Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Κυκλοφορία των Visual Studio 2015, ASP.NET 4.6 - Previews των ASP.NET 5 & EF 7

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò George J. Capnias. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Johnnyxp64 στις 30-07-2015, 21:22. Υπάρχουν 11 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  21-07-2015, 10:39 77141

    Κυκλοφορία των Visual Studio 2015, ASP.NET 4.6 - Previews των ASP.NET 5 & EF 7

    Χτες η Microsoft κυκλοφόρησε, όπως είχε προαγγελθεί, την καινούργια έκδοση του Visual Studio, το Visual Studio 2015 και του .NET Framework, την .NET Framework v4.6, καθώς και ενημερώσεις για το υπάρχον Visual Studio 2013 (Visual Studio 2013.5) και τον Team Foundation Server 2013 (Team Foundation Server 2013 with Update 5). Λήψη του Visual Studio 2015, καθώς και των ενημερώσεων μπορεί να γίνει από το site του Visual Studio.

    Παράλληλα, έγινε διαθέσιμη η beta 5 έκδοση του ASP.NET 5 με την επόμενη beta έκδοση να έρχεται προς το τέλος του μήνα. Το ASP.NET 5 θα λειτουργεί τόσο με το .NET Framework v4.6 όσο και με το .NET Core/.NET Core FX. Αναλυτικά το roadmap για το ASP.NET 5 είναι στο GitHub.

    Σχετικές ανακοινώσεις με λεπτομερή παρουσίαση των νέων χαρακτηριστικών των καινούργιων εκδόσεων, υπάρχουν στο weblog του S. Somasegar, στο Visual Studio Blog, και στο .NET Blog. Αναφορά υπάρχει και στο weblog του Scott Guthrie.

     

    George J.

     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
    Δημοσίευση στην κατηγορία: , , , ,
  •  26-07-2015, 20:02 77149 σε απάντηση της 77141

    Απ: Κυκλοφορία των Visual Studio 2015, ASP.NET 4.6 - Previews των ASP.NET 5 & EF 7

    Απλά ΑΠΑΙΧΤΟ. Έχω κατεβάσει και λιώσει το Community Edition. Είναι προφανές πως η Microsoft έκανε The Best Release Ever!

     

    Δεν έχω ξαναδώσει ποτέ τόσα μπράβο ποτέ στη ζωή μου. Τρομακτική δουλειά. Να δουν οι συνάδελφοι και όλα τα video από channel9.

     

    SUPER!! 


    «The impossible is a word that does not exist in my vocabulary...»
  •  27-07-2015, 10:53 77152 σε απάντηση της 77141

    Απ: Κυκλοφορία των Visual Studio 2015, ASP.NET 4.6 - Previews των ASP.NET 5 & EF 7

    windows 7 not supported?!!

    αληθεύει?

     


    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  27-07-2015, 15:09 77153 σε απάντηση της 77152

    Απ: Κυκλοφορία των Visual Studio 2015, ASP.NET 4.6 - Previews των ASP.NET 5 & EF 7

    Johnnyxp64:

    windows 7 not supported?!!

    αληθεύει?

    Μπορείς να δεις το επακριβώς στην σελίδα Visual Studio 2015 Compatibility. Κάποια είδη ανάπτυξης δεν είναι δυνατά στην καινούργια έκδοση του VS, αλλά και δεν ήταν δυνατά και στη παλαιότερη έκδοση του VS, που τρέχει στα Windows 7.

     

    George J. 

     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  27-07-2015, 16:40 77154 σε απάντηση της 77152

    Απ: Κυκλοφορία των Visual Studio 2015, ASP.NET 4.6 - Previews των ASP.NET 5 & EF 7

    Δεν αληθεύει, εκτός και αν θέλεις να φτιάξεις εφαρμογές για Windows Phone/UWP - όπου έτσι κι αλλιώς δεν υποστηριζόταν Windows 7.

    Χρησιμοποιώ VS 2015 σε Windows 7 εδώ και κάτι μήνες για production development για console και Web applications χωρίς θέματα. Μάλιστα γύρισα από ASP.NET 4.5 σε 4.6 μετά το RTM, έτσι κι αλλιώς οι διαφορές είναι "μικρές"

    Windows Phone - ζωή σε λόγου μας.

    UWP το θέλω για το Raspberry Pi μου στο σπίτι, οπότε θα περιμένω αναγκαστικά το Windows 10 SDK RTM.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  27-07-2015, 17:21 77156 σε απάντηση της 77153

    Απ: Κυκλοφορία των Visual Studio 2015, ASP.NET 4.6 - Previews των ASP.NET 5 & EF 7

    εδω ομως διαβαζα minimum instalaltion requirement windows 8/8.1 10, πουθενά δεν λέγανε για windows 7!

    https://www.visualstudio.com/en-us/downloads/visual-studio-2015-system-requirements-vs.aspx#2

     πρέπει να πας να δεις το κατεβατω στην αλλη σελιδα που γράφεται κι εσεις οτι μπορείς να το εχεις σε windows 7, αλλα στο συνοπτικό ειναι "πονηριά" που δεν το γράφουν ως ελάχιστο συμβατό λειτουργικό οταν ειναι! sto express ποιο κατω γραφουν windows 7, ειναι γενικα λιγο μπερδεμα ο τροπος που το αναγραφουν στην σελιδα! οταν πας για τσακ μπαμ, να δεις minimum system requirements, και δεν εχει την πληροφορια ευκολη ή ελειπει, και μετα σε παει σε αλλο κατεβατο..... ειναι λιγο απαράδεκτα μπερδεμενο το θεμα για κατι τοσο απλο, οπως τα hardware minimum req..

    φυσικά και γνωριζω για το θεμα "ανάπτυξης" τι ιδιους βασικα project θελεις να κανεις, δουλευω σε vs2013 update 5 και windows 7, και εχω "ορισμένες" επιλογες που δεν εχουν σχέση με windows 8, και αυτο ειναι λογικο και γνωστο, αλλα γραφουν οτι δεν εχουν ως Minimum installations requirement καν τα windows 7 και απογοητευτηκα ή τουλαχιστον αυτό υπονοούν! (winforms, και λίγο wpf γράφω προσωπικά)

     

    χαίρομαι που το διαψεύδετε. 

     ευχαριστω

     

     

     

     


    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  27-07-2015, 17:36 77157 σε απάντηση της 77154

    Απ: Κυκλοφορία των Visual Studio 2015, ASP.NET 4.6 - Previews των ASP.NET 5 & EF 7

    Παναγιώτης Καναβός:

    UWP το θέλω για το Raspberry Pi μου στο σπίτι, οπότε θα περιμένω αναγκαστικά το Windows 10 SDK RTM.

    Δεν προλάβαμε να "γκρινιάξουμε" σε private - οπότε το γράφω εδώ που μπορεί να το δει κάποιος remote να έχουμε κάποιο inside story.

    Πίσω στο Δεκέμβριο γκρίνιαζα ότι το κομμάτι του client έχει πολύ λίγα πράγματα. Διαβάζοντας το σχετικό post στο .NET Blog, στα "ψιλά γράμματα" - κοινώς πολύ κάτω στη σελίδα, κάτω από τον τίτλο ".NET Core" γράφει το εξής:

    • .NET Core is really three things: a cross-platform runtime implementation, a cross-platform framework library implementation and a standard API shape that can be satisfied by multiple .NET implementations (e.g. .NET Framework, .NET Core, Xamarin, Unity). 

    Θα μου πεις το ξέραμε αυτό. Αλλά παρακάτω γράφει για το .NET Core FX αυτό:

    • Today, the .NET Core Framework can be used in ASP.NET 5, Windows 10 UWP and .NET Core console apps. The .NET Core API started as the API for Windows 8 Store Apps. It has since grown, both in terms of APIs exposed and to also include other scenarios such as ASP.NET 5. Now, when we add new APIs to .NET Core, they are available for multiple app types. This approach makes better use of our engineering time and provides you with a consistent API right away.

     Εδώ έχει συζήτηση - για τα ASP.NET 5 και .NET Core console apps ξέρουμε ότι είναι cross platform. Ξέρουμε ότι το .NET Core "έχει πετάξει" την εξάρτηση που είχαν ανακοινώσει για το Mono framework στις τελευταίες Beta. Δεν το λέει ακριβώς, αλλά υπονοεί ότι τα UWP θα τρέξουν και σε άλλες πλατφόρμες από Windows 10;

     

     George J.

     


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  27-07-2015, 18:03 77158 σε απάντηση της 77157

    Απ: Κυκλοφορία των Visual Studio 2015, ASP.NET 4.6 - Previews των ASP.NET 5 & EF 7

    Αυτό είναι το δεδομένο και έχουν στα σκαριά και bridges για Android, iPhone, ακόμα και bridge από WPF σε UWP.

    Έχω ακούσει και γκρίνιες από κόσμο που κάνει αμάν να βγει αυτό το bridge γιατί δεν έχει όρεξη να γράφει client εφαρμογές για κάθε ξεχωριστή πλατφόρμα της Microsoft. Για φαντάσου, βγάζεις για Android, iPhone και μετά πρέπει άααλλη για Windows Desktop, άαααλλη για Windows Phone, άαααλλη για Windows Store. Ναι, μπορείς τώρα να έχεις shared projects και διαφορετικά UI, αλλά να μην σου πω την απάντηση Stick out tongue

     

    ΥΓ:  Ουπς, τα μπέρδεψα, τα bridges είναι για να τρέξουν εφαρμογές άλλων λειτουργικών σε UWP. Είχα πρόσφατη όμως την κουβέντα για τις πολλαπλές πλατφόρμες της Microsoft. 

    To dnx πάντως ήδη τρέχει σε Linux, οπότε ουσιαστικά το .NET Core ήδη μπορεί να τρέξει αλλού είτε σαν console είτε σαν web site


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  27-07-2015, 18:47 77159 σε απάντηση της 77158

    Απ: Κυκλοφορία των Visual Studio 2015, ASP.NET 4.6 - Previews των ASP.NET 5 & EF 7

    Εγώ είμαι αυτός που παραπονέθηκε πρόσφατα στον Πάνο, όταν πρόσφατα χρειάστηκε να γραφτεί ένα app για winforms, WPF και phone. Το τραγικό ήταν ότι περίμενα η MS να έχει τουλάχιστον λύσει τα θέματα portability στην δική της πλατφόρμα και βλέπω ότι ακόμα είναι τόσο πίσω στο θέμα. Το να κάνεις ένα app για τα Windows είναι αυτή τη στιγμή έπος, σε αντίθεση στο Android έχω την δυνατότητα να υποστηρίξω Phone, Chrome OS, Tablet, TV, Desktop όλα στο ίδιο project, στο VS πρέπει να παίζω με το shared project πού είναι κάτω από το project μου και φυσικά κάνει support μόνο store apps (8+) για την ώρα... Δεν ξέρω τι αλλαγές έχουν στο VS15 αλλά στο VS13 κλαίω όποτε το ξεκινάω (και δεν μιλάω για το αισχρό performance του ίδιου του IDE). 

    Το UWP δεν ξέρω κατά πόσο θα δουλέψει σωστά και πόσο εύκολο θα είναι το port, θα το δω στο μέλλον αλλά κάτι μου λέει ότι θα είναι πολύ καλύτερο το να μην ασχοληθώ ακόμα με το UWB, λογικά σε κανένα χρόνο η MS θα το σκοτώσει πάλι και θα έχω χάσει τον χρόνο μου. 

     Δεν μπορώ να πιστέψω πώς η MS έφτασε να έχει το χειρότερο dev process στην αγορά αυτή τη στιγμή...

     

    Edit: Να προσθέσω ότι το forum σας με το Full Width δεν διαβάζετε εύκολα σε high-res monitors, το reply μου είναι 1 γραμμή, νομίζω ότι έγραψα perl, όχι forum reply ;) 

  •  27-07-2015, 19:01 77160 σε απάντηση της 77159

    Απ: Κυκλοφορία των Visual Studio 2015, ASP.NET 4.6 - Previews των ASP.NET 5 & EF 7

    Κανονικά, θα έπρεπε να μπορείς να βάλεις όλο τον κώδικα σου σε ένα ή περισσότερα DLLs, και να κάνεις bind από τη XAML σε κάποιο ViewModel ή DTO. Έτσι θα μπορούσες να έχεις αλλαγές μόνο στο XAML που θα χρησιμοποιούσε το κάθε target - κυριολεκτικά σαν να έγραφες σε Backbone.js.

    Δυστυχώς όμως, έγινε τέτοιο μπάχαλο μεταξύ WPF, Store Apps, Phone Apps, που δεν ξέρω να σου πω που δουλεύει τί. Τα XAML Apps πάντως υποστηρίζουν πλέον data binding. Περιμένω τη Release του UWP για να δω αν θα παίζει κανονικά και εκεί - και να μπορέσω να φτιάξω τίποτε για το rpi


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  28-07-2015, 11:43 77161 σε απάντηση της 77160

    Απ: Κυκλοφορία των Visual Studio 2015, ASP.NET 4.6 - Previews των ASP.NET 5 & EF 7

    Αμαναμάν, δεν πρόλαβε να βγει το .ΝΕΤ 4.6 και έσκασε μπαμπέσικα! Υπάρχει πρόβλημα στο RyuJIT όταν χρησιμοποιείται tail-recursion optimization, όταν δηλαδή η τελευταία κλήση σε μία μέθοδο έχει τις ίδιες παραμέτρους με την αρχική μέθοδο. Αν πχ. έχεις μία μέθοδο Κατιτί και μία ΚατιτίImpl. Και καθώς αυτό συμβαίνει μόνο σε release mode, και δεν προκαλεί exceptions .... ΑΟΥΤΣ

    Έχει ήδη γίνει commit το fix στο repository του CLR αλλά μέχρι να βγει και το update καλύτερα να *μην* βάλει κανείς .NET 4.6 σε παραγωγή, ή αν βάλει να απενεργοποιήσει το RyuJIT.

    ΑΟΥΤΣ


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  30-07-2015, 21:22 77165 σε απάντηση της 77149

    Απ: Κυκλοφορία των Visual Studio 2015, ASP.NET 4.6 - Previews των ASP.NET 5 & EF 7

    ViR4X:

    Απλά ΑΠΑΙΧΤΟ. Έχω κατεβάσει και λιώσει το Community Edition. Είναι προφανές πως η Microsoft έκανε The Best Release Ever!

     

    Δεν έχω ξαναδώσει ποτέ τόσα μπράβο ποτέ στη ζωή μου. Τρομακτική δουλειά. Να δουν οι συνάδελφοι και όλα τα video από channel9.

     

    SUPER!! 

     

    μπορεις να μου δωσεις λιγο ενα μετρο συγκρισης  σε σχεση με το visual studio 2013 update 5 or 4, οσο αφορα στην αταχυτητα που ανοιξι και φορτωνει πληρως ενα solution σου με πανω απο 2 project, η στο ποσο γρηγορα παει απο source code σε designer σε winforms / wpf την πρωτη φορα και μετα αν παραμενει γρηγορο? 

    και οποιος αλλος φυσια τα εχει δοκιμασει παντα στο ιδιο hardware.

    thanks 


    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems