Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

εγκατασταση visual studio .NET 2008 πώς ??

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò arxarios_edw. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Tmark στις 13-05-2011, 14:25. Υπάρχουν 9 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  29-03-2011, 18:21 64722

    εγκατασταση visual studio .NET 2008 πώς ??

    Καλησπέρα,

    όπως λεω και στον τιτλο δημοσιευσης, θελω /πρεπει να εγκαταστησω το MS.NET 2008 αλλα εχω χαθει στις τοσες επιλογες που βγαζει το google. Εχω ενα dvd οπου εχω το setup για το Visual Studio 2008 express edition , το οποιο οταν το ξεκιναω μου ζηταει να επιλεξω την εγκατασταση ενος από τα :

    -Visual C# 2008 Express Edition
    -Visual Basic 2008 Express Edition
    -Visual C++ 2008 Express Edition
    Visual Web Developer 2008 Express Edition

    Σε καποιο από ολα αυτα περιλαμβανεται το visual studio.NET 2008 ?
    Η πρεπει να βρω καποιο αλλο setup γενικα ??
  •  29-03-2011, 18:32 64723 σε απάντηση της 64722

    Απ: εγκατασταση visual studio .NET 2008 πώς ??

    Το Visual Studio 2008 express edition δεν υπάρχει σαν πακέτο. Είναι αυτά τα 4 products που αναφέρεις. Θα πρέπει να εγκαταστήσεις το καθένα ξεχωριστά, ή αυτά που θέλεις. 

    Επίσης, αν θυμάμαι καλά, το setup αυτών σου περνάει τον sql server 2005 και όχι τον 2008 (express πάντα). Οπότε αν θέλεις να εγκαταστήσεις τον 2008, θυμήσου να ξετσεκάρεις το checkbox που λέει για τον sql server (σε κάθε setup) και εγκαθιστάς την τελευταία έκδοση. 


    Τάσος Καραγιάννης

    Baby debugging steps...
  •  29-03-2011, 18:32 64724 σε απάντηση της 64722

    Απ: εγκατασταση visual studio .NET 2008 πώς ??

    Αγαπητέ μου Φίλε

    Επειδή έχεις στα χέρια σου την Express edition δεν βλέπεις μια επιλογή. Στήσε αυτά που σε ενδιαφέρουν και θέλεις να δουλέψεις. Αυτό που θα πρέπει να ξέρεις ότι η πλήρης έκδοση είναι εμπορικό προιόν και έχει κάποιο κόστος, και φυσικά έχει όλες τις δυνατότητες. Με τις express θα κάνεις αρκετά αλλά όχι όλα. Ο λόγος ύπαρξης τους είναι για να μάθεις πράγματα και όχι τόσο, αν και γίνεται με παραδοχές, να γράψεις software


    Antonios Chatzipavlis

  •  29-03-2011, 18:34 64725 σε απάντηση της 64722

    Απ: εγκατασταση visual studio .NET 2008 πώς ??

    arxarios_edw:
    Καλησπέρα,

    όπως λεω και στον τιτλο δημοσιευσης, θελω /πρεπει να εγκαταστησω το MS.NET 2008 αλλα εχω χαθει στις τοσες επιλογες που βγαζει το google. Εχω ενα dvd οπου εχω το setup για το Visual Studio 2008 express edition , το οποιο οταν το ξεκιναω μου ζηταει να επιλεξω την εγκατασταση ενος από τα :

    -Visual C# 2008 Express Edition
    -Visual Basic 2008 Express Edition
    -Visual C++ 2008 Express Edition
    Visual Web Developer 2008 Express Edition

    Σε καποιο από ολα αυτα περιλαμβανεται το visual studio.NET 2008 ?
    Η πρεπει να βρω καποιο αλλο setup γενικα ??

    αυτο που ρωτας διχνει οτι δεν εχει ιδεα τι ειναι το visual studio.(δεν το λεω για κακο)
    αυτα που σου λεει το setup ειναι ποια υπο-εκδοση (γλωσσα βασικα-τεχνολογια) θελεις να εγκαταστησεις απο το visual studio!

    το vs ειναι αυτα αυτα που γραφεις απλα διαλεξε σε τι γλωσσα θες να προγραμματισεις.

    να στο πω αλλιως.

    κοιτα τι λες:
    "Εχω ενα φιλο που μου λεει οτι μπορει να μου μαθει ξενες γλωσσες!
    και με ρωτα να διαλεξω μια απο τις παρακάτω:
    Αγγλικα
    Γαλικα
    Γερμανικα"

    Ποια απο τις παραπανω ειναι "γλωσσες" 'ωστε να διαλέξω τι να μου μάθει????"

    καταλαβαινεις φανταζομαι τωρα τι ρωτας?Hmm

    p.s πριν πας για κωδικα διαβασε τα βασικα των βασικων ....




    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  29-03-2011, 18:36 64726 σε απάντηση της 64722

    Απ: εγκατασταση visual studio .NET 2008 πώς ??

    Το πήρες ανάποδα. Αυτό που εγκαθιστάς ΕΙΝΑΙ το Visual Studio, το οποίο περιέχει τις γλώσσες που βλέπεις στις επιλογές (C#, VB, C++) και την έκδοση για web development. Διάλεξε ποιές γλώσσες θέλεις να εγκαταστήσεις και πάτα next. Ή αν δεν είσαι σίγουρος, διάλεξε τες όλες.

    Αντί να ψάχνεις στο google πάντως είναι ευκολότερο να πατήσεις το help που υπάρχει σε κάθε οθόνη ή να διαβάσεις το readme που βρίσκεται μέσα στο ίδιο το dvd. Και επειδή βλέπω ότι τώρα ξεκινάς να ασχολείσαι με προγραμματισμό, ρίξε μία ματιά στο Beginner Developer Learning Center το οποίο περιέχει videos και tutorials για όσους ξεκινάνε να δουλεύουν σε περιβάλλον Microsoft.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  29-03-2011, 19:01 64727 σε απάντηση της 64726

    Απ: εγκατασταση visual studio .NET 2008 πώς ??

    Παναγιώτης Καναβός:

    Το πήρες ανάποδα. Αυτό που εγκαθιστάς ΕΙΝΑΙ το Visual Studio, το οποίο περιέχει τις γλώσσες που βλέπεις στις επιλογές (C#, VB, C++) και την έκδοση για web development. Διάλεξε ποιές γλώσσες θέλεις να εγκαταστήσεις και πάτα next. Ή αν δεν είσαι σίγουρος, διάλεξε τες όλες.

    Αντί να ψάχνεις στο google πάντως είναι ευκολότερο να πατήσεις το help που υπάρχει σε κάθε οθόνη ή να διαβάσεις το readme που βρίσκεται μέσα στο ίδιο το dvd. Και επειδή βλέπω ότι τώρα ξεκινάς να ασχολείσαι με προγραμματισμό, ρίξε μία ματιά στο Beginner Developer Learning Center το οποίο περιέχει videos και tutorials για όσους ξεκινάνε να δουλεύουν σε περιβάλλον Microsoft.



    Ευχαριστώ ειλικρινά για όλες τις απαντησεις. Τελικα θα εγκαταστησω την visual basic, μιας και νομιζω οτι απευθυνεται σε αρχαριους σαν εμέ. (φαινεται παντως ένας δαιδαλώδης νεος κοσμος, καμια σχεση με C , java , και C++ που κουτσα στραβα ψιλοέμαθα).
  •  29-03-2011, 19:58 64730 σε απάντηση της 64727

    Απ: εγκατασταση visual studio .NET 2008 πώς ??

    Αντιθέτως, θα σου πρότεινα να ΜΗΝ εγκαταστήσεις την VB αλλά τη C#. Οι λειτουργίες είναι παρόμοιες (και οι δυσκολίες) αλλά το σύνολο των open-source projects για .NET είναι σε C#. Μία απλή φόρμα με drag & drop ή να ανοίξεις και να διαβάσεις αρχεία το κάνεις με τον ίδιο τρόπο και στις δύο γλώσσες. 
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  05-04-2011, 16:24 64969 σε απάντηση της 64727

    Απ: εγκατασταση visual studio .NET 2008 πώς ??

    Αφού είσαι αρχάριος, είναι ευκαιρία να ξεκινήσεις με C# αντί για VB. Ο κύριος λόγος ύπαρξης της VB είναι για backward combatibility, για προγραμματιστές με VB παρελθον κτλ, αν και θεωρητικά (ισως και πρακτικά) μπορεις να κάνεις ότι και με τις υπόλοιπες .ΝΕΤ γλώσσες. Από την άλλη πλευρά, η C# είναι πιο μοντέρνα γλώσσα, έχει πολύ περισσότερο μέλλον μπροστά της (η ίδια η microsoft ισχυρίζεται πως ρίχνει πολυ περισσότερο βάρος στη C#), τα περισσότερα παραδείγματα που θα βρίσκεις online θα είναι C#, η ίδια η φύση της γλώσσας σε "αναγκάζει" να γράψεις πιο ορθό κώδικα και σε προστατεύει από μελλοντικές κακοτοπιές.
  •  05-04-2011, 20:49 64981 σε απάντηση της 64969

    Απ: εγκατασταση visual studio .NET 2008 πώς ??

    Γιώργος Καλατζαντωνάκης:
    Αφού είσαι αρχάριος, είναι ευκαιρία να ξεκινήσεις με C# αντί για VBHmm. Ο κύριος λόγος ύπαρξης της VB είναι για backward combatibility, για προγραμματιστές με VB παρελθον κτλConfusedNo, αν και θεωρητικάAngry (ισως και πρακτικά) μπορεις να κάνεις ότι και με τις υπόλοιπες .ΝΕΤ γλώσσες. Από την άλλη πλευρά, η C# είναι πιο μοντέρνα γλώσσα,Sleep έχει πολύ περισσότερο μέλλον μπροστά της (η ίδια η microsoft ισχυρίζεται πως ρίχνει πολυ περισσότερο βάρος στη C#No), ................................. η ίδια η φύση της γλώσσας σε "αναγκάζει" να γράψεις πιο ορθό κώδικαTongue Tied και σε προστατεύει από μελλοντικές κακοτοπιές.Hmm

    so not true! No

    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  13-05-2011, 14:25 65750 σε απάντηση της 64981

    Απ: εγκατασταση visual studio .NET 2008 πώς ??

    Καθαρά για λόγους marketing η MS θα δώσει ίδιο βάρος στην VB με την C#.

    Knowing is not enough , you must apply.
    Willing is not enough , you must do.
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems