα κενό χώρο και ανοίγει σε νέο tab. Ο Firefox το έχει σε plugin, ο Maxthon το έχει built-in.

    Δεξί click και "Open Link in New Tab" ή control key και click

     

     cap wrote:

    - Mouse Gestures (Π.χ. κάτω και δεξιά με το ποντίκι κλείνει το τρέχον tab). Ο Firefox το έχει σε plugin. Ο Opera το έχει ενσωματωμένο, το ίδιο και ο Maxthon.

    Κάθε tab έχει το "Χ"


    while (!dead) learn();
  •  20-10-2006, 13:49 18889 σε απάντηση της 18884

    Απ: Διαθέσιμη η τελική έκδοση του IE7!

     cap wrote:

    Μια και δημοσιεύτηκε, να γράψω και εγώ την ταπεινή μου άποψη ως χρήστης:

    Ωραία τα tabs (επιτέλους!). Αλλά, εγώ, που χρησιμοποιούσα εδώ και αρκετά χρόνια τον Maxthon που τα είχε όλα αυτά, βρίσκω οτι στον IE7 λείπουν δύο βασικά πράγματα:

    - Super Drag&Drop (ή όπως αλλιώς το λένε): Σέρνεις ένα link σε ένα κενό χώρο και ανοίγει σε νέο tab. Ο Firefox το έχει σε plugin, ο Maxthon το έχει built-in.

    - Mouse Gestures (Π.χ. κάτω και δεξιά με το ποντίκι κλείνει το τρέχον tab). Ο Firefox το έχει σε plugin. Ο Opera το έχει ενσωματωμένο, το ίδιο και ο Maxthon.

    Χρησιμοποιούσα Maxthon επειδή χρησιμοποιεί τη μηχανή του IE (ουσιαστικά ΙΕ Shell είναι) και αυτές οι δύο λειτουργίες μου έχουν λύσει τα χέρια. Δυστυχώς δεν βρίσκω λόγο ακόμα να χρησιμοποιήσω τον IE7 μέχρι να έχω το ίδιο ακριβώς functionality και εκεί (που ελπίζω κάποια στιγμή να γίνει).

    Κι εγω ημουν Φανατικος του Maxthon. Απλα βαρεθηκα να εχω ενα σωρο browsers στο συστημα μου, τους ξηλωσα ολους και πλεον χρησιμοποιω τον 7 απο τη beta1. Κανω κι εγω οτι λεει και ο baburanos, ουσιαστικα ειναι τα ιδια πραγματα με αλλο τροπο...


    Software Engineer, specializes in Microsoft .net/C#, COM, Sql Server and now Python.
  •  20-10-2006, 13:53 18890 σε απάντηση της 18888

    Απ: Διαθέσιμη η τελική έκδοση του IE7!

    @baburanos:

    Η λειτουργικότητα ξέρω οτι υπαρχει - και στον IE6 υπήρχε το δεξί κλικ - open in new window. Το έκανες αυτό που ήθελες - το θέμα ήταν πώς! Προσωπικά τα mouse gestures και το super drag & drop όταν κάνω google search με βοηθούν να ανοίξω σε δευτερόλεπτα 20 σελίδες να τις διαβάσω και να τις κλείσω σε χρόνο dt....ο χρόνος που χρειάζεται κανείς για δεξιά κλικ + σουρσιμο για να βρει το "χ" πολλαπλασιάζεται εκθετικά...

    @objectref:

    Και εγώ βαρέθηκα. Αναγκαίο κακό θα μου πεις, ορισμένες φορές. Παντως θα μείνω (προς το παρόν) στον maxthon για να κάνω τις καθημερινές μου δουλειές.


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  20-10-2006, 14:07 18892 σε απάντηση της 18890

    Απ: Διαθέσιμη η τελική έκδοση του IE7!

     cap wrote:
    @baburanos:

    Η λειτουργικότητα ξέρω οτι υπαρχει - και στον IE6 υπήρχε το δεξί κλικ - open in new window. Το έκανες αυτό που ήθελες - το θέμα ήταν πώς! Προσωπικά τα mouse gestures και το super drag & drop όταν κάνω google search με βοηθούν να ανοίξω σε δευτερόλεπτα 20 σελίδες να τις διαβάσω και να τις κλείσω σε χρόνο dt....ο χρόνος που χρειάζεται κανείς για δεξιά κλικ + σουρσιμο για να βρει το "χ" πολλαπλασιάζεται εκθετικά...

     

    Σωτήρη όχι "δεξί κλικ - open in new window" αλλά:  δεξί click και "Open Link in New Tab"

    &

    Εάν πχ έχεις δέκα σελίδες ανοιχτές και θες να κλήσεις τις 9 πατάς συνεχόμενα click στο «X» του δεύτερου tab και δε dt έχουν κλείσει.


    while (!dead) learn();
  •  20-10-2006, 14:59 18899 σε απάντηση της 18892

    Απ: Διαθέσιμη η τελική έκδοση του IE7!

    Αχ! Αχ! Βρε! Μα τι λεω ο αμοιρος εγω; Για τον IE6 μιλαγα και ελεγα new window! Βρε παιδια, ξερω οτι στον 7 μπορείς να κάνεις δεξι κλικ - να κουνήσεις τον πόντικα - να βρεις την επιλογή open in new tab - να την πατήσεις - να πας στο new tab - να μην σου αρεσει - να κουνήσεις τον πόντικα - να βρεις το χ - να το πατήσεις - να κλείσει το tab! απλά ΔΕΝ μου αρέσει αυτή η αλληλουχία κινήσεων! :)


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  20-10-2006, 15:13 18901 σε απάντηση της 18899

    Απ: Διαθέσιμη η τελική έκδοση του IE7!

     cap wrote:
    Αχ! Αχ! Βρε! Μα τι λεω ο αμοιρος εγω; Για τον IE6 μιλαγα και ελεγα new window! Βρε παιδια, ξερω οτι στον 7 μπορείς να κάνεις δεξι κλικ - να κουνήσεις τον πόντικα - να βρεις την επιλογή open in new tab - να την πατήσεις - να πας στο new tab - να μην σου αρεσει - να κουνήσεις τον πόντικα - να βρεις το χ - να το πατήσεις - να κλείσει το tab! απλά ΔΕΝ μου αρέσει αυτή η αλληλουχία κινήσεων! :)

    Εγω καταλαβα τι ειπες, εξ ου και το "ουσιαστικα ειναι τα ιδια πραγματα με αλλο τροπο" που ειπα...Τελος παντων, ο browser για μενα ειναι το τελευταιο πραγμα πιου θα εδινα σημασια, απο τη στιγμη δε που με αλλους ειχα προβλημα με μερικες σελιδες, ο IE  ειναι ο μονος που υπαρχει στο συστημα μου. Τοσα εχουμε στο μυαλο μας με τα υπολοιπα, πρεπει να "ανυσηχουμε" και για τον browser...


    Software Engineer, specializes in Microsoft .net/C#, COM, Sql Server and now Python.
  •  20-10-2006, 18:15 18916 σε απάντηση της 18901

    Απ: Διαθέσιμη η τελική έκδοση του IE7!

    Μεσαίο click για άνοιγμα σε νέο tab anyone?

    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  21-10-2006, 00:07 18938 σε απάντηση της 18916

    Απ: Διαθέσιμη η τελική έκδοση του IE7!

      Πάντως έχει πρόβλημα με το site του sport-fm http://www.sport-fm.gr/  Υπάρχει καμμιά λύση γι' αυτό;
  •  21-10-2006, 18:27 18964 σε απάντηση της 18901

    Απ: Διαθέσιμη η τελική έκδοση του IE7!

     objectref wrote:

    ... Τοσα εχουμε στο μυαλο μας με τα υπολοιπα, πρεπει να "ανυσηχουμε" και για τον browser...

    Θα συμφωνήσω απόλυτα ... και θα προσθέσω ότι φορτώνουμε το pc μας (και ειδικά το registry ) με ένα σωρό εφαρμογές ... με αποτέλεσμα να γίνεται αργό ...

     


    Βαγγέλης Ξανθάκης
    Independent Consultant
    www.aylos.com
  •  24-10-2006, 10:09 19070 σε απάντηση της 18938

    Απ: Διαθέσιμη η τελική έκδοση του IE7!

     ekekakos wrote:
      Πάντως έχει πρόβλημα με το site του sport-fm http://www.sport-fm.gr/  Υπάρχει καμμιά λύση γι' αυτό;

    Πολλά sites έχουν πρόβλημα. Όπως π.χ. και το http://www.aegeanair.com. Αν πατήσετε 'Διαθεσιμότητα και Τιμές' βγαίνει ένα παράθυρο που λέει ότι απαιτείται IE 6 ή Netscape 6 ή νεώτερα! Ο IE 7 δεν είναι νεώτερος του IE 6; Για να το δω σε πράξεις:

    7>6 => IE7>IE6   Δεν ισχύει;

    ... φαίνεται ότι η Microsoft δεν έκανε και τόσο καλή δουλειά στο να ενημερώσει τους ενδιαφερόμενους. Όταν δυο τόσο σημαντικά sites δεν λειτουργούν σωστά υπάρχει πρόβλημα. Και φοβάμαι ότι τόσο τα sites όσο και η Microsoft θα το πληρώσουν. Οι μεν γιατί οι χρήστες θα πάνε σε άλλα sites, η δε γιατί οι χρήστες μπορεί να επιλέξουν να χρησιμοποιήσουν άλλο browser. Ξέρω ότι τα sites μπορεί να μην δουλεύουν λόγω ανορθόδοξου κώδικα που απλά τον άφηνε να περάσει ο IE6. Αυτό βαρένει τους developers, αλλά τελικά και την Microsoft.


    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
  •  24-10-2006, 10:23 19071 σε απάντηση της 19070

    Απ: Διαθέσιμη η τελική έκδοση του IE7!

    Διαφωνώ 100% με το τελευταίο. Εδώ και πάνω από 1 χρόνο η Microsoft ειδοποιεί συνέχεια ότι θα υπάρξουν αλλαγές. Κάθε φορά που πας στο site του Internet Explorer, φάτσα φόρα είναι η δημοσίευση για τις αλλαγές. Απλά πολλοί είπαν, δεν βαριέσαι, κάτσε να βγει και μετά διορθώνουμε τα λάθη.

    Από την άλλη, πολλά από τα scripts για τον έλεγχο εκδόσεων είναι ολίγον γκαγκάου. Αν ο άλλος ψάχνει συγκεκριμένα για τα strings του Netscape 7 ή του Explorer 6, ε, λογικό είναι να αποτυγχάνει μόλις βγει μια νεώτερη έκδοση.

    Τα λάθη αυτά υπήρχαν πριν ένα χρόνο, όταν βγήκε η πρώτη έκδοση του Internet Explorer 7. Αν κάποια site έχουν πρόβλημα ένα χρόνο μετά, δεν φταίει η Microsoft γι αυτό. Κάποιος θα πρέπει να επικοινωνήσει με τον admin αυτών των site και να τους ταρακουνήσει λίγο μήπως ξυπνήσουν
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  24-10-2006, 10:45 19073 σε απάντηση της 19071

    Απ: Διαθέσιμη η τελική έκδοση του IE7!

    Διαφωνείς 100%; Ας μην υπερβάλλουμε. Διαφωνείς και με το "Και φοβάμαι ότι τόσο τα sites όσο και η Microsoft θα το πληρώσουν. Οι μεν γιατί οι χρήστες θα πάνε σε άλλα sites, η δε γιατί οι χρήστες μπορεί να επιλέξουν να χρησιμοποιήσουν άλλο browser";

    Μάλλον διαφωνείς μόνο με το "η Microsoft δεν έκανε και τόσο καλή δουλειά στο να ενημερώσει τους ενδιαφερόμενους".
    Dimitris Papadimitriou
    Software Development Professional
    dotNETZone.gr News

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Διαβάστε επίσης τους όρους χρήσης.
Σελίδα 1 από 2 (21 εγγραφές)   1 2 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems