Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Πηγαίος Κώδικας Website και Αντιπαράθεση

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò IXC. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος dimsis στις 12-10-2007, 00:12. Υπάρχουν 21 απαντήσεις.
Σελίδα 1 από 2 (22 εγγραφές)   1 2 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  10-10-2007, 12:36 36073

    Πηγαίος Κώδικας Website και Αντιπαράθεση

    Αγαπητοί συνάδελφοι γειά σας.

    Πρόσφατα παρέδωσα μια Ιστοσελίδα σε κάποιον πελάτη μου η οποία εκτός απο στατικές σελίδες εμπεριέχει και ενα δυναμικό κομμάτι ανανέωσης του περιεχομένου απο τον χρήστη.
    Το κομμάτι που περιέχει τους μηχανισμούς έχει κωδικοποιηθεί ούτως ώστε να μην υπάρχει η δυνατότητα επεξεργασίας του κώδικα απο άλλους εκτός του δημιουργού που φυσικά είμαι εγώ.

    Τώρα ο πελάτης θεωρεί οτι έχει αγοράσει ελλατωματική εφαρμογή εφόσον δεν έχει πρόσβαση στον κώδικα και κατα συνέπεια να προβεί σε αλλαγές και απαιτεί να του παραδώσω και τον κώδικα απειλώντας με οτι θα ακολουθήσει Νομικές Διαδικασίες εναντίον μου σε περίπτωση που δεν του τον παραδώσω.

    Μπορείτε να μου πείτε τι γίνεται σε αυτές τις περιτπώσεις.

    Ευχαριστώ

     

     

  •  10-10-2007, 12:46 36074 σε απάντηση της 36073

    Απ: Πηγαίος Κώδικας Website και Αντιπαράθεση

    Σύμβαση, συμβόλαιο  υπογράψατε? 

    Αν δεν αναφέρεται ρητά στο συμβόλαιο τι γίνεται με το πηγαίο κώδικα, καλά ξεμπερδέματα!!!Surprise

    Manos
  •  10-10-2007, 13:03 36075 σε απάντηση της 36074

    Απ: Πηγαίος Κώδικας Website και Αντιπαράθεση

    Όχι δεν έχει υπογραφεί τίποτα εκτός απο ενα Ιδιωτικό συμφωνητικό κατα την παράδοση ότι δεν έχω καμμία απαίτηση απο τον Πελάτη.
    Η συνεργασία έχει γίνει εκτός νομικών πλαισίων να το πω και έτσι.

  •  10-10-2007, 15:28 36090 σε απάντηση της 36075

    Απ: Πηγαίος Κώδικας Website και Αντιπαράθεση

    Αν και ο Μάνος με κάλυψε απόλυτα, θα ήθελα να σου αναφέρω το εξής:

    Για να μην σας φάνε τα λεφτά και των 2 οι δικηγόροι (γιατί μάλλον για εκεί το βλέπω να πηγαίνει το πράγμα) θα σου πρότεινα να του ανοίξεις τον κώδικα και την επόμενη φορά να είσαι πιο αυστηρός και προσεκτικός....  Huh?

    Δυστηχώς δεν είσαι καλυμένος από κάποια σύμβαση / συμφωνητικό κλπ κλπ.

    PS: Στο ιδιωτικό συμφωνητικό εσύ υπέγραψες οτι δεν έχεις καμιά απαίτηση από τον πελάτη, εκείνος υπέγραψε οτι δεν έχει καμιά απαίτηση από εσένα μετά την παράδοση / εγκατάσταση του προγράμματος? Διότι αν μετά από 10 μήνες (λέμε τώρα) ανακαλύψει κάτι στο πρόγραμμα που δεν του αρέσει θα μπορεί να σε "τρέχει" όποτε του "καπνίσει"???
    Αν όχι τότε θα έπρεπε να τον χρεώνεις και υπηρεσίες υποστήριξης!!!


    Nothing to declare...
  •  10-10-2007, 15:43 36094 σε απάντηση της 36090

    Απ: Πηγαίος Κώδικας Website και Αντιπαράθεση

    Εάν δεν έχετε υπογράψει οτι είσαι υποχρεωμένος να του παραδόσεις και τον κώδικα του προϊόντος, ο κώδικας παραμένει πνευματική σου ιδιοκτησία και δεν μπορεί κανένας να σου κάνει τίποτα. Εφόσον η εφαρμογή δουλεύει, όπως ακριβώς σου ζήτησε ο πελάτης, τότε δεν μπορεί να κάνει τίποτα, εαν εσύ δεν θέλεις να ανοίξεις τον κώδικά σου, εφόσον αποτελεί όπως είπα πνευματική ιδιοκτησία σου. Απλα φρόντισε άλλες φορές να μην το αφήνεις στο "φλου" αλλά να το διευκρινίζεις για να αποφύγεις τέτοιου είδους "απειλές" κι άλλες διαδικασίες.


    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  10-10-2007, 17:11 36097 σε απάντηση της 36094

    Απ: Πηγαίος Κώδικας Website και Αντιπαράθεση

    Θα παρακαλούσα o παραπάνω συνάδελφος να γίνει πιο συγκεκριμένος λέγοντας ποιούς εννοεί και επίσης να μας πει την συγκεκριμένη νομολογία που καλύπτει τον παραπάνω ισχυρισμό του μιας και πράγματι το θέμα είναι πάρα πολύ σοβαρό και απαιτεί εμπειρία...

    Επίσης, εδώ δεν είμαστε δικαστήριο να βγάζουμε αποφάσεις, και ο καθένας μιλά με βάση την εμπειρία του. Δεν πήγε κανείς να παραπλανήσει τον συνάδελφο, και όσας είπα εγώ προσωπικά βασίζονται σε προσωπική εμπειρία και δεν είναι υποθετικά!!!

    Την ηλικία άλλοστε του παντογνώστη (έγω πάντως) την έχω ξεπεράσει.


    Nothing to declare...
  •  10-10-2007, 17:41 36099 σε απάντηση της 36097

    Απ: Πηγαίος Κώδικας Website και Αντιπαράθεση

    Δεν θα παρακαλέσω, θα απαιτήσω να μην υπάρξει κανενός είδους προσωπική αντιπαράθεση ούτε καν ως υπόνοια. Παναγιώτη, το σχόλιό σου είχε κακή διατύπωση και δημιουργεί όντως παρεξήγηση, κάνε τις απαραίτητες διευκρινίσεις ή ανακάλεσέ το. Thiseas, δεν θα ήταν προς όφελος του αρχικού ερωτώντος να δημιουργηθεί ένταση, το ζητούμενο εδώ είναι να βοηθήσουμε τον συνάδελφο. Ευχαριστώ.

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  10-10-2007, 19:18 36103 σε απάντηση της 36099

    Απ: Πηγαίος Κώδικας Website και Αντιπαράθεση

    Αφαίρεσα το επίμαχο κομμάτι που δημιούργησε την ένταση. Τυχαίνει να έχω περάσει την ίδια διαδικασία με πελάτη, με μεγάλο πελάτη και σε πολύ χειρότερη κατάσταση. Η συμβουλή που είχα και 2 (δύο) διαφορετικά δικηγορικά γραφεία ήταν αυτή που ανέφερα. Τα δικηγορικά γραφεία τα οποία λέω είναι απο τα πιο γνωστά στην Θεσσαλονίκη για θέματα "περι ηλεκτρονικής" κλπ, οπότε είναι απολύτως έγκυρες οι γνώμες τους.

    Δεν ξέρω γιατί πάντως ορισμένοι παρεξηγούνται έτσι απο τα σχόλιά μου. Εφόσον πιστεύετε ότι δεν θίγεσται απο τα λεγόμενά μου, γιατί τόσος όχλος για το τίποτα; Άλλωστε δεν είχα ποτέ κανένα συνάδελφο σαν προσωπικό στόχο, ούτε είχα το "τουπέ" του πανταγνώστη.. Απαντάω μόνο όταν ξέρω ή τουλάχιστον έχω μια αρκετά μεγάλη σιγουριά γι'αυτά τα οποία λέω. Επίσης, προσπαθήστε να μην παρεξηγήσετε τα λεγόμενά μου κι αυτή τη φορά.


    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  10-10-2007, 22:13 36106 σε απάντηση της 36103

    Απ: Πηγαίος Κώδικας Website και Αντιπαράθεση

    Ρε παιδιά..ρε παιδιά....

    Αναφέρω στο Τίτλο για Αντιπαράθεση αλλά δεν εννοώ δικιά μας εδω μέσα.Big Smile
    Δεν υπάρχει λόγος να ανταλλάσουμε βέλη.

    Δηλαδή αγαπητέ Παναγιώτη λες ότι δεν θα έχω πρόβλημα έτσι ;

    Διότι υπεγράφει μεταξύ μας Ιδιωτικό συμφωνητικό το οποίο λέει οτι πήρα ένα Άλφα πόσο χρημάτων γιατί την κατασκευή της Ιστοσελίδας καθώς επίσης και ότι παρέδωσα όλους τους κωδικούς πρόσβασης δηλαδή κωδικούς ftp, διαχειρίσης domain name, βάσης δεδοδέμων κλπ και δεν έχω καμμία πλέον απαίτηση απο την εταιρία.
    Το τονίζω, κωδικούς πρόσβασης.Όχι πηγαίους κώδικες.
    Μια κουβέντα που είχα σήμερα αργά με ενα φίλο δικηγόρο μου είπε οτί εδώ τίθεται θέμα ερμηνείας και η αντιδικία είναι 50 - 50 ή γέρνωντας θετικά προς τον Πελάτη λόγω παράλειψης ενημέρωσης απο εμένα ότι δεν παραιτούμαι απο το δικαίωμα παράδοσης του πηγαίου κώδικα σε αυτόν.


     

  •  10-10-2007, 22:59 36108 σε απάντηση της 36106

    Απ: Πηγαίος Κώδικας Website και Αντιπαράθεση

    Όντως πολύ μπερδεμένο το θέμα και νομικά ασαφές για τους περισσότερους ενώ (νομίζω) τα πράγματα θα έπρεπε κανονικά να είναι απλά. Αν δεν υπάρχει συμφώνια που να λέει τι γίνεται με τα πνευματικά δικαιώματα αυτά θα πρέπει να ανήκουν στον δημιουργό. Γιατί λίγο πολύ όλοι έχουμε μία ιδέα για το πως θέλουμε να κάνουμε κάτι αλλά το κάνουν άλλοι για εμάς γιατί αυτοί οι άλλοι ξέρουν. Οπότε...

    Συνεργάζομαι με κάποιο τμήμα του Υπουργείου Δικαιοσύνης για κάποια προγράμματα που χρειάζονται για κάποιες υπηρεσίες τους και συγκεκριμένα για δύο εισαγγελίες. Πουλάω ξεχωριστά το κάθε πρόγραμμα σε κάθε εισαγγελία αλλά τα στοιχεία του πελάτη στο τιμολόγιο είναι τα ίδια "Προς Υπουργείο Δικαιοσύνης". Ποτέ δεν μου αναφέρθηκε από αυτούς ότι τους διπλοτιμολογώ από την στιγμή που είναι κατανοητό ότι αγοράζουν μία άδεια χρήσης για κάθε εισαγγελία (αναγράφεται και στο τιμολόγιο) αλλά και ποτέ δεν απαίτησαν από εμένα τον πηγαίο κώδικα διότι σωστά μου έχουν αναφέρει ( σε κατ' ιδίαν συζήτηση) ότι τα πνευματικά δικαιώματα, από την στιγμή που δεν συζητήθηκε αλλοιώς ανήκουν σε εμένα. Αν η υπηρεσία ενδιαφέρεται θα πρέπει να κάνει την σχετική αίτηση και να απαντήσω σχετικά με το ποσό που ζητάω.

    Και εδώ αναρωτιέμαι. Γιατί η συγκεκριμένη υπηρεσία να θεωρεί το συγκεκριμένο θέμα με τα πνευματικά δεδομένα δεδόμένο και κάποιοι δικηγόροι να δημιουργούν διάφορα σενάρια... Και πάλι πιστεύω πως αν δεν αναγράφεται διαφορετικά τα πνευματικά δικαιώματα ανήκουν στον δημιουργό εκτός και να έχει συνφωνηθεί διαφορετικά (ή ο συγκεκριμένος δημιουργός ήταν υπάλληλος της εταιρίας.)

    Και πάλι την γνώμη μου αναφέρω... από προσωπική εμπειρία με ένα όχι και τόσο άσχετο πελάτη. 

  •  10-10-2007, 23:20 36109 σε απάντηση της 36103

    Απ: Πηγαίος Κώδικας Website και Αντιπαράθεση

    Panagiotis Kefalidis:
    Δεν ξέρω γιατί πάντως ορισμένοι παρεξηγούνται έτσι απο τα σχόλιά μου. Εφόσον πιστεύετε ότι δεν θίγεσται απο τα λεγόμενά μου, γιατί τόσος όχλος για το τίποτα; Άλλωστε δεν είχα ποτέ κανένα συνάδελφο σαν προσωπικό στόχο, ούτε είχα το "τουπέ" του πανταγνώστη.. Απαντάω μόνο όταν ξέρω ή τουλάχιστον έχω μια αρκετά μεγάλη σιγουριά γι'αυτά τα οποία λέω. Επίσης, προσπαθήστε να μην παρεξηγήσετε τα λεγόμενά μου κι αυτή τη φορά.

    Θα παρακαλέσω να μην δοθεί καμία άλλη συνέχεια από άλλο χρήστη σε αυτό το ζήτημα. Απαντώ μόνο λόγω του οτι φοράω το καπελακι του moderator, και Παναγιώτη, αντικειμενικα πιστεύω οτι η αρχική σου απάντηση ήταν υποψήφια για παρεξήγηση με τον τρόπο που διατυπώθηκε, έστω και αν δεν είχες αυτή την πρόθεση. Εφόσον διορθώθηκε, δεν υπάρχει λόγος να συνεχιστεί περαιτέρω το θέμα αυτό.

    Αν υπάρχει ανάγκη για οποιεσδήποτε άλλες διευκρινίσεις, παρακαλώ με pm.


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  11-10-2007, 03:27 36113 σε απάντηση της 36109

    Απ: Πηγαίος Κώδικας Website και Αντιπαράθεση

    ΟΚ, last post για να λήξει εδώ το θέμα.. Δεν είχα σκοπό να παρεξηγηθώ με κανένα, απλά να δώσω ένα tip σε συναδέλφους για να μην μπερδευόμαστε παραπάνω. Ίσως θα έπρεπε να γράψω απο την αρχή περί της εμπειρίας μου, αλλα δεν θεώρησα ότι θα υπήρχε παρεξήγηση. Όποιος παρεξηγήθηκε, την συγγνώμη μου (κι όχι γιατί νοιώθω ότι φταίω, απλά γιατι δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσει τίποτα και καμία αντιπαράθεση). Ελπίζω να αρκεί σε όλους αυτό! Smile

    Και στο θέμα μας: απο ότι βλέπω και ο InfoCenter παρόμοια εμπειρία με την δική μου έχει.


    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  11-10-2007, 11:24 36119 σε απάντηση της 36113

    Απ: Πηγαίος Κώδικας Website και Αντιπαράθεση

    Κύριοι, νομίζω οτι πρέπει να  ξανα-πώ ορισμένα θέματα πιο αναλυτικά, τα οποία εκφράζουν καλύτερα αυτό που θέλω να πω:

    Κάποιοι από εμάς έχουμε προσωπική εμπειρία για το θέμα: άλλοι αρνητική (βλέπε συμβουλή του φίλου Δικηγόρου) άλλοι θετική (βλέπε άποψη του φίλου InfoCENTER). Καμιά από αυτές δεν αποτελεί δεδικασμένο. Μην μπερδευόμαστε... Δεν σημαίνει οτι εφόσων έχουμε εμπειρία από μια τέτοια απόφαση πρέπει όλες οι αποφάσεις να είναι τέτοιες. Αλίμονο,... νομίζω οτι εδώ θα συμφωνήσετε όλοι.
    Και προχωράω λίγο περισσότερο:
    Οι φίλοι που υποστηρίζουν να μην δώσει κανένα κώδικα, κατά την ταπεινή μου πάντα γνώμη, καλό θα ήταν να σκεφτούν 2 φορές μια τέτοια γνώμη διιότι ταυτόχρονα αποτελεί και έρισμα! Ωθούν (χωρίς να το θέλουν) τον συνάδελφο να εμπλακεί σε μια δικαστική περιπέτεια, διοτι απ' οτι κατάλαβα ο "πελάτης" του είναι αποφασισμένος να κινηθεί δικαστικά.
    Αυτό λοιπόν έχει τις εξής προεκτάσεις?
    1. Αξίζει τον κόπο?
    2. Αξίζει τον χρόνο?
    3. Αξίζει το χρήμα?
    Έχω συναντήσει στον χώρο πολλά "είδη" ανθρώπων: Υπάρχουν κάποιοι που "ηδονίζονται" να στέλνουν εξώδικα και να τρέχουν στα δικαστήρια, και υπάρχουν και κάποιοι άλλοι που το απεχθάνονται! Η πραγματικότητα είναι κάπου στη μέση:
    Τι θα κερδίσω από μια τέτοια μάχη και τι θα χάσω?
    Στην προκειμένη περίπτωση πιστεύω οτι αυτά που θα χάσω αν δώσω τον κώδικα και όλα λήξουν καλώς, δεν θα είναι ΤΟΟΟΣΑ πολλά, για 2 λόγους:
    1ος. Θέμα marketing
    2ος. Θέμα προσωπικού κόστους (λιγότερη φθορά ψυχική, οικονομική, χρονική, σωματική,  κλπ κλπ)
    Να ξέρετε επίσης το εξής:
    Όταν φθάνουν τα πράγματα στο δικαστήριο, δεν κερδίζουν οι νόμοι αλλά οι δικηγόροι:
    Πολλά μπορεί να ειπωθούν που ούτε τα βάζει το μυαλό μας και ουτε τα γνωρίζουμε. Δεν πρόκειται για μια Εφαρμογή σε Delphi, που το executable είναι κάτι εντελώς διαφορετικό από τον κώδικα.... μπορεί ο πελάτης να ισχυριστεί και τα πιο τρελά.... οτι π.χ. η ταδε script language πάει μαζί με την εφαρμογή όπως η JavaScript με βάση την τάδε απόφαση κλπ κλπ
    Αν φτάσουμε μέχρι εκεί, πάντα κατά την γνώμη μου, το κάθε αποτέλεσμα είναι ζημιά!

    Πριν εμπλακούμε σε μια μάχη (όσο και δίκιο να πιστεύουμε οτι έχουμε) πρέπει να ζυγίζουμε τις δυνάμεις μας, τις δυνάμεις του "αντιπάλου", τι θα κερδίσουμε από αυτήν και το ρίσκο της χασούρας.
    Να επαναλάβω οτι, κατά την άποψη μου, στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν αξίζει η εμπλοκή.











    Nothing to declare...
  •  11-10-2007, 12:56 36126 σε απάντηση της 36119

    Απ: Πηγαίος Κώδικας Website και Αντιπαράθεση

    Θησέα συμφωνώ απόλυτα με αυτά που έγραψες. Να πω και κάτι ακόμα πιο φιλοσοφικό.
    Στη ζωή δεν υπάρχει ασπρο, μαύρο μόνο γκρίζο. Με βάση τις διαβαθμίσεις του γκρίζου αποφασίζουμε και πορευόμαστε. Μην ξεχνάμε ότι η Ελλαδίτσα μας είναι χωριό που αυτό σημαίνει ότι το να κόψω γέφυρες με κάποιο πελάτη μπορεί να μου στερήσει και πολλές ακόμα συμφωνίες διότι όπως λέει και ο λαός  καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά το όνομα. Παναγιώτη και InfoCENTER δεν αμφιβάλλω ότι στο πυρήνα του προβλήματος έχετε δίκιο αλλά μερικές φορές χάνεις τη μάχη για να πάρεις το πόλεμο κλπ...

    Manos
  •  11-10-2007, 13:18 36129 σε απάντηση της 36126

    Απ: Πηγαίος Κώδικας Website και Αντιπαράθεση

    Να συμφωνήσω και εγώ με τη σειρά μου και να πω το εξής βαθιά φιλοσοφικό:

    Ορισμένες φορές η καλύτερη τιμωρία για τον πελάτη είναι ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ τον πηγαίο κώδικα και να τον αφήσεις να βγάλει τα μάτια του με αυτόν, είτε ο ίδιος (αν "νομίζει" οτι "ξέρει" ) είτε πληρώνοντας εξωτερικούς συνεργάτες. Αν έχεις χρησιμοποιήσει και τίποτα περίεργα design patterns μέσα, ακόμα καλύτερα :)

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
Σελίδα 1 από 2 (22 εγγραφές)   1 2 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems