Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Δημιουργώντας ένα assembly (dll)

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò epp1123. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος epp1123 στις 19-03-2009, 01:02. Υπάρχουν 7 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  19-03-2009, 00:05 49396

    Δημιουργώντας ένα assembly (dll)

    Έστω ότι έχω ένα Windows Forms Application. Έχω και ένα φάκελο με το όνομα MyFolder. Μέσα εκεί έχω 10 κλάσεις. Θέλω να δημιουργήσω ένα assembly με αυτές τις 10 κλάσεις μέσα. Το γούγλησα και όσα παραδείγματα βρήκα τα βρήκα με Class Library. Μήπως μόνο έτσι γίνεται (με Class Library) και τσάμπα το ψάχνω τόση ώρα;
  •  19-03-2009, 00:29 49397 σε απάντηση της 49396

    Απ: Δημιουργώντας ένα assembly (dll)

    ναι ετσι, καλα τα λες, κανε ενα class library, στην ουσια ειναι "σχεδον" οτι το win form application μπορεις να βαλεις φορμες και να τις καλεις και γενικα να κανεις "σχεδον" οτι σε οτι ενα winfrmapplcation.

    για την παρουσα αναγκη φτιαξε ενα φακελακι κανε εκει μεσα τις classes σου σωσε το projectaki και καντο compile.

    παρε το DLL που φτιαχτηκε και βαλτω ακπου κοντα στο αλλο σου projectaki που θες να το κανεις χρηση. κανε με δεξι κλικ sto project Add Reference και δωσε το DLL αυτο.

    μετα οπου πρεπει να το καλεις βαλε (ας πουμε οτι εισαι μεσα σε φορμα) πανω πανω ενα Import yourDLLNAME (use νομιζω ειναι στην C#) και μετα μεσα στον κωδικα σου εχεις το DLLNAME.classes.event/functions που εφτιαξες.

    goodluck. τωρα αν δεν θες τελικα αυτο να κανεις και καταλαβα λαθος sorry.


    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  19-03-2009, 00:34 49398 σε απάντηση της 49397

    Απ: Δημιουργώντας ένα assembly (dll)

    Το ξέρω αλλά σε ευχαριστώ για την απάντηση. Αλλά ερωτώ, από windows forms applications γίνεται ή όχι; Έτσι να το ξέρω να μου φύγει η σκασίλα, αν και δε νομίζω ότι γίνεται μάλλον.
  •  19-03-2009, 00:37 49399 σε απάντηση της 49398

    Απ: Δημιουργώντας ένα assembly (dll)

    epp1123:
    Το ξέρω αλλά σε ευχαριστώ για την απάντηση. Αλλά ερωτώ, από windows forms applications γίνεται ή όχι; Έτσι να το ξέρω να μου φύγει η σκασίλα, αν και δε νομίζω ότι γίνεται μάλλον.

    Tongue Tied σε εχασα τωρα Stick out tongue τι θες να πεις ΑΠΟ fromAppl αν γινεται? να κανεις ενα DLL apo Winform? Πως το φανταζεσαι εξιγησε μου θελω να καταλαβω με εβαλες στο τρυπακι κι εμενα τωρα!

    θες ας πουμε να πατας ενα κουμπι απο μια φορμα αυτο να βρισκει τις classes σου και να τις κανει compile se DLL???
    Θες να αλλαζεις κατι στις κλασεις αλλα να μην αχεις ανναγκη το Visual Studio για το Recompile και καλα να κανεις αλλαγες σε επιπεδο source code και αυτο με ενα τοολακι σου να τα ξανακανει DLL και να τα στελνεις στον πελατη? πραγματικα μπερδευτικα Huh?


    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  19-03-2009, 00:44 49400 σε απάντηση της 49399

    Απ: Δημιουργώντας ένα assembly (dll)

    Απλό είναι. Έχω τη class1. Πως μπορώ να το κάνω assembly; Μπορώ ναι ή όχι από Windows Forms Application, ή πρέπει να κάνω Class Library και μόνο;




  •  19-03-2009, 00:49 49401 σε απάντηση της 49400

    Απ: Δημιουργώντας ένα assembly (dll)

    i think Not! 90%+ οχι, γιατι αλλο το ενα αλλο το αλλο, μακαρι το vs να ηταν τοσο flexible. ΔΕΝ ειμαι ομως και απολυτα σιγουρος διοτι παιζει να υπαρχει κανα καταχωνιασμενο Option που να το κανει και αυτο αλλα χλωμο το κοβω! Ας δουμε τι θα πουν και οι αλλοι.Smile
    This Business Is Binary. You are a 1 or a 0. Alive or Dead.-
  •  19-03-2009, 00:51 49402 σε απάντηση της 49396

    Απ: Δημιουργώντας ένα assembly (dll)

    Αν θες κάποιες κλάσεις να τις έχεις ως ένα dll, τις βάζεις μέσα σε ένα Class Library και το αποτέλεσμα του compilation θα σου δώσει το dll.

    Πιο αναλυτικά, τα assemblies στο .NET είναι οντότητες από compiled κώδικα που ορίζουν μια ενότητα η οποία έχει συγκεκριμένη έκδοση, μπορεί να διανεμηθεί αυτόνομα και πάνω στην οποία μπορούν να μπουν δικαιώματα. Πρακτικά assembly μπορεί να είναι ένα dll αλλά μπορεί να είναι και ένα exe. Το Visual Studio αντιστοιχεί τα projects σε assemblies, δηλαδή ένα Windows Form Application όταν γίνεται compile παράγει ένα assembly, ένα Class Library όταν γίνεται compile παράγει ένα assembly. Όμως αν κάνεις το compilation και το linking χειροκίνητα μέσα από τα command line utilities μπορείς να έχεις ένα assembly που να αντιστοιχεί σε πολλαπλά projects.

     


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  19-03-2009, 01:02 49403 σε απάντηση της 49402

    Απ: Δημιουργώντας ένα assembly (dll)

    Ωραίος Kelman με κάλυψες και με έφυγε και η σκασίλα. Ευχαριστώ
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems