Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Πρόβλημα με το VS 2015 μετά από update 2

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò anthou. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος anthou στις 22-04-2016, 13:50. Υπάρχουν 5 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  17-04-2016, 17:38 77664

    Πρόβλημα με το VS 2015 μετά από update 2

    Μετά από το  update 2 στο  VS 2015 όταν σταματώ το Debug κλείνει τον Localhost και δεν μπορώ να κάνω δοκιμές στο localhost του  site

    Αν και έχω αλλάξει την επιλογή option->debug->Enable Edit and continue το πρόβλημα συνεχίζεται

    Το περίεργο  είναι ότι στο VS 2013 λειτουργεί κανονικά χωρίς να υπάρχει πρόβλημα 

    Πως μπορώ,  ο localhost να συνεχίζει να τρέχει  όταν  έχω κάνει stop debug sτο project 


  •  18-04-2016, 18:12 77665 σε απάντηση της 77664

    Απ: Πρόβλημα με το VS 2015 μετά από update 2

    Τι εννοείς κλείνει το Localhost και τι σχέση έχει με το Edit & continue? Έχεις στήσει IIS τοπικά? Στα Web settings χρησιμοποιείς Local IIS ή IIS Express?

    Αν χρησιμοποιείς IIS Express, ο server ξεκινάει και σταματάει με το debug. Αυτό είναι λογικό αν θέλεις να κάνεις απλά debug. Αν έχεις στήσει IIS, δεν πρέπει να σταματάει. Το πολύ να γίνει restart το application pool όταν σταματάς το debug.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  18-04-2016, 19:04 77667 σε απάντηση της 77665

    Απ: Πρόβλημα με το VS 2015 μετά από update 2

    Παναγιώτη καλησπέρα

    Εννοώ  ότι μόλις σταματήσω το debug σταματά η web σελίδα που δοκιμάζω με localhost:49100/xxx.aspx,  δεν τρέχει ο IIs express για να κάνω τα test που θέλω (Η σελίδα έχει μήνυμα αδυναμία σύνδεσης)

    Στα properties και στην web καρτέλα  έχω τον IIS express

    Αν τρέξω το project από το Vs2013 λειτουργεί κανονικά συνέχεια και δεν σταματά ο IIS όταν σταματώ το debug

    Με τον ίδιο τρόπο δούλευε μέχρι το update και το VS 2015 

    Αυτό που θέλω είναι να συνεχίζει να τρέχει ο IIS  ανεξάρτητα αν το VS τρέχει η όχι το   project, να μην κλείνει ο IIS

    Σε αναζήτηση στο νετ  είδα ότι αυτό γίνεται με την επιλογή με Uncked ->Edit & Continue , εκτός αν δεν είναι σωστό και υπάρχει άλλος τρόπος

    Ευχαριστώ 

  •  20-04-2016, 19:48 77672 σε απάντηση της 77667

    Απ: Πρόβλημα με το VS 2015 μετά από update 2

    Τελικά μετά αυτό που διαπίστωσα είναι  ότι δεν είναι checked η διαδικασία Detach all  όταν πατώ το stop στο  debug (detach when debugging stopped στον iisexpress.exe)

    Με δεξί κλικ προσπάθησα να ενεργοποιήσω  την διαδικασία detach when debugging stopped αλλά δεν την κρατά μόνιμα

    Σε άλλα pc's  που είδα η διαδικασία αυτή είναι ενσωματωμένη στο button-> stop debug(checked-> detach when debugging stopped στον iisexpress.exe )

    Το πρόβλημα το έλυσα με την δημιουργία ενός νέου button 

    Υπάρχει κάποιος να μου πει πως μπορώ να σώσω την τιμή detach when debugging stopped μόνιμα ;

     

    Τι ακριβώς κάνει η διαδικασία αυτή ;

  •  22-04-2016, 13:39 77687 σε απάντηση της 77672

    Απ: Πρόβλημα με το VS 2015 μετά από update 2

    Πρώτον, χρειάστηκε να σβήσω 10 διπλές δημοσιεύσεις. Not fun.

    Δεύτερον, το συνηθισμένο είναι ο IIS Express να ανοίγει όταν ξεκινάει το debugging και να κλείνει όταν σταματάει. Όταν θες να παραμένει ανοικτό το site, ή/και να μην καθυστερεί το ξεκίνημα, επιλέγεις Local IIS.  

     Τώρα, το Detach All είναι εντολή, όπως ακριβώς το Stop, όχι επιλογή. Σημαίνει ο debugger να κάνει detach από ένα process αντί για stop. Και stop σημαίνει να σταματήσει το process αντί για detach. Επίσης, δεν είναι καν διαθέσιμο αν κάνεις mixed debugging.

    Αυτά που περιγράφεις δεν είναι κάτι που τώρα άλλαξε, έτσι ήταν πάντα. Αυτό το post στο Stack Overflow για παράδειγμα είναι από το 2010 


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  22-04-2016, 13:50 77688 σε απάντηση της 77687

    Απ: Πρόβλημα με το VS 2015 μετά από update 2

     Καλημέρα Παναγιώτη

    Δεν είχα σκοπό να κάνω πολλαπλές καταχωρήσεις απλά ξαφνικά για κάποιο λόγω δεν καταχωρούσε τα μηνύματα ...

    Το πρόβλημα εμφανίστηκε σε μένα μετά το update 2

    Έβαλα ένα νέο button που περιέχει την διαδικασία αυτή και έλυσα το πρόβλημα

    Σε ευχαριστώ για την βοήθεια 

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems