Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Επιλέγοντας εργοδότη

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Pilgrim. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Pak στις 04-05-2008, 21:57. Υπάρχουν 16 απαντήσεις.
Σελίδα 1 από 2 (17 εγγραφές)   1 2 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  15-02-2007, 11:17 25042

    Επιλέγοντας εργοδότη

    Ανοίγω ένα thread ώστε να συζητήσουμε ποιά κριτήρια χρησιμοποιεί ο καθένας μας όταν είναι στην διαδικασία επιλογής νέου εργοδότη.
    Έχοντας δηλ. περάσει απο μερικά interviews και έχοντας προσφορές στα "χέρια" του με ποιά διεργασία επιλέγει ποιά θα αποδεχτεί.

    Θα περιγράψω -στο πλάι της κουβέντας- και ένα πρόσφατο γεγονός σχετικό με το θέμα φυσικά για να μου πείτε και την γνώμη σας.
    Πρόσφατα λοιπόν πέρασα απο ένα interview "αστραπή", και το λέω έτσι διότι μέσα σε μία ημέρα απο το 1ο interview
    μου είπαν ότι είμαι short-listed και στο "καπάκι" είχα και οικονομική προσφορά.
    Αυτό ήταν το πρώτο που με παραξένεψε.
    Στην συνέχεια στο 2ο interview που επακολούθησε -όπου και προφορικώς είχα την οικονομική προσφορά- το άλλο που με παραξένεψε
    ήταν όταν ρώτησα (μέσω email) πόσες θα είναι οι καθαρές μου αποδοχές και αν υπάρχουν άλλες κρατήσεις πλην του 16% που είναι το ΙΚΑ
    και πήρα μια απάντηση του τύπου..

    "Αγαπητέ κύριε,
    Δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε τα καθαρά σας.
    Για οποιαδήποτε απορία μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μου."


    Δεν σας φαίνεται περίεργο μια μεγάλη εταιρία (γιατί για μεγάλη πρόκειται) να απαντάει όπως παραπάνω ?

  •  15-02-2007, 13:08 25051 σε απάντηση της 25042

    Απ: Επιλέγοντας εργοδότη

    Pilgrim:
    "Αγαπητέ κύριε,
    Δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε τα καθαρά σας.
    Για οποιαδήποτε απορία μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μου."

    Δεν σας φαίνεται περίεργο μια μεγάλη εταιρία (γιατί για μεγάλη πρόκειται) να απαντάει όπως παραπάνω ?

    Δεν μου φαίνεται και τόσο περίεργο.
    Συνήθως υπάρχει κάποιος προϋπολογισμός για κάποια πρόσληψη ο οποίος προϋπολογισμός αφορά το κόστος που θα έχει περίπου η εταιρία (μικτός μισθός).
    Εκτός αυτού ο ¨καθαρός¨ μισθός έχει αρκετές παραμέτρους για να υπολογιστεί πέρα από την παρακράτηση του ΙΚΑ που βεβαίως δεν είναι πάντα 16% (είναι κλίμακα). Επιπλέον μπορεί ο κλάδος στον οποίο δραστηριοποιείτε η εταιρία να έχει επιπλέον και επικουρικό ταμείο (τράπεζες, ασφαλιστικές) και μην ξεχνάμε και την μηνιαία παρακράτηση φόρου μισθωτών υπηρεσιών.
    Μπορεί να υπάρχουν και άλλες κρατήσεις που δεν τις ξέρω (μην με πάρουν στο κυνήγι οι λογιστές).

    Όποτε είναι αρκετά δύσκολο να σου υπολογίσει κάποιος ακριβώς τον καθαρό σου μισθό αν δεν γίνει συμφωνία του μικτού μισθού.   


    Φιλάρετος Σεβαστιάδης.

    Albert Camus: Life is the sum of your choices.

  •  15-02-2007, 18:39 25066 σε απάντηση της 25051

    Απ: Επιλέγοντας εργοδότη

    Μόλις όμως σε προσλάβουν, δεν έχουν κανένα πρόβλημα να υπολογίσουν τα καθαρά. Τα οποία σχεδόν πάντα είναι λιγότερα απ' όσα λέγανε στη συνέντευξη. Ούτε εμένα μου φαίνεται περίεργο, αλλά έχει ενδιαφέρον ότι δεν δεσμεύονται στα καθαρά, αλλά θέλουν εσύ να δεσμευτείς στα μικτά. Εντάξει, στη συνέντευξη δεν μπορούν να τα υπολογίσουν, αλλά όταν τους ρωτάς με email, μπορούν να ρωτήσουν 1-2 πράγματα, όπως χρόνια ασφάλισης και να τα βγάλουν.

    Το πιο αστείο, είναι ότι τέτοια πράγματα μου έχουν πει ακόμα και σε εταιρεία όπου ήδη εργαζόμουν, για να μην δεσμευτούν στο ποσό της αύξησης!


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  15-02-2007, 19:09 25068 σε απάντηση της 25066

    Απ: Επιλέγοντας εργοδότη

    Μα σοβαρά μιλάμε τώρα;

    Αυτό το ανέκδοτο με τις εταιρίες δεν το έχω καταλάβει. Τι σημαίνει "σας δίνουμε τόσα ΜΕΙΚΤΑ"; Σας λέμε, δηλαδή, τι θα πληρώσουμε ΕΜΕΙΣ και όχι τι θα πάρετε ΕΣΕΙΣ;

    Ξερω, ξερω, θα μου πείτε περι budget, οικονομικού, HR, και άλλα τέτοια ωραία. Το θέμα όμως παραμένει. Εγώ, ως υποψήφιος εργαζόμενος, θέλω να ξέρω τι θα μπαίνει στην τσέπη ΜΟΥ και ουδόλως με ενδιαφέρει τι θα βγαίνει από την τσέπη της εταιρίας.

    Ειναι σαν να πηγαίνεις στο μανάβη και να σου έχει τιμές με το πόσο του στοίχισαν τα μαρούλια αυτού. Οχι πόσο θα τα πληρώσεις εσύ. Τα παίρνεις με τιμή 1 ευρώ και στο ταμείο σου ζητάει 3.

    Η, όταν εγώ κόβω αποδειξη παροχής υπηρεσιών, να λέω στον πελάτη μου "θέλω 80 ευρώ" και όταν του δίνω την απόδειξη να βλέπει οτι πρέπει να δώσει 119 ευρώ  γιατί είναι και ο φόρος 20% και το ΦΠΑ, αλλα να μην του το έχω ξεκαθαρίσει εξ'αρχής...και μάλιστα αν πηγαίνω σε κλιμάκιο 30% να του ανεβάζω αυθαιρέτως τη χρέωση γιατί "τοσα πρέπει να πληρώσω εγώ". ΜΑ ΤΙ ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ!

    Προσωπικά νοιώθω εξαιρετικά θυμωμένος όποτε μου μιλανε για μεικτά. Η ερώτησή μου είναι πάντοτε μα πάντοτε για τα καθαρά. Και αν δεν μπορούνε να μου το πούνε, τους ζητάω να το υπολογίσουν. Αυτός είναι ο μισθός που διαπραγματεύομαι. Οχι ο μισθός που έχει budgetάρει το HR κάθε εταιρίας και που είναι ΤΟΣΟ σπουδαίοι ωστε να μην καταδεχτούν ούτε καν να μου υπολογίσουν προσεγγιστικά τι θα μπαίνει στην ΔΙΚΗ μου τσέπη.

    Τα είπα και ξεθύμανα. Ουφ! Αυτό είναι για Ζαχαρία...


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  15-02-2007, 19:51 25070 σε απάντηση της 25068

    Απ: Επιλέγοντας εργοδότη

    Σωτήρη,
    Έχεις απόλυτο δίκιο !!!
    Στην συγκεκριμένη περίπτωση θα μπορούσαν να του υπολογίσουν τα καθαρά προσεγγιστικά όπως και εσύ λες (
    Ok δεν θα τους κάνεις και μήνυση για 20 € πάνω – κάτω).

    Αλλά από την άλλη αυτό με τα καθαρά είναι λίγο περίεργο ...

    Θα σου δώσω ένα προσωπικό μου παράδειγμα που έχει να κάνει με αύξηση (δεν είναι ακριβώς η ίδια περίπτωση).
    Έρχονται λοιπόν και μου λένε ένα ωραίο πρωινό ... θα πάρεις αύξηση.
    Μια χαρά μέχρι εδώ, όλο χαρά.
    Έρχεται η ημέρα πληρωμής.
    Ανοίγω την μισθοδοσία... και τι να δω!!! Έπαιρνα λιγότερα.
    Γιατί παιδιά ;;;;
    Αααα ξέρεις άλλαξες φορολογική κλίμακα και τώρα σου παρακρατούνται περισσότερα (πριν ήμουν ακριβώς στο όριο).

    Αυτό εννοούσα ότι είναι λίγο περίεργα τα πράγματα με τα καθαρά.
    Συμφωνώ μαζί σου, είναι τι μπαίνει στη τσέπη σου.

    Υ.Γ. Πράγματι είναι καλή ιστορία για τον Ζαχαρία


    Φιλάρετος Σεβαστιάδης.

    Albert Camus: Life is the sum of your choices.

  •  15-02-2007, 20:27 25071 σε απάντηση της 25070

    Απ: Επιλέγοντας εργοδότη

    Ετσι ακριβώς Φιλάρετε. Και να ήσουν ο μονος...:)

    Για να είμαστε λοιπόν και στο πνεύμα της αρχικής συζήτησης, ένα από τα κριτήρια επιλογής εργοδότη για μένα ήταν (και θα είναι σε περίπτωση που αναζητήσω ξανά μισθωτή εργασία) η μη ύπαρξη έπαρσης όσον αφορά στα μισθολογικά. Η ικανότητα, δηλαδή, του εργοδότη, να μου κάνει μια προσφορά που θα αφορά την τσέπη μου και όχι την τσέπη ΤΟΥ. Θα μου πείτε, αυτό είναι κριτήριο επιλογής εργοδότη από μόνο του; Οχι, αλλά μπορεί να σε προϊδεάσει πολύ καλά για το τι είδους εταιρία είναι αυτή που πας να ανακατευτείς. Το γεγονός οτι σκέφτονται έτσι κατά την διαπραγμάτευση της αμοιβής σου, μπορεί να είναι ενδεικτικό του τρόπου με τον οποίο θα γίνεται και η αξιολόγηση της απόδοσής σου σε μελλοντικό χρόνο.

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  15-02-2007, 20:52 25072 σε απάντηση της 25071

    Απ: Επιλέγοντας εργοδότη

    Στην προκειμένη περίπτωση και εγώ απέρριψα την "προσφορά" εργασίας απο την συγκεκριμένη εταιρία.
    Κριτήριο δεν ήταν μόνο το ότι απο την αρχή εγώ είχα ζητήσει συγκεκριμένο ποσό σε καθαρές αποδοχές και όχι σε μικτά.
    Μου απάντησαν όπως μου απάντησαν όμως ακόμα και όταν έκανα 2η διευκρινιστική ερώτηση μέσω e-mail.

    Ήταν και τα παρακάτω :

    1. Αν τώρα για κάτι τόσο απλό έχω αντιμετώπιση "είσαι πολύ ασήμαντος και δεν ασχολούμαι μαζί σου", αργότερα που ίσως θα ζητούσα κάτι πιο σοβαρό π.χ. αύξηση -θου κύριε!!- ή άδεια, τι θα μου απαντούσαν ? Κανένα  "άχαχα.. γελάσαμε πάλι πρέπει να συγγενεύεις με τον Χριστόδουλο εσύ.."

    2. Ειδικά δε όταν τέτοιες απαντήσεις δίδονται απο τον "Head of ..." του εκάστοτε τμήματος, που αν δεν μπορεί να ξέρει τα μισθολογικά γιατί κάθεται και διαπραγματεύεται στην τελική ? (Θα μπορούσε να ρωτήσει φυσικά ή να με ανακατευθύνει στο HR το οποίο σημειωτέον δεν ενεπλάκη καθόλου.)

    3. Μου την σπάει απεριόριστα η έπαρση του στύλ είμαστε μεγάλη εταιρία, άρα δουλεύεις 15 ώρες με 900 euro και με πινελάκι στον **** για τις γωνίες.

    4. Πουλ-μούρ: "Είναι μεγάλη ευκαιρία για σένα όλα τα παραπάνω γιατί είναι τεράστιο το project/τεράστια η εταιρία."
    (ευχαριστώ δοξοευρώ δεν θέλω άλλα και δεν είμαι 20 χρονών στην πρώτη μου δουλειά.)

    5. Το να πηγαίνεις για interview και την ίδια μέρα (το απόγευμα) να σου λένε ότι είσαι shortlisted και να ξαναπάς αύριο για να σου κάνουν οικονομική προσφορά στο "μιλητό".

    Γενικότερα πάντως αυτή η περίπτωση με δυσαρέστησε γιατί αν υπάρχουν τέτοιες πολιτικές αντιμετώπισης για κάποιον που ψάχνει για δουλειά και είναι στην αρχή της καριέρρας του είναι δύσκολα τα πράγματα. Κι αυτό είναι τουλάχιστον απογοητευτικό για την ελληνική αγορά, τουλάχιστον καταρρακωτικό για τα όνειρα καριέρρας που μπορεί να έχει κάποιος που ξεκινάει με όλη την καλή διάθεση και συναντάει αυτή την "κατάντια" -ας μου επιτραπεί ο όρος-.
  •  15-02-2007, 21:05 25073 σε απάντηση της 25072

    Απ: Επιλέγοντας εργοδότη

    Pilgrim:

    4. Πουλ-μούρ: "Είναι μεγάλη ευκαιρία για σένα όλα τα παραπάνω γιατί είναι τεράστιο το project/τεράστια η εταιρία."
    (ευχαριστώ δοξοευρώ δεν θέλω άλλα και δεν είμαι 20 χρονών στην πρώτη μου δουλειά.)

    Να λοιπόν και άλλο ένα κριτήριο επιλογής εργοδότη. Αυτό το έχω συναντήσει ΟΥΚ ολίγες φορές. Η τακτικη του να πάνε να σου "πουλήσουν" τη "δόξα" που θα πάρεις επειδή "είναι μεγάλη ευκαιρία για σένα". Και για αυτούς, και για αυτούς.

    Προσωπικά σκέφτομαι αν το ξανακουσω αυτό σε interview να πάρω επιτόπου την αστυνομία. :)

    Αρα κλείνοντας με τα interview-based κριτήρια, η ΕΠΑΡΣΗ πιστεύω οτι είναι ο σημαντικότερος παράγοντας αποφυγής εργοδότη σε αυτο το στάδιο.

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  16-02-2007, 08:54 25092 σε απάντηση της 25073

    Απ: Επιλέγοντας εργοδότη

    "4. Πουλ-μούρ: "Είναι μεγάλη ευκαιρία για σένα όλα τα παραπάνω γιατί είναι τεράστιο το project/τεράστια η εταιρία."


    Χμμ σαν να  είναι θέμα για τον Ζαχαρία αυτό !!
  •  16-02-2007, 11:26 25099 σε απάντηση της 25092

    Απ: Επιλέγοντας εργοδότη

    Μια που μιλατε για καθαρα και μεικτα, ολοι οι εργοδοτες σε μεικτες αποδοχες αναφερονται, αυτο τους κοστιζει ενας εργαζομενος αρα και αυτο θελουν να μαθουν. Δεν ειναι κακο να εχουμε υπολογισει την αναλογια απο πριν και ετσι να ξερουμε τι ακριβως θα παιρνουμε στο χερι μας...Και χωρις παρεξηγησεις, χωρις τιποτα.


    Software Engineer, specializes in Microsoft .net/C#, COM, Sql Server and now Python.
  •  16-02-2007, 12:45 25109 σε απάντηση της 25099

    Απ: Επιλέγοντας εργοδότη

    Το αστείο είναι οτι δεν καταλαβαίνουν και το κακό που κάνουν στην Εταιρία τους.

    Αν αφήσουν κακή εντύπωση σε κάποιον, αυτός θα το πεί σε 10-15 συναδέλφους και πάει λέγοντας, και ο κόσμος είναι πολύ μικρός.

    Μετά ψάχνονται γιατι δεν παίρνουν καλά βιογραφικά....


    Sometimes the best solution to morale problems is just to fire all of the unhappy people.
  •  24-03-2007, 20:21 27012 σε απάντηση της 25068

    Απ: Επιλέγοντας εργοδότη

    Σωτήρη θα κάνω λίγο το δικηγόρο του διαβόλου.
    Δεν έχει μεγάλο άδικο ο εργοδότης γιατί με την εφορεία και τα ταμεία δε ξέρουμε τί πληρώνουμε.
    Σε περιπτώσεις πχ που πρέπει κάποιος να μείνει να εργαστεί extra και ο εργοδότης ...πληρώσει, η εφορεία θα πάρει το 40% Αν μείνεις δηλαδή ένα Σάββατο για 8 ώρες να δουλέψεις και σου πληρώσει ο εργοδότης 100 ευρώ, η εφορεία θα σου πάρει τα 40.
    Έστω πάλι ότι κάποιος βγάζει 18000 ευρώ μεικτά το χρόνο. Τα πρώτα 13000 είναι αφορολόγητα. Τα υπόλοιπα 5000πρέπει να φορολογηθούν με 25%. Θα πάρει η εφορεία μόνο 1250?
    Εαν κάποιος πάλι δικαιούται επιστροφές φόρων, τί θα πάρει;


    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
  •  24-03-2007, 23:31 27025 σε απάντηση της 27012

    Απ: Επιλέγοντας εργοδότη

    Γιαννη, θα συμφωνήσω μαζί σου οτι ο υπολογισμός των "καθαρών" είναι δύσκολος μεν, οχι όμως αδύνατος.

    Ο εργοδότης γνωρίζει, επί του συμφωνηθέντος μισθού, τι θα δίνεται στο ΙΚΑ, τι στην εφορία (ΦΜΥ) και τι σε δευτερεύοντα ασφαλιστικά ταμεία αν υπάρχουν. Ενα απλό excel αρκεί για τον υπολογισμό του καθαρού μισθού που προκύπτει από τον αντίστοιχο μεικτό. Οι υπερωρίες και το αν ο εργαζόμενος δικαιούται ή οχι επιστροφή φόρου είναι διαφορετικά ζητήματα, και φυσικά ο εργοδότης δεν μπορεί να τα υπολογίσει. Αυτό όμως δεν τον εμποδίζει από το να κάνει κάποιους υπολογισμούς επί των καθαρών που προτείνει στον υποψήφιο υπάλληλο ή ο ίδιος ο υποψήφιος υπάλληλος ζητά, για να δει τι μεικτά θα πληρώνει ο ίδιος.

    Οσο για το 40% που λες στις υπερωρίες, δεν είμαι σίγουρος οτι είναι έτσι. Αν μιλάς για Φόρο Εισοδήματος, τότε θα πρέπει το καθαρό εισόδημα του εργαζομένου να ξεπερνά το όριο στο οποίο φορολογείται με 40% (ή έχει γίνει 39% πλέον; δεν είμαι σίγουρος). Σε αντίθετη περίπτωση νομίζω οτι ο φόρος είναι μικρότερος. Οπως και νά έχει όμως, οι υπερωρίες δεν αποτελούν μέρος του συμφωνηθέντος μισθού.

    Οσο για το παράδειγμα με τα 18000 μεικτά, ναι, αν είναι το μόνο του εισόδημα και δεν εμφανίζει έξοδα που να εκπίπτουν από το φόρο εισοδήματος, τόσα θα ζητήσει η εφορία από αυτόν (ως ΦΜΥ βέβαια, δεν ξέρω αν τα κλιμάκια είναι ακριβώς τα ίδια).

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  03-05-2008, 20:17 41767 σε απάντηση της 27025

    Απ: Επιλέγοντας εργοδότη

    Με πόσα λεφτά "αξίζει" να αλλάξει κάποιος δουλειά?

    Το ξέρω ότι είναι γενικό το θέμα, είναι αρκετοί οι παράγοντες που ωθούν κάποιον να ζητήσει αλλού δουλειά, αλλά αν απλά δεν είστε ευχαριστημένοι κάπου
    (τόσο για οικονομικούς λόγους, όσο και για άλλα θέματα που έχουν να κάνουν με τον τρόπο εργασίας) αλλά δεν είναι και ότι ξυπνάτε με χίλια ζόρια για να πάτε
    στη δουλειά, πόσα παραπάνω (σε ποσοστό ή καθαρό αριθμό) πιστεύετε ότι θα θέλατε για να αλλάξετε εργασία??

    (move αλλού αν το θεωρείτε άσχετο με το topic..)

  •  04-05-2008, 21:19 41779 σε απάντηση της 41767

    Απ: Επιλέγοντας εργοδότη

    ariadne:

    Με πόσα λεφτά "αξίζει" να αλλάξει κάποιος δουλειά?

    Το ξέρω ότι είναι γενικό το θέμα, είναι αρκετοί οι παράγοντες που ωθούν κάποιον να ζητήσει αλλού δουλειά, αλλά αν απλά δεν είστε ευχαριστημένοι κάπου
    (τόσο για οικονομικούς λόγους, όσο και για άλλα θέματα που έχουν να κάνουν με τον τρόπο εργασίας) αλλά δεν είναι και ότι ξυπνάτε με χίλια ζόρια για να πάτε
    στη δουλειά, πόσα παραπάνω (σε ποσοστό ή καθαρό αριθμό) πιστεύετε ότι θα θέλατε για να αλλάξετε εργασία??

    (move αλλού αν το θεωρείτε άσχετο με το topic..)




    Μια πρώτη απάντηση που μπορώ να σου δώσω είναι από 300 ευρώ καθαρά μέχρι 50% αύξηση.
    Τα πάντα είναι ρευστά.
    Τα χρήματα δεν είναι ο μοναδικός παράγωντας που κάνει κάποιον να αλλάξει δουλειά.
    Πολλοί αλλάζουν δουλεία για διάφορους λόγους όπως: απολύονται και αναγκάζονται να βρουν άλλη δουλειά, αναζητούν κάτι ποιό κοντά στο σπίτι τους, καλύτερα ωράρια εργασίες, θέλουν διαφορετικό αντικείμενο, θέλουν να πάρουν πιο διηκητικό πόστο, δεν αποκτούν φορητή εμπειρεία.


    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
Σελίδα 1 από 2 (17 εγγραφές)   1 2 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems