Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Gridview επιλογή στήλης ( το index της στήλης)

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò anthou. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Παναγιώτης Καναβός στις 17-03-2015, 17:19. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  15-02-2015, 13:51 76467

    Gridview επιλογή στήλης ( το index της στήλης)

    καλημέρα

    Έχω ένα  Gridview στο οποίο υπάρχουν : μια  στήλη για τους μήνες και δύο άλλες στήλες που έχουν συγκεντρωτικά τα ΈΣΟΔΑ και ΈΞΟΔΑ 

    Τα έσοδα και τα έξοδα είναι buttonField με commandname="select" 

    Πως μπορώ όταν πατώ πχ, στα έσοδα του Φεβρουαρίου να έχω το index της στήλης έσοδα  ώστε μετά να έχω σε ένα άλλο Gridview τις αναλυτικές έγγραφες του Φεβρουαρίου

    Αυτό θέλω να γίνεται για κάθε μήνα

    Το row  της γραμμής το γνωρίζω, δεν μπορώ να προσδιορίσω εάν έχει γίνει επιλογή των εσόδων η εξόδων Αυτό είναι το ζητούμενο το index της στήλης 

    Πως θα προσδιορίσω το index της στήλης ΄

    η  αν υπάρχει άλλος τρόπος στο ένα  Gridview να έχω συγκεντρωτικές εγγραφές αν μήνα εσόδων-εξοόδων και σε ενα δεύτερο Gridview τις αναλυτικές εγγραφές του μήνα ανάλογα με την επιλογή της στήλης

  •  14-03-2015, 14:30 76703 σε απάντηση της 76467

    Απ: Gridview επιλογή στήλης ( το index της στήλης)

    Υπάρχει κάποια ιδέα ???
  •  15-03-2015, 19:43 76711 σε απάντηση της 76703

    Απ: Gridview επιλογή στήλης ( το index της στήλης)

    Χωρίς να δείξεις κώδικα, δεν μπορεί να βοηθήσει κανείς. Από τη στιγμή όμως που και τα δύο πεδία είναι buttonfield δεν θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα να ξεχωρίσεις ποιό από τα δύο πεδία πατήθηκε.
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  17-03-2015, 12:33 76735 σε απάντηση της 76711

    Απ: Gridview επιλογή στήλης ( το index της στήλης)

    Παναγιώτη αυτό ψάχνω το πεδίο που έχει πατηθεί

    'Έχω βρει την γραμμή αλλά δεν μπορώ να διακρίνω εάν έχει πατηθεί τα έσοδα η τα έξοδα 

    Με ποίο τρόπο μπορώ να έχω το index της στήλης  (vb code)? 

    Αν και έχω ψάξει δεν έχω βρει κάποια λύση, δεν έχω βρει κάτι με δύο buttonfield όλα τα παραδείγματα είναι με ένα

     

  •  17-03-2015, 17:19 76738 σε απάντηση της 76735

    Απ: Gridview επιλογή στήλης ( το index της στήλης)

    Όπως είπα, χωρίς κώδικα ...

    Γενικά, *δεν* είσαι υποχρεωμένος να περάσεις το row index στο CommandArgument ενός ButtonField και μάλιστα, δεν θα έπρεπε. Μπορείς να ορίσεις οποιαδήποτε τιμή, όπως πχ. κάποιο record ID χρησιμοποιώντας binding syntax (CommandArgument='<%# Eval("userId") %>'  . Το string που θα δημιουργήσεις μπορεί να περιέχε τόσο τον κωδικό όσο και κάποιο flag, π.χ το όνομα του πεδίου ή μία ένδειξη I(ncome)/E(xpense).

    Για παράδειγμα μπορείς να γράψεις CommandArgument='<%# "I," + Eval("RecordID") %>. 



    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems