Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Ενημέρωση ενός GRIDVIEW

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò anthou. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος opterios στις 11-11-2012, 15:52. Υπάρχουν 7 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  09-11-2012, 19:52 71553

    Ενημέρωση ενός GRIDVIEW

    Σε μία aspx σελίδα έχω ένα  GRIDVIEW το οποίο θέλω να εμφανίζει ΑΓΓΛΙΚΕΣ και ΓΑΛΛΙΚΕΣ λέξεις και έχει τα εξής χαρακτηριστικά :

    Datakeynames =klidi

    Datasourceid=sqldatasource1

    Enable padding=true

    Enable edit =true

    Eneble selection=true

    Όπως φαίνεται παραπάνω το έχω συνδέσει με sqldatasource  και το οποίο έχει το παρακάτω configure στην καρτέλλα  sellect :

    SELECT klidi, kodikos_d, lexi, profora, ellinika, omada, glossa FROM diction WHERE (glossa = @Param1) ORDER BY lexi

    Η Αρχική παράμετρος στο sqldatasource  είναι : session(“glossa”) =01

    Επίσης υπάρχουν δύο radioButton

    Όταν ανοίγει για πρώτη φορά την σελίδα το  radioButton1  έχει :

    radioButton1.checked

    Protected Sub RadioButton1_CheckedChanged(sender As Object, e As EventArgs) Handles RadioButton1.CheckedChanged

            Session("glossa") = "01"

    Endsub

    Μέχρι εδώ λειτουργεί κανονικά και φορτώνει το GRIDVIEW με τις αγγλικές λέξεις

    Το πρόβλημα που έχω είναι όταν ο χρήστης πατά το radioButton2 θέλω το GRIDVIEW να γεμίζει με τις Γαλλικές λέξεις δηλ να παίρνει τιμή ‘02’ το sqldatasource  


    Protected Sub RadioButton1_CheckedChanged(sender As Object, e As EventArgs) Handles RadioButton2.CheckedChanged

            Session("glossa") = "02"

    Endsub

    και αντίστροφά όταν επιστρέφει στο radioButton1  να εμφανίζει Αγγλικές λέξεις


  •  09-11-2012, 20:36 71554 σε απάντηση της 71553

    Απ: Ενημέρωση ενός GRIDVIEW

    Θα χρειαστεί το όποιο Databind κάνεις να γίνεται μετά την κάθε ανάθεση της Session("glossa").

    Πχ.
    Session("glossa") = "02"
    myGridView.Databind()
    Edit: ΟΚ, τώρα είδα ότι το αρχικό post είναι...του 2006...! Sorry Hmm

    Θέμης
    twitter: @devopterios
  •  09-11-2012, 22:31 71555 σε απάντηση της 71554

    Απ: Ενημέρωση ενός GRIDVIEW

    Φίλε μου σε ευχαριστώ για την απάντηση σου
    Οχι σημερινό είναι οχι του 2006 Το απογευμα το έβαλα
    Δυστυχός το έχω δοκιμάσει και αυτο και δεν δουλέβει
    Πώς θα περάσω την νέα παράμετρο στο sqldatasource και θα κάνει refresh στα δεδομένα του gridview με το κάνω επιλογή του radiobutton (επιλογή γλώσσας)
    Ευχαριστώ
  •  10-11-2012, 10:48 71556 σε απάντηση της 71554

    Απ: Ενημέρωση ενός GRIDVIEW

    Ναι, τελικά την ημερομηνία εγγραφής σου ήταν που κοίταξα!!

    Στον κώδικα που έχεις γράψει, δε φαίνεται να κάνεις τίποτα μετά την ανάθεση της Session (έχει End Sub μετά). Αν το αφήσεις έτσι είναι βέβαιο ότι δε θα δουλέψει, γιατί το even CheckChanged γίνεται trigger τελευταίο κατά το postback της σελίδας, όπου το gridview έχει ήδη γίνει databound όσο η Session είχε την προηγούμενη τιμή.

    Αν έχω καταλάβει σωστά το πρόβλημα, τότε αν αλλάζεις συνεχόμενα γλώσσες η σελίδα θα πρέπει να φορτώνει την αμέσως προηγούμενη επιλογή. Δηλαδή:

    - Ξεκινά με αγγλικά στην αρχή σωστά κατά το πρώτο φόρτωμα
    - Επιλέγεις γαλλικά --> Postback --> Δείχνει αγγλικά
    - Επιλέγεις αγγλικά --> Postback --> Δείχνει γαλλικά
    - Επιλέγεις γαλλικά --> Postback --> Δείχνει αγγλικά
    κ.ο.κ.

    Έχεις όντως αυτή τη συμπεριφορά;

    Θέμης
    twitter: @devopterios
  •  10-11-2012, 11:13 71557 σε απάντηση της 71556

    Απ: Ενημέρωση ενός GRIDVIEW

    Καλημέρα φίλε μου
    Απο τα χαράματα κάνω δοκιμές και τελικά είχες δικιο απλά απο τις πολλές δοκιμές έιχε μείνει σκουπίδη στο κωδικα  και δημιουργούσε το πρόβήμα
    Η τελική μορφή που  το λεξικό ειναι :

       Protected Sub RadioButton1_CheckedChanged(sender As Object, e As EventArgs) Handles RadioButton2.CheckedChanged
            
            Session("glossa") = "01"         'Αγγλικά
           
            Me.GridView4.DataBind()
     end sub
       Protected Sub RadioButton2_CheckedChanged(sender As Object, e As EventArgs) Handles RadioButton2.CheckedChanged

            Session("glossa") = "02"       'Γαλλικα
           
            Me.GridView4.DataBind()
    end sub
     
    Σε ευχαριστώ για την βοήθεια σου
  •  10-11-2012, 13:35 71558 σε απάντηση της 71557

    Απ: Ενημέρωση ενός GRIDVIEW

    Επιπλέον, θα ήταν καλή ιδέα να δημιουργήσεις μία Sub που να λέγεται πχ. ChangeLanguageTo(pLanguageCode As String), στην οποία μέσα θα εκτελείς όλες τις εργασίες που χρειάζεται να γίνουν στη σελίδα όταν θα αλλάζεις τη γλώσσα. Σήμερα μπορεί να είναι μόνο το myGridView.DataBind(), αλλά μπορεί στο μέλλον να χρειάζεται να κάνεις κι άλλες δουλειές πάνω στη σελίδα που θα εξαρτώνται από την επιλογή γλώσσας, οπότε νομίζω είναι προτιμότερο να το κάνεις έτσι.

    Οπότε, το μόνο που θα έχεις να γράψεις στα CheckChanged events είναι πχ. ChangeLanguageTo("02"), που όσο θα μεγαλώνει η σελίδα σου σε περιεχόμενο, τόσο πιο πολλά πράγματα θα χρειάζεται να κάνει όταν θα αλλάζεις τη γλώσσα. Θα σου πρότεινα να το κάνεις κάπως έτσι, ακόμα κι αν είσαι 99% σίγουρος ότι το μόνο που θα χρειαστεί ever η σελίδα σου είναι το Databinding του gridview.

    Είναι προτιμότερο να έχεις να συντηρείς αυτό:
    Protected Sub RadioButton1_CheckedChanged(sender As Object, e As EventArgs) Handles RadioButton2.CheckedChanged
            ChangeLanguageTo("01")
    End Sub
    Απ' ό,τι αυτό:

    Protected Sub RadioButton1_CheckedChanged(sender As Object, e As EventArgs) Handles RadioButton2.CheckedChanged
            Session("glossa") = "01" 'Αγγλικά       
            Me.GridView4.DataBind()
    End Sub

    Και εκτός θέματος, αλλά δες μήπως είναι καλή ιδέα να χρησιμοποιήσεις και κάποιο Enum για τη γλώσσα, ώστε να είναι ακόμα σαφέστερος ο κώδικας. Πχ. ChangeLanguageTo(Language.French)

    Θέμης
    twitter: @devopterios
  •  10-11-2012, 19:12 71561 σε απάντηση της 71558

    Απ: Ενημέρωση ενός GRIDVIEW

    Εχεις δίκιο φίλε μου
    Το έχω ήδη ξεκινήσει αλλα μάλλον χρειάζομαι κάτι ποιο γενικό που θα κάνει την ίδια δουλειά σε διαφορετικές σελίδες του site
    Ηδη φορτώνει τάξεις,κεφάλαια και μαθήματα
    Εχω πολύ δούλεια να κάνω αρχιζει και γίνεται μεγάλο project 
    Δεν ξέρω αν μπορείς να βοηθήσεις στο θέμα της σωστης ανάλυσης της οθόνης απο χρήστη που έχει χαμηλότερη ανάλυση δες σε παρακαλώ το παρακάτω 


    Μήπως ασχολήσε και με κοσμολογία  ^_^ ;

  •  11-11-2012, 15:52 71562 σε απάντηση της 71561

    Απ: Ενημέρωση ενός GRIDVIEW

    anthou:

    Δεν ξέρω αν μπορείς να βοηθήσεις στο θέμα της σωστης ανάλυσης της οθόνης απο χρήστη που έχει χαμηλότερη ανάλυση δες σε παρακαλώ το παρακάτω 
    Βασικά, η απάντηση που σου έχει δώσει εκεί ο Zeon είναι νομίζω επαρκής. Θα πρέπει να φτιάξεις τη σελίδα σου με τέτοιο τρόπο ώστε να μην υπάρχουν καρφωμένα μεγέθη στα αντικείμενα.

    anthou:
    Μήπως ασχολήσε και με κοσμολογία  ^_^ ;

    Ναι, πώς το ξέρεις; :) [στείλε pm αν θέλεις να απαντήσεις, μη βγαίνουμε εκτός θέματος εδώ].

    Θέμης
    twitter: @devopterios
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems