Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Gui

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Panos.C#. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος infoCENTER στις 20-07-2010, 22:58. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  20-07-2010, 20:01 59459

    Gui

    Θα ήθελα κάποιες διευκρινήσεις, αν  κάποιος μπορεί.

    Θέλω να φτιάξω μια εφαρμογή και το User Interface θα ήθελα να μιάζει κάπως με το Outlook. Πως το κάνω αυτό έχω μια κεντρική φόρμα και εκεί με panels kai split conteiners τοποθετώ τις επιλογές που θα έχει σαν μενού η εφαμρογή μου? Πρ'επει να αγοράσω componets? Πείτε κα΄ποια γνωμη υπάρχει βιβλιογρα΄φια να προτείνει κάποιος. Βασικά ψάχνω το τρόπο η την τεχνική αν θέλετε για ποιο ολοκληρωμένα gui


    breadcrumbs.gr
  •  20-07-2010, 22:50 59460 σε απάντηση της 59459

    Απ: Gui

    Δεν είναι από τα εύκολα UI που πας να φτιάξεις αυτό, όμως αν χρησιμοποιήσεις Design Patterns, δεν γνωρίζω την εξικοίωση με αυτά, θα τα καταφέρεις. Μπορείς επίσης να χρησιμοποιήσεις έτοιμα Frameworks που σε βοηθούν να δημιουργήσεις τέτοια UI. Το καλύτερο για εμένα είναι το SCSF (Smart Client Software Factory) δύσκολο όμως στην αρχή για να το μάθεις. Επίσης έχω δοκιμάσει της DevExpress  και άλλα δύο ακόμα που δεν μου έρχονται στο μυαλό, αλλά προτιμώ το SCSF.

    Όσο για controls αν χρειάζεται να αγοράσεις θα έλεγα και ναι και όχι. Πλέον υπάρχουν πολλά δωρεάν controls που ίσως να σε εξυπηρετούν από την άλλη ίσως να χρειαστεί και να αγοράσεις αν έχεις κάτι διαφορετικό στο μυαλό σου και δεν μπορεί να σε εξυπηρετήσει κάποιο από τα έτοιμα ή δεν έχεις βρει κάποιο κοντά σε αυτό που θες.

  •  20-07-2010, 22:58 59461 σε απάντηση της 59460

    Απ: Gui

    Μια που μίλησα για την DevExpress πιο πριν http://www.devexpress.com/Products/NET/Application_Framework/OutlookIn60Demo.xml?page=1 το παράδειγμα που έχουν είναι πως να φτιάξεις Outlook like Application χρησιμοποιώντας το Framework τους.
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems