Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Ανοιχτό Πανεπιστήμιο

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò zeon. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος nmichalo στις 11-01-2008, 10:39. Υπάρχουν 3 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  17-12-2007, 13:39 38425

    Ανοιχτό Πανεπιστήμιο

    Θα θελα να ακούσω γνώμες σχετικά με το αν αξίζει να σπουδάσει κάποιος στο ανοιχτό πανεπιστήμιο στο τμήμα πληροφορικής. Θα με ενδιέφερε πολύ και η άποψη όσων είναι υπεύθυνοι για προσλήψεις. Για παράδειγμα αν έχουν δει ποτέ αποφοίτους αυτού του τμήματος και ποιο το επίπεδό τους. (Ξέρω το επίπεδο κάποιου έχει να κάνει και με τον προσωπικό κόπο, αλλά μια γενική εικόνα θα υπάρχει - ελπίζω-).
  •  17-12-2007, 14:40 38428 σε απάντηση της 38425

    Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο

    Η άποψη μου εμένα είναι ότι, ειδικά σε αυτό το κλάδο το επίπεδό σου θα το φτιάξεις μόνος. Το πανεπιστήμιο απλώς θα σου δώσει τα κίνητρα. Υπαρχουν άψογοι επαγγελματίες εδώ μέσα που δέν πήραν ποτέ πτυχίο πληροφορικής. Τους περιμένω να μιλήσουν.Τώρα όσον αφορά για το ανοικτό δεν ξέρω και πολλάSmile
    View Παναγιώτης Χαραλάμπους's profile on LinkedIn
    Coding at Mediterranean Acoustics
  •  17-12-2007, 15:00 38430 σε απάντηση της 38425

    Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο

    Όσοι φοιτητές του Ανοικτού Πανεπιστημίου έχω συναντήσει ως τώρα ήδη εργάζονταν για χρόνια σε τμήματα IT αλλά δεν μπορούσαν να εξελιχθούν επειδή τους έλειπε το "χαρτί". Αυτό ακούγεται ίσως περίεργο, αλλά σε εργοστάσια, τράπεζες και δημόσιες υπηρεσίες το "χαρτί" μπορεί να παίζει μεγαλύτερο ρόλο από τα χρόνια εμπειρίας. Όσο για το επίπεδο όσων έχω γνωρίσει (πάντα στον τομέα του IT, δεν έχω γνωρίσει προγραμματιστές) το επίπεδο είναι αυτό του καλού αυτοδίδακτου: Κάποια πράγματα τα ξέρει πολύ καλά γιατί έχει πείρα σε αυτά, κάποια τα αγνοεί επειδή δεν τα άκουσε ποτέ.

    Προσωπικά, θα θεωρούσα το πτυχίου του Ανοικτού Πανεπιστημίου προσόν, όχι όμως τόσο σημαντικό όσο η εμπειρία που ήδη έχει ένας απόφοιτος του Ανοικτού Πανεπιστημίου. Όταν ο άλλος έχει ήδη π.χ. 6-7 χρόνια εξειδίκευση σε ένα τομέα, το πτυχίο δεν παίζει και τόσο μεγάλο ρόλο.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  11-01-2008, 10:39 39062 σε απάντηση της 38425

    Απ: Ανοιχτό Πανεπιστήμιο

    Από την προσωπική μου εμπειρία μπορώ να σου πω πως οι περισσότεροι που θα πάνε σε πληροφορική στο ανοικτό θα έχουν μια δουλειά και όντως τους λείπει το χαρτί. Επίσης οι περισσότεροι δεν θα ασχολούνται με hardcore κώδικα αλλά κυρίως με ιστοσελίδες, εκπαίδευση επιπέδου ecdl ή τεχνικοί hardware, αυτά από την προσωπική μου εμπειρία πάντα. Σίγουρα αξίζει να έχεις ένα χαρτί παραπάνω γιατί στο κάτω κάτω έχεις και πάτημα να ζητήσεις ένα ευρώ παραπάνω και θα μάθεις να οργανώνεις την ικανότητά σου με ένα σύστημα αλλά όλα τα υπόλοιπα είναι και σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό και θέμα εμπειρίας και προσωπικής προσπάθειας. Η γνώμη είναι εάν δεν έχεις κάποιο χαρτί πανεπιστημίου αξίζει να ασχοληθείς και μάλιστα σοβαρά με το ανοικτό. Εάν έχεις είδη πτυχίο μπορείς να το προσπεράσεις....

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems