Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

με τι να ασχοληθω? Προγραμματισμο/ιντερνετ/δικτυα?

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò it048. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος cap στις 01-10-2006, 13:23. Υπάρχουν 13 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  30-09-2006, 17:57 17621

    με τι να ασχοληθω? Προγραμματισμο/ιντερνετ/δικτυα?

    ειμαι φοιτητης πληροφορικης κ θελω να αρχισω να κατασταλαζω σε καποιον τομεα της πληροφορικης.ποιοσ πιστευετε οτι προσφερει περισσοτερα οχι μονο απο αποψη χρηματων.
    απλα πειτε τη γνωμη σας
    ευχαριστω
  •  30-09-2006, 18:45 17624 σε απάντηση της 17621

    Απ: με τι να ασχοληθω? Προγραμματισμο/ιντερνετ/δικτυα?

    φοιτητής είμαι σαν κι εσένα φίλε μου, έχω δουλέψει σε δίκτυα/administration, τώρα δουλεύω σαν developer... το μόνο που θα σου πω είναι να κάνεις αυτό που σου αρέσει... ψάξτα όλα όσο θεωρείς πως σε ενδιαφέρουνε, και τελικά θα καταλήξεις!!
    Dimitris-Ilias Gkanatsios
    Developer Evangelist, Microsoft Hellas

    My Blog
    StudentGuru
    Twitter
    Facebook
  •  30-09-2006, 18:48 17625 σε απάντηση της 17621

    Απ: με τι να ασχοληθω? Προγραμματισμο/ιντερνετ/δικτυα?

    Το ερώτημα είναι εσένα τι σου αρέσει. Συνήθως, για να γίνεις πολύ καλός και κατ' επέκταση να καταξιωθείς επαγγελματικά πρέπει να σου αρέσει αυτό που κάνεις... Δεν ξέρω σε ποιό έτος είσαι στη σχολή. Είχες την ευκαιρία να δεις τι από όλα αυτά σου αρέσει περισσότερο;
    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  30-09-2006, 18:50 17626 σε απάντηση της 17621

    Απ: με τι να ασχοληθω? Προγραμματισμο/ιντερνετ/δικτυα?

    Καλωσήλθες καταρχήν, και να περάσω γρήγορα γρήγορα σε μια παρατήρηση που αφορά τους τομείς που έθιξες: Ετσι όπως τους αναφέρεις δεν αποτελούν ξεχωριστούς μεταξύ τους τομείς. Εγώ θα πρότεινα τον εξής διαχωρισμό που είναι πιό ακριβής:

    - Software Engineer / Developer

    - Web author

    - Systems Engineer

    Οπου αναφέρονται στο τι θέλεις να γίνεις και όχι με το τι ασχολείσαι.

    Σχετικά με το τι δίνει τα περισσότερα, οι απόψεις είναι διχασμένες. Λογω έλλειψης χρονου δεν έχω τη δυνατότητα να κάνω εκτενή ανάλυση, πάντως θα πω ότι όλα εξαρτώνται από το προφιλ σου. Ο Software Engineer έχει τις μεγαλύτερες απολαβές αλλά και το περισσότερο διάβασμα, ο Systems Engineer έχει (σε ορισμένες περιπτώσεις) το μεγαλύτερο άγχος και σχετικά καλές απολαβές (πολυ κοντά στον S/W Engineer κάποιες φορές ή και τον ξεπερνούν), ενώ ο Web Author έχει -συνήθως - τις μικρότερες απολαβές.

    Μην ξεκινήσουν όλοι οι άλλοι συνάδελφοι να με φανε :), προσωπικά μου βιώματα είναι αυτα. :)


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  01-10-2006, 00:16 17633 σε απάντηση της 17626

    Απ: με τι να ασχοληθω? Προγραμματισμο/ιντερνετ/δικτυα?

    Σωτήρη

    θέλω να διορθώσω μια εντύπωση που έχουν αρκετοί developers και την οποία έχεις και εσύ.

    Το Systems Engineering έχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΙΑΒΑΣΜΑ.

    Μπορεί να μην έχει patterns, να πρέπει να ξέρεις 5 γλώσσες, μερικές εκατοντάδες ή και χιλιάδες κλάσεις αλλά έχει άλλα πράγματα.

    Ένας system engineer πρέπει να ξέρει παρα πολύ καλά δίκτυα. Οπότε πρέπει να ξέρει να χρησιμοποιεί συγκεκριμμένο εξοπλισμό. Να ξέρει να χρησιμοποιεί 2-3 λειτουργικά. Ένα συγκεκριμμένο προγραμματάκι που κάνει μια "τετριμμένη λειτουργία" μπορεί να έχει απίστευτο διάβασμα για να δουλέψει.

    Πριν από 3 χρόνια περνούσα έξω από το γραφείο του admin του τμήματος πληροφορικής στην Αγγλία, και τυχαία είδα έναν όγκο πάνω στο γραφείο του. Ήταν το βιβλίο του Sendmail, από τις εκδόσεις O'Reilly, ένα βιβλίο με 1232 σελίδες.

    Εντάξει δε θέλω να τρομάξω αλλά θέλω να δείξω ότι το πολύ διάβασμα δεν είναι αποκλειστικό προνόμιο των developers.

    Φίλε it048 : ότι και να διαλέξεις, ότι και να σου αρέσει πρέπει να έχεις 3 πράγματα στο νού σου

    α) Δεν πρέπει να βαριέσαι το διάβασμα.

    β) Πρέπει να ξέρεις να δουλεύεις με ομάδες.

    γ) Να μάθεις το α και β
    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
  •  01-10-2006, 03:56 17637 σε απάντηση της 17633

    Απ: με τι να ασχοληθω? Προγραμματισμο/ιντερνετ/δικτυα?

    Α και κάτι άλλο it048

    Μπορείς να ασχοληθείς επίσης με την εκπαίδευση. Δε πληρώνει καλά (εκτός εαν διδάσκεις ειδικά τεχνικά θέματα όπως Cisco) αλλά έχει μικρό φόρτο εργασίας.

    Ακόμα υπάρχει η καριέρα του συμβούλου επιχειρήσεων. Δουλεύει 60-70 ώρες την εβδομάδα αλλά παίρνει τα πιο πολλά χρήματα από κάθε άλλο κλάδο. Θέλει χρόνια εμπειρείας στην πληροφορική, πιστοποιήσεις, εξαιρετικές διαπροσωπικές σχέσεις κτλ.

    Αυτό που κάνει είναι να προτείνει σε μια επιχείρηση, ποιές τεχνολογικές λύσεις μπορεί να χρησιμοποιήσει και να δώσει κάποιες κατευθύνσεις.

    Βέβαια στην Ελλάδα είναι λίγο χύμα τα πράγματα και πολλές φορές κάνει και την τεχνική υποστήριξη.

    Τέλος υπάρχει και το 1% να ακολουθήσεις ακαδημαϊκή καριέρα. Αυτό δε πληρώνει καλά αλλά προσφέρει άριστες πνευματικές ανταμοιβές και μικρότερο φόρτο εργασίας.

    Εαν επιλέξεις την ακαδημαϊκή καριέρα τότε μην κοιτάξεις να βρεις θέση σε Ελληνικό πανεπιστήμιο εαν δεν έχεις κουμπαριά ή καλές σχέσεις με κάποιο κόμμα. Όσοι δεν παίζουν με το σύστημα δέχονται άγριο πόλεμο.


    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
  •  01-10-2006, 10:08 17643 σε απάντηση της 17637

    Απ: με τι να ασχοληθω? Προγραμματισμο/ιντερνετ/δικτυα?

     thrylos wrote:

    Μπορείς να ασχοληθείς επίσης με την εκπαίδευση. Δε πληρώνει καλά (εκτός εαν διδάσκεις ειδικά τεχνικά θέματα όπως Cisco) αλλά έχει μικρό φόρτο εργασίας.

    Δεν θα έλεγα ότι έχει μικρό φόρτο εργασίας - αν βάλεις ότι συνήθως ο εισηγητής είναι υπεύθυνος να οργανώσει τα εργαστήρια, αυτό από μόνο του σαν δουλειά είναι full time administrator. Επίσης αν λάβεις υπόψη σου ότι αυτοί που παρακολουθούν τεχνικά σεμινάρια δεν είναι end-users, οπότε για να ικανοποιήσει κάποιος τις ανάγκες τους για την επίλυση αποριών ή κάλυψη γνώσεων που δεν έχουν, από μόνος του πρέπει να έχει βάθος γνώσεων και παράλληλα μεγάλη εμπειρία.

     

    George J.


    George J. Capnias: Χειροπρακτικός Υπολογιστών, Ύψιστος Γκουράρχης της Κουμπουτερολογίας
    w: capnias.org, t: @gcapnias, l: gr.linkedin.com/in/gcapnias
    dotNETZone.gr News
  •  01-10-2006, 10:27 17646 σε απάντηση της 17633

    Απ: με τι να ασχοληθω? Προγραμματισμο/ιντερνετ/δικτυα?

     thrylos wrote:
    Σωτήρη

    θέλω να διορθώσω μια εντύπωση που έχουν αρκετοί developers και την οποία έχεις και εσύ.

    Το Systems Engineering έχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΙΑΒΑΣΜΑ.

    Μπορεί να μην έχει patterns, να πρέπει να ξέρεις 5 γλώσσες, μερικές εκατοντάδες ή και χιλιάδες κλάσεις αλλά έχει άλλα πράγματα.

    Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω. Απλά, στο μυαλό μου, (που φυσικά δεν είναι το μυαλό ενός Systems Engineer αλλά ενός Developer), το development κατέχει την πρώτη θέση στο διάβασμα - χωρίς να υποτιμώ τους άλλους κλαδους. Σιγουρα οι Systems Engineers έχουν ΠΟΛΥ διαβασμα να κάνουν. Ισως το μόνο "ευκολότερο" (εντός εισαγωγικών πάντα) για αυτό τον κλάδο είναι οτι δεν έχουν ταυτόχρονα να αντιμετωπίσουν αλλαγές στις πλατφόρμες ΚΑΙ αλλαγές στις μεθοδολογίες (design, development, testing κλπ), οι οποίες στο development ειναι σχετικά συχνές μια και οι εξελίξεις καλπάζουν.

     thrylos wrote:

    α) Δεν πρέπει να βαριέσαι το διάβασμα.

    β) Πρέπει να ξέρεις να δουλεύεις με ομάδες.

    γ) Να μάθεις το α και β

    Και εδώ θα συμφωνήσω απόλυτα, ισχύει για όλους τους κλάδους. Γενικά, η formal εκπαίδευση, όπως και σε όλους τους κλάδους σχεδόν, σε φτάνει μέχρι ένα σημείο (το οποίο δεν επαρκεί για παραγωγή). Η προσωπική ενασχόληση, το μεράκι, το κέφι και η δια βιου εκπαίδευση είναι αυτά που σε κάνουν καλό επαγγελματία. Και φυσικά, η κοινωνικότητα, μια και οι εποχές οπου οι "πληροφορικαριοι" ήταν κλεισμένοι σε ένα απομονωμένο υπόγειο έχουν περάσει ανεπιστρεπτί.

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  01-10-2006, 12:54 17649 σε απάντηση της 17621

    Απ: με τι να ασχοληθω? Προγραμματισμο/ιντερνετ/δικτυα?

    Φίλε μου καταρχήν καλώς ήρθες στην κοινότητα μας

    Κατά δεύτερον το ερώτημα σου είναι κάτι το οποίο το έχω ακούσει πολλές φορές και όπως είδες η απάντηση από τις απαντήσεις των φίλων και συναδέλφων είναι ότι δεν υπάρχει απάντηση.

    Προσωπικά θα καταθέσω την δική μου θεώρηση στο ερώτημα σου, έχοντας υπόψιν πάντα τα 20 χρόνια τα οποία εργαζόμαι επαγγελματικά στον χώρο καθώς επίσης ότι θεωρώ το ευατό μου τυχερό διότι αυτό που ξεκίνησα σαν χόμπι στην ηλικία των 14ων το σπούδασα και το σπουδάζω αλλά το έχω και σαν επάγγελμα και ζω την οικογένεια μου

    Ο χώρος των υπολογιστών είναι μαγικός, όμορφος και με προκλήσεις. Χρήμα δεν έχει πολύ εκτός εξαιρέσεων.

    Αυτό που με σιγουριά μπορώ να πω είναι ότι αν θέλεις να είσαι στην αιχμή του δόρατος της τεχνολογίας θα πρέπει ο πισινός σου να βγάλει μαλί στη καρέκλα από το διάβασμα.

    Απο εκεί και πέρα πρέπει να λάβεις υπόψην σου ότι υπάρχει άγχος σε ότι και αν διαλέξεις ήτε γίνει administrator ήτε programmer

    Απλά υπάρχει μια διαφορετική προσωπική αντίληψη για τους programmers μιας και εγω ανήκω σε αυτούς.

    Πιστεύω ότι για να γίνεις ένας από αυτούς πρέπει να έχεις μεράκι που να βγαίνει μέσα από το βάθος της ψυχής σου. Πρέπει να νιώθεις σαν ζωγράφος σε άδειο καμβά που θέλει να καταθέσει την ψυχούλα του πάνω του. Ένας ζωγράφος που όταν δει το έργο του τελειωμένο θα ζητήσει το παραπάνω από τον ευατό του για το έργο αυτό.

    Αυτό - και ας με συγχωρήσουν οι φίλοι admins - δεν το έχει το administration που είναι όμως αρκετά ενδιαφέρον. Εξάλλουν θα πρέπει να επισημάνω ότι για να γίνει κάποιος καλός programmer θα πρέπει να ξέρει καλά το σύστημα στο οποίο αναπτύσει λογισμικό άρα θα πρέπει να ξέρει και καλό administration

    Θα έλεγα λοιπόν ότι ο programmer είναι ο ζωγράφος-δημιουργός του πίνακα και ο administrator ο συντηρητής αυτού.

    Και οι δύο είναι σημαντικοί ρόλοι.

    Προσωπικά πιστεύω ότι πάνε χέρι-χέρι και έχουν περάσει ανεπιστρεπτεί οι εποχές που ένας τα έκανε όλα. Θα συμφωνήσω με τον συνάδελφο που έγραψε ότι θα πρέπει να μάθεις να δουλεύεις σε όμαδα ίσως είναι το ουσιαστικότερο που πρέπει να μάθεις όλα τα άλλα έρχονται

    Ακόμα θα πρέπει να γνωρίζεις ότι ο προγραμματισμός έχει μια ημερομηνία λήξης είναι λίγο δύσκολο να γράφεις κώδικα μέχρι τα βαθιά γεράματα. Βέβαια εαν έχεις την λόξα όπως εγω, και αρκετοί φίλοι μέσα στην κοινότητα αυτή θα σου είναι δύσκολο να μην γράψεις λίγο κώδικα την ημέρα είναι κάτι σαν την ηρωίνη για μας.

    Σε αυτή την περίπτωση με το καλό όταν φτάσει δες πως θέλεις να συνεχίσεις

    Σε κάθε περίπτωση σου εύχομαι ολόψυχα να κάνεις αυτό που σου αρέσει και πάνω από όλα να γεμίζει το είναι σου.

    Αν θέλεις δες το σαν την γυναίκα των ονείρων σου.

    Φιλικά

    Αντώνης
    Antonios Chatzipavlis

  •  01-10-2006, 13:12 17650 σε απάντηση της 17637

    Απ: με τι να ασχοληθω? Προγραμματισμο/ιντερνετ/δικτυα?

    Μετά από τις εξηγήσεις που δώθηκαν και με την παρένεση του φίλου μου ανερώ το προηγούμενο μύνημα μου.

    Διότι η ψυχούλα μου το ξέρει τι χρόνο έχω όταν κάνω 12 ώρες μάθημα την ημέρα και όταν από το 1999 που ξεκίνησα να κάνω και εκπαίδευση ( σχεδόν 10.000 ώρες ) τι έχω τραβήξει και πόσα κιλά χάνω από τον Σεπ έως τον Ιούλ.

    Αυτά και λυπάμαι αν έθιξα κάποιον αλλά κάπου γυρίζει και το μάτι μου.

     

    Αυτά

     


    Antonios Chatzipavlis

  •  01-10-2006, 13:23 17651 σε απάντηση της 17650

    Απ: με τι να ασχοληθω? Προγραμματισμο/ιντερνετ/δικτυα?

    Και αυτό το μήνυμα έγινε edit επειδή δεν υφίστανται οι λόγοι να υπάρχει. Δεν διαγράφεται για να συνεχίσει η ροή της συζήτησης, παρακαλω αγνοήστε.


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  01-10-2006, 14:57 17660 σε απάντηση της 17651

    Απ: με τι να ασχοληθω? Προγραμματισμο/ιντερνετ/δικτυα?

    Μου έχουν πει για το φόρτο εργασίας τους ECDLάδες.

    Μάλλον δε ξέρεις για το φόρτο εργασίας που αντιμετωπίζουν πολλοί σε εταιρείες.

    Τους βάζουν ένα τεράστιο όγκο δουλείας και πρέπει να δουλέψουν και υπερωρίες πολλές φορές. Άλλες φορές τους βάζουν να τρέχουν με μηχανάκια σε πελάτες για τεχνική υποστήριξη.

    Τώρα όταν μιλάμε για trainer είναι γενικός ο όρος. Δε μπορούμε να βάλουμε στο ίδιο καζάνι τον ECDLα με τον Cisca.

    Τα φροντιστήρια της γειτονιάς παίρνουν απόφοιτους (ή και φοιτητές) χωρίς να είναι απαραίτητο να έχουν εμπειρεία. Αντίθετα οι Ciscάδες πρέπει να έχουν πολλές πιστοποιήσεις και εμπειρεία για να μπορέσουν να διδάξουν μαθήματα που κάνουν 3500 ευρώ.

    Αλλά ας μην αγχώνουμε τον καινούριο.

    Είναι γεγονός ότι πολλοί φοιτητές και απόφοιτοι κάνουν τα πρώτα τους επαγγελματικά βήματα διδάσκοντας.


    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
  •  01-10-2006, 16:41 17663 σε απάντηση της 17660

    Απ: με τι να ασχοληθω? Προγραμματισμο/ιντερνετ/δικτυα?

    Α και προς το Σωτήρη

    Η τεχνολογία αλλάζει επίσης πάρα πολύ και στο administration.

    Η Microsoft βγάζει λειτουργικό κάθε 3-4 χρόνια. Ο MCSE πρέπει να διαβάσει 8 ΚΙΛΑ βιβλία.

    Η Novell και η Redhat βγάζουν νέες διανομές Enterprise κάθε 2 χρόνια.

    Φαντάσου λοιπόν ετερογένεια σε ένα περιβάλλον όπου έχει τα πάντα.

    Πρέπει κάποιος να έχει στο μυαλό του συστήματα που έχουν βγει μέσα σε μια 5ετία και να τα κάνει να δουλεύουν μεταξύ τους.

    Δεν είναι μόνο στο development που μώλις βγει ένα framework που κάνει κάτι, ώσπου να γραφτεί βιβλίο που να το αναλύει έχει βγει κάτι νεότερο και πρέπει να τρέχεις.


    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
  •  01-10-2006, 18:14 17672 σε απάντηση της 17663

    Απ: με τι να ασχοληθω? Προγραμματισμο/ιντερνετ/δικτυα?

     thrylos wrote:


    Δεν είναι μόνο στο development που μώλις βγει ένα framework που κάνει κάτι, ώσπου να γραφτεί βιβλίο που να το αναλύει έχει βγει κάτι νεότερο και πρέπει να τρέχεις.

    Δεν επιχειρώ να κάνω σύγκριση, και δεν θέλω να πέσουμε σε αυτή την "παγίδα". Από την πλευρά του developer, απλά έθιξα την λογική του οτι έχουμε δύο γνωστικά αντικείμενα να συντηρήσουμε: 1) Μεθοδολογίες 2) Πλατφόρμες. Το (1) είναι θεωρητικο και αυτόνομο και δεν έχει να κάνει με την εξέλιξη της τεχνολογίας αυτης καθαυτής, αλλα περισσότερο με την εξέλιξη σε θεωρητικό επίπεδο του τρόπου ανάπτυξης / συντήρησης λογισμικού. Το (2) είναι το κομμάτι των frameworks, APIs, λειτουργικών, widgets, βιβλιοθηκών και δεν συμμαζεύεται.

    (Πολλές φορές αρκετοί S/W Developers αγνοούν παντελώς την ύπαρξη του (1) και γι'αυτό το έθιξα - ο σωστός S/W Developer πρέπει να βάλει τον πισινό του λίιιιγο ακομα περισσότερο κάτω :) ). Κατά τα άλλα, οι εξελίξεις στην πληροφορική όντως αφορούν όλους τους τομείς και τις επαγγελματικές ενασχολήσεις, ίσως το μόνο που έχει μείνει σταθερό είναι η ansi C και η GW-Basic που διδάσκονται σε ορισμένες σχολές ως εισαγωγικά στον τρόπο σκέψης μαθήματα ή ως μαθήματα επιλογής (ναι, στο Οικονομικό του Πειραιά είχαμε 2 εξάμηνα GW-Basic!) :)

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems