Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Δικαιώματα στον IUSR και τον ASPNET user ώστε να κάνουμε upload αρχεία

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò dtakis. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος George J. Capnias στις 04-10-2006, 23:56. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  03-10-2006, 17:02 17838

    Δικαιώματα στον IUSR και τον ASPNET user ώστε να κάνουμε upload αρχεία

    Βασικά το πρόβλημά μου είναι διπλό:

    Ενσωμάτωσα τον FCKeditor (http://www.fckeditor.net)  (http://wiki.fckeditor.net/Developer's_Guide/Integration/ASP.Net - Οδηγίες ενσωμάτωσης) αλλά όταν ανοίγω το panel του preview του χώρου (Το default είναι UserFiles) που αποθηκεύονται οι εικόνες που μπορεί να ανεβάσει χτυπάει XML Error!

    Στη συνέχεια δοκίμασα να φτιάξω επιλογή upload picture αλλά και πάλι τρώω ήττα καθώς αναφέρει πως δεν έχω δικαιώματα εγγραφής. Στον IIS Manager (στα Administrative Tools) έχω δώσει Write Read δικαιώματα στην πρώτη καρτέλα!

    Λογικά πρέπει να έχουν δικαιώματα οι IIS & ASP.NET users ...

    Καμιά ιδέα; Μου διαφεύγει ο τρόπος που υπάρχει για να δίνω δικαιώματα στα directories? (όπως στον Plesk ...Crying)
  •  04-10-2006, 11:31 17903 σε απάντηση της 17838

    Απ: Δικαιώματα στον IUSR και τον ASPNET user ώστε να κάνουμε upload αρχεία

    Καταρχήν νομίζω ότι η ConfigIsEnabled που βρίσκεται μέσα στο φάκελο connectors\asp πρέπει να είναι true.

    Μπορείς επίσης να έλξεις τι ακριβός συμβαίνει από το editor/filemanager/browser/default/connectors/test.html

    Αν δεν καταφέρει τίποτα δώσε προσωρινά RW permission σε everyone να δεις ότι δουλεύει.

    Αν ναι δώσε RW permission μονό στον Internet user.

  •  04-10-2006, 23:56 17949 σε απάντηση της 17903

    Απ: Δικαιώματα στον IUSR και τον ASPNET user ώστε να κάνουμε upload αρχεία

    Οι ASP.NET εφαρμογές δεν τρέχουν δικαιώματα του χρήστη IUSR_MachineName. Στα Windows XP τρέχουν με τον χρήστη ASPNET και στον Windows 2003 server ανάλογα το application pool που ανήκει η εφαρμογή, και τρέχουν με τα δικαιώματα του χρήστη που έχει οριστεί να τρέχει το application pool - από default είναι το NT AUTHORIRY/NETWORK SERVICE.

    Αυτοί είναι οι χρήστες που πρέπει να έχουν τουλάχιστον δικαιώματα MODIFY στο file system για να μπορεί η ASP.NET εφαρμογή να γράψει στο δίσκο.

    Ένα καλή εξασκηση είναι να μην βάζεις τις εφαρμογές σου κάτω από το φυσικό directory του IIS αλλά σε ένα άλλο path και σε αυτό να κάνεις ένα virtual directory στον IIS που να το δείχνει. Σε αυτό το directory μπορεί να δώσεις MODIFY δικαιώματα στο χρήστη που θα τρέχει η εφαρμογή...

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems