Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

To Microsoft Anti-Spyware αφαιρεί Norton Anti-Virus!

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò George J. Capnias. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος cap στις 14-02-2006, 12:43. Υπάρχουν 9 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  12-02-2006, 10:54 9569

    Angry [:@] To Microsoft Anti-Spyware αφαιρεί Norton Anti-Virus!

    Σύμφωνα με μία δημοσίευση στο Washingtonpost.com, τα τελευταία definitions για το Anti-Spyware beta της Microsoft μαρκάρει τα προϊόντα Norton Antivirus της Symantec σαν ένα trojan που κλέβει passwords και ζητά από το χρήστη να σβήσει μέρος του προγράμματος. Οι χρήστες που ακολούθησαν τις οδηγίες, κατέστρεψαν την εγκατάσταση του Norton Antivirus, με αποτέλεσμα την κατάργηση και επανεγκατάσταση του Norton Antivirus για να επαναλειτουργήσει.

    Στο support forum της Microsoft έχουν μαζευτεί πολλά παράπονα για αυτό το πρόβλημα, που τα περισσότερα είναι από επιχειρήσεις που έχει γίνει η μεγαλύτερη ζημιά. Αυτό θα πρέπει να τους κάνει όλους πιο προσεκτικούς για την εγκατάσταση προϊόντων που βρίσκονται σε Beta σε περιβάλλοντα παραγωγής.

    Διαβάστε περισσότερα: Microsoft Anti-Spyware Removes Norton Anti-Virus

    Ο γράφων είναι και παθών, και προσπαθεί να ειδοποιήσει και τους υπόλοιπους!

    Αν και είχε settάρει το Microsoft Anti-Spyware να αφαιρεί αυτόματα ότι δεν άρεσε στο πρόγραμμα, ήταν το πρώτο που θεώρησε υπεύθυνο όταν δεν δούλευε το Norton Anti-Virus, και το τιμώρησε με κατάργηση.

    Αντε να βγει το Windows Defender Beta να το εγκαταστήσουμε!

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  12-02-2006, 11:03 9570 σε απάντηση της 9569

    Απ: To Microsoft Anti-Spyware αφαιρεί Norton Anti-Virus!

    Κακό είναι αυτό; Εδώ πόσα άρθρα κυκλοφορούν στο internet για το πόσο δύσκολο είναι να βγει το (παραφουσκωμένο) Norton AntiVirus Smile [:)]

    Βάλτε NOD32 να βρείτε την υγεία σας...
    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  12-02-2006, 14:49 9578 σε απάντηση της 9570

    Απ: To Microsoft Anti-Spyware αφαιρεί Norton Anti-Virus!

    Χαχαχα, θα συμφωνήσω πως τα προγράμματα του κυρίου Norton είναι από τα χειρότερα της αγοράς. Άλλωστε, δε φαίνεται να τα πηγαίνει ιδιαίτερα καλά στην ικανότητα να βρισκεί ιούς, σύμφωνα με το www.virus.gr.



    PS. Εγώ έχω βάλει Kaspersky (με τη βοήθεια του tweakNT για να δουλέψει σε 2003 server), και είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος.
    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  12-02-2006, 17:27 9582 σε απάντηση της 9569

    Hmm [^o)] Απ: To Microsoft Anti-Spyware αφαιρεί Norton Anti-Virus!

    Ναι αλλα αν δεν κάνω λάθος το συγκεκριμένο πρόγραμμα βγαίνει και στο Windows Update. Μήπως λοιπόν δεν θα έπρεπε η Microsoft να παροτρήνει τους χρήστες της να χρησημοποιούν BETA προϊόντα;

    Only two things are infinite, the universe and the human stupidity, and I'm not sure about the former.

    Albert Einstein - US (German-born) physicist (1879 - 1955)
  •  13-02-2006, 12:46 9600 σε απάντηση της 9582

    Απ: To Microsoft Anti-Spyware αφαιρεί Norton Anti-Virus!

    Νομίζω ότι για να βγει το Antispyware στο Windows Update θα πρέπει να έχει ενεργοποιηθεί η επιλογή "Show Beta Software" ή κάτι τέτοιο. Εξάλλου, σε ειδοποιούν ότι η έκδοση είναι Beta, με χίλιους τρόπους. Το πρόβλημα πάντως διορθώθηκε ήδη με την έκδοση των signatures.

    Το καλύτερο σχόλιο όμως για την ιστορία το διάβασα σε ένα security mail list:

    "Καλά να πάθει η Symantec. Και αυτή μαρκάρει άλλα εργαλεία όπως το RAdmin σαν spyware και τα μπλοκάρει. Καθώς μάλιστα δεν υπάρχει τρόπος να το βάλεις σε whitelist εύκολα για όλα τα μηχανήματα, αναγκαζόμουνα να πηγαίνω σε κάθε μηχάνημα που συντηρούσα και να το βάζω στο whitelist. Σκέφτεστε ποιός άλλος βγάζει προγράμματα αναγωνιστικά στο RAdmin?"

     

     


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  13-02-2006, 15:45 9613 σε απάντηση της 9600

    Απ: To Microsoft Anti-Spyware αφαιρεί Norton Anti-Virus!

    Με λίγη προσοχή καθώς και προσοχή στον browser (πχ Firefox, ή σωστών ρυθμίσεων στον IE), η ανάγκη για antispyware είναι μικρή.

    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  13-02-2006, 16:39 9615 σε απάντηση της 9613

    Απ: To Microsoft Anti-Spyware αφαιρεί Norton Anti-Virus!

    Όπως και antivirus. Δυστυχώς, ακόμα και τον υπολογιστή στο σπίτι δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι δεν θα τον χρησιμοποιήσει κάποιος άλλος που δεν ξέρει όσα κι εσύ. Για τη δουλειά, δεν το συζητάω. Ό,τι και να πεις, κάποιος θα βρεθεί που θα ανοίξει εκείνο το email που πήρε από κάποιο παλιό συνάδελφο τζιμάνι στους υπολογιστές που αποκλείεται να έχει ιούς ...


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  13-02-2006, 17:58 9620 σε απάντηση της 9569

    Απ: To Microsoft Anti-Spyware αφαιρεί Norton Anti-Virus!

    Πλέον τα e-mail είναι ο μεγαλύτερος κίνδυνος. Εμένα, όποτε "χτυπάει" το antivirus είναι από e-mail...
    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  13-02-2006, 18:03 9622 σε απάντηση της 9615

    Απ: To Microsoft Anti-Spyware αφαιρεί Norton Anti-Virus!

    Και στη δουλειά, και στο σπίτι έχω μόνο antivirus. Οι περισσότεροι εκεί μέσα χρησιμοποιούμε firefox, ενώ για 1-2 που θέλουν IE, τον έχουμε κάνει καταλλήλως Lock down. Ωστόσο, το πρόβλημα με την έλλειψη antivirus εντοπίζεται:
    1) Στα e-mails (χρησιμοποιώ το Outlook, αλλά βλέπω e-mails μόνο από το σπίτι)
    2) Στα java applets εντός browser,

    και αυτό με οδηγεί σε μεγαλύτερη ανησυχία. Κάνω ένα tradeoff ωστόσο στο Kaspersky, και χρησιμοποιώ fast-scan ρυθμίσεις, για να μη γίνεται το μηχάνημά μου 386...

    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  14-02-2006, 12:43 9660 σε απάντηση της 9569

    Απ: To Microsoft Anti-Spyware αφαιρεί Norton Anti-Virus!

    Εγώ από τότε που αγόρασα το Nod32 βρήκα πάντως την ησυχία μου...
    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems