Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Παρουσίαση PowerPoint σε WEB σελίδες

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò anthou. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος anthou στις 05-12-2012, 19:47. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  03-12-2012, 18:32 71656

    Παρουσίαση PowerPoint σε WEB σελίδες

    Θέλω να εμφανίζω παρουσιάσεις απο το PowerPoint  σε σελίδες  χχχ.aspx (Visual Web Developer)
    Γνωρίζει κάποιος με ποιό τρόπο μπορεί να γίνει αυτό και να εμφανίζει τις διαδοχικές σελίδες με την κίνηση, στην παρουσίαση;
  •  04-12-2012, 10:13 71661 σε απάντηση της 71656

    Απ: Παρουσίαση PowerPoint σε WEB σελίδες

    Ενδιαφέρουσα η ερώτηση. Εξαρτάται τί θέλεις να κάνεις. 

    Μία λύση είναι να φτιάξεις ένα mashup το οποίο θα χρησιμοποιεί κάποιο άλλο service, όπως το Google Docs, το SlideShare  ή το Powerpoint Broadcast Service της Microsoft. Για παράδειγμα, το SlideShare έχει API για να φτιάξεις mashups, αλλά θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις το δικό του flash player. 

    Άλλη λύση, αρκετά περίπλοκη, είναι να κάνεις render το deck σε images ή HTML χρησιμοποιώντας κάποια έτοιμη βιβλιοθήκη. Αν θέλεις να γράψεις εσύ τον κώδικα για τη μετατροπή, θα πρέπει να έχεις υπόψη ότι δεν είναι εύκολο να κάνεις τις αντιστοιχίες από τα styles ή transitions του Powerpoint σε αντίστοιχα transitions για HTML. 

    Από την άλλη, πρέπει ντε και καλά να ξεκινήσεις τις παρουσιάσεις από το Powerpoint? Ψάχνοντας για slideshow plugins βρήκα αυτή τη σελίδα με 8 HTML presentation plugins. Τα αποτελέσματα είναι εντυπωσιακά ενώ αν δεις τον HTML κώδικα πίσω από κάθε παρουσίαση, είναι απλούστατος. Πάρε για παράδειγμα το CCS3 - A practical introduction της Lea Verou, όπου κάθε slide είναι ουσιαστικά ένα div με τα κατάλληλα styles.

    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  05-12-2012, 19:47 71680 σε απάντηση της 71661

    Απ: Παρουσίαση PowerPoint σε WEB σελίδες

    Φίλε μου σε ευχαριστώ
    Αυτό που θέλω να κάνω είναι όπως σε μία παρουσιάση οι ακροάτες παρακολουθούν την παρουσιάση απο το Power Point θα ήθελα την παρουσίαση να μπορούν να την παρακολουθήσουν και απο μία σελίδα web σαν να παρευρίσκονται στο ακροατήριο( Θέλω κίνηση,ήχο,και οτι κάνει το .PPT)
    Εχω δοκιμάσει με κάποια προγράμματα  που κάνουν μετατροπή (PP2WEB) αλλά δεν μου άρεσε η ποιότητα,  έκανα και μια προσπάθεια με flash αλλα απέτυχα
    Αν και δεν γνωρίζω καλά όσα αναφέρεις ,θα προσπαθήσω να τα δοκιμάσω
    Σε ευχαριστώ
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems