Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Multiple Databinds Details -> DatagridView -> Comboboxes

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Harkon. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Harkon στις 11-09-2014, 17:51. Υπάρχουν 0 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  11-09-2014, 17:51 75688

    Multiple Databinds Details -> DatagridView -> Comboboxes

    Καλησπέρα σας,

    έχω 4 πίνακες: Customer, Orders, OrderItems, Products. Κλασικά κάθε πελάτης έχει 0..n παραγγελίες με 1..n αντικείμενα η κάθε μία.

    Επιλέγω πελάτη, ανοίγω μια παραγγελία του (ή δημιουργώ μια νέα). Όλα (θέλω να) είναι databound.

    Η παραγγελία παρουσιάζεται σε μια φόρμα με τα στοιχεία της οποίας σε databound fields (dataset -> select details -> drag n drop στην form).

    Τα αντικείμενα της παραγγελίας ανοίγουν σε ένα datagridView στην ίδια φόρμα.

    Θέλω σε κάθε σειρά του datagridview (δηλ κάθε αντικείμενο της παραγγελίας), να έχω μια στήλη που να είναι Combobox και να εμφανίζει με κλικ την λίστα με όλα τα Products και εκεί να επιλέγει. 

    Δηλαδή, η φόρμα είναι bind στην Order, το datagridview στον OrderItems, και η στήλη του datagridview στον Products.

    A. Πως πρέπει να ορίσω τους πίνακες στο dataset? Ξεχωριστούς; Με relations? Να κάνω τα relations στο xsd ή δεν έχουν σημασία αυτά; Τι στέλνω που γιατί τα έχασα.

    Β. Πως μπορώ να στείλω την παράμετρο της ORder στο datagridView ώστε να δω μόνο τα αντικείμενα της συγκεκριμένης παραγγελίας εκεί (τώρα μου τα δείχνει από όλες) ;

     

    Ευχαριστώ 

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems