Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Test δεξιοτήτων και συνεντεύξεις

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò thrylos. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Bakaliaros στις 25-06-2009, 14:10. Υπάρχουν 11 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  11-06-2009, 21:43 51577

    Test δεξιοτήτων και συνεντεύξεις

    Θα ήθελα να σας ρωτήσω
    Τί γνώμη έχετε εσείς για τα Test δεξιοτήτων που εφαρμόζουν πολλές εταιρείες κατά τη διαδικασία επιλογής;
    Οι εταιρείες στις οποίες δουλεύετε, τα χρησιμοποιούν;
    Θεωρείτε ότι βοηθούν να διαλέγουν το σωστό κόσμο;

    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
  •  12-06-2009, 09:41 51582 σε απάντηση της 51577

    Απ: Test δεξιοτήτων και συνεντεύξεις

    Ενδιαφέρον, δεν ήξερα ότι βάζουν Labs σε υποψήφιου Developers.

    Αν έχει κάποιος σχετική εμπειρία ας μας πεί.



  •  12-06-2009, 10:11 51583 σε απάντηση της 51582

    Απ: Test δεξιοτήτων και συνεντεύξεις

    Τα τεστ δεξιοτήτων δεν είναι labs. Είναι τεστ (συνήθως πολλαπλής επιλογής) με τα οποία προσπαθούν να δουν αν έχεις την κατάλληλη νοοτροπία και ψυχολογία για τη θέση που θέλουν ... σύμφωνα με τους κανόνες του Δρ. Σφαρτσενμπούρκερσμπίνγκνερ. Είναι αρκετά χρήσιμα στα HR καθώς βαθμολογούνται εύκολα και δεν απαιτούν ειδικές γνώσεις από την πλευρά του εξεταστή.

    Να συνεχίσω τώρα να πω και τη γνώμη μου γι αυτά, ή την καταλάβατε ήδη?


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  12-06-2009, 10:45 51589 σε απάντηση της 51583

    Απ: Test δεξιοτήτων και συνεντεύξεις

    Χμμ, multiple choice, κάτι σαν τα exams της Microsoft να υποθέσω.

    Παναγιώτη ο Δρ. Σφαρτσενμπούρκερσμπίνγκνερ είναι αξιόλογος επιστήμων? Δεν τον έχω ξανακούσει!



  •  12-06-2009, 11:47 51591 σε απάντηση της 51589

    Απ: Test δεξιοτήτων και συνεντεύξεις

    Σε μία συνέντευξη που έκανα είχα ένα τεστάκι, αλλά ήταν πολύ, μα πολύ εύκολο... Η δουλειά ήθελε java και .net developer, με κύρια προτίμηση τη Java, (την οποία γλώσσα δεν ξέρω). 

    Συγκεκριμένα με ρώτησαν (ότι θυμάμαι βέβαια):

    • Σε κώδικα java να βρω κάποια συντακτικά λάθη, αλλά και λογικά λάθη. Αν θυμάμαι καλά είχε κλήση μιας μεθόδου σε ένα αντικείμενο που δεν είχε αρχικοποιηθεί. 
    • Να βελτιστοποιήσω έναν κώδικα που είχε 5 print εντολές.
    • Ένα απλό πρόβλημα γεωμετρίας, όπου μου ζητήθηκε να καταλάβω αν ένα σημείο είναι εντός ή όχι του κύκλου. 

    Μου θύμισε τις πρώτες ασκήσεις που έβαζα στους πρωτοετείς φοιτητές που ξεκινούσαν να μαθαίνουν προγραμματισμό. Δεν είχε κάτι το οποίο να είναι έστω και λίγο ενδιαφέρον σαν πρόβλημα και δεν κατάλαβα τι συμπέρασμα θα μπορούσαν να βγάλουν. Ίσως ήθελαν να δουν την αντίδραση μου στο ότι περνάω από κάποιο test και όχι για τις γνώσεις μου. 


    Τάσος Καραγιάννης

    Baby debugging steps...
  •  12-06-2009, 14:32 51593 σε απάντηση της 51591

    Απ: Test δεξιοτήτων και συνεντεύξεις

    tasos:

    Σε μία συνέντευξη που έκανα είχα ένα τεστάκι, αλλά ήταν πολύ, μα πολύ εύκολο... Η δουλειά ήθελε java και .net developer, με κύρια προτίμηση τη Java, (την οποία γλώσσα δεν ξέρω). 

    Συγκεκριμένα με ρώτησαν (ότι θυμάμαι βέβαια):

    • Σε κώδικα java να βρω κάποια συντακτικά λάθη, αλλά και λογικά λάθη. Αν θυμάμαι καλά είχε κλήση μιας μεθόδου σε ένα αντικείμενο που δεν είχε αρχικοποιηθεί. 
    • Να βελτιστοποιήσω έναν κώδικα που είχε 5 print εντολές.
    • Ένα απλό πρόβλημα γεωμετρίας, όπου μου ζητήθηκε να καταλάβω αν ένα σημείο είναι εντός ή όχι του κύκλου. 

    Μου θύμισε τις πρώτες ασκήσεις που έβαζα στους πρωτοετείς φοιτητές που ξεκινούσαν να μαθαίνουν προγραμματισμό. Δεν είχε κάτι το οποίο να είναι έστω και λίγο ενδιαφέρον σαν πρόβλημα και δεν κατάλαβα τι συμπέρασμα θα μπορούσαν να βγάλουν. Ίσως ήθελαν να δουν την αντίδραση μου στο ότι περνάω από κάποιο test και όχι για τις γνώσεις μου. 




    Αυτό δεν είναι τεστ δεξιοτήτων.
    Είναι τεστ που αποσκοπεί να αξιολογήσει κάποιον στις γνώσεις προγραμματισμού και ότι όταν ήταν φοιτητής, δεν έπινε μόνο φραπέδες αλλά άνοιγε και βιβλίο.


    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
  •  23-06-2009, 13:32 51942 σε απάντηση της 51593

    Απ: Test δεξιοτήτων και συνεντεύξεις

    Εγώ χθες έδωσα ένα τεστ δεξιοτήτων πολλαπλών επιλογών...

    Το οποίο πιστεύω ότι θα έπρεπε να έχει κάποιος εμπειρία για να το απαντήσει και όχι να είναι junior-junior σαν εμένα. Ίσως, ακόμα και κάποιος με εμπειρία 1-2 ετών να δυσκολευόταν σε ορισμένες ερωτήσεις, του στυλ: Πώς ονομάζεται το τάδε Event... ή Πώς ονομάζεται το τάδε παράθυρο όταν κάνεις Debugging...

  •  23-06-2009, 15:01 51946 σε απάντηση της 51942

    Απ: Test δεξιοτήτων και συνεντεύξεις

    Μπορείς να γίνεις σε παρακαλώ λίγο ποιο συγκεκριμένος. Ποιο είναι το τάδε Event π.χ. (Event από κάποιο control?),

    και ποιο το τάδε παράθυρο που ζητούσαν π.χ. (δηλαδή σου ζητούσαν να τους ονομάσεις απλά πως λέγεται το παράθυρο

    που παρακολουθείς τις μεταβλητές κατά το Debugging)?

    Για να έχω μια ποιο συγκεκριμένη εικόνα!

    Ευχαριστώ

     


  •  23-06-2009, 18:03 51952 σε απάντηση της 51946

    Απ: Test δεξιοτήτων και συνεντεύξεις

    gtas:

    Μπορείς να γίνεις σε παρακαλώ λίγο ποιο συγκεκριμένος. Ποιο είναι το τάδε Event π.χ. (Event από κάποιο control?),

    και ποιο το τάδε παράθυρο που ζητούσαν π.χ. (δηλαδή σου ζητούσαν να τους ονομάσεις απλά πως λέγεται το παράθυρο

    που παρακολουθείς τις μεταβλητές κατά το Debugging)?

    Για να έχω μια ποιο συγκεκριμένη εικόνα!

    Ευχαριστώ

     



    Κοίτα, επειδή εγώ όλα αυτά τα Event και τα λοιπά που ζητούσαν, δεν τα ήξερα, δεν μπορώ να θυμηθώ ακριβώς τις ερωτήσεις.

    Ένα που θυμάμαι νομίζω, είχε σχέση με το KeyValidate (στη VB πρέπει να είναι αυτό)... Και σου έλεγε ένα σενάριο, π.χ. έχεις μια φόρμα που κάνει αυτό και αυτό και εσύ θέλεις να κάνεις αυτόν τον έλεγχο, τι θα χρησιμοποιήσεις... KeyValidate, KeyValid, Key?????, Key????

    Ή "για να κάνουμε αυτό, θα πρέπει να αλλάξουμε την μεθοδο του Object τάδε με όνομα: (κάποιο όνομα από το παράθυρο των properties, που αν ΔΕΝ έχεις ασχοληθεί πολύ, σιγά μην το θυμάσαι)

    Μια πιο απλή ήταν "Ποιο property της φόρμας Title.frm πρέπει να αλλάξουμε, για να αλλάξει το όνομά της" 1.Title, 2.Caption, 3.Name, 4.Text

    Για SQL π.χ. σου έδινε δύο queries και σου έλεγε τι αποτέλεσμα δίνουν (4 πολλαπλές επιλογές - μία εκ των οποίων, ότι δίνουν το ίδιο αποτέλεσμα).
    Ή σου έδινε 4 πίνακες μιας βάσης, και σου έλεγε ποια 2 στοιχεία του πίνακα Α δεν έπρεπε να είναι εκεί (αυτό ήταν εντελώς υποκειμενικό).
    Ή σου έλεγε, "τι είναι το FK ενός πίνακα"... από τις απλές.

    Στο τέλος είχε και Cobol (που εγώ δεν ξέρω) και ζητούσε να γράψεις ένα προγραμματάκι που να εκτυπώνει κάτι πράγματα στην οθόνη νομίζω.

    Μπες και εκεί να μου πεις τη γνώμη σου: http://www.dotnetzone.gr/cs/forums/thread/51945.aspx
  •  24-06-2009, 20:35 51984 σε απάντηση της 51577

    Απ: Test δεξιοτήτων και συνεντεύξεις

    Δυστυχως βλεπω οτι οι περισσοτεροι εδω δε διαχοριζετε αναμεσα σε τεστ δεξιοτητων και σε τεστ γνωσεων πανω σε επαγγελματικα θεματα.
    Για να παρετε μια γευση απο τεστ δεξιοτητων, δειτε το παρακατω λινκ απο την SHL, μια εταιρεια η οποια πουλα τετοια τεστ σε εταιρειες που θελουν να αξιολογησουν υποψηφια στελεχη.
    http://www.shldirect.com/practice_tests.html


    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
  •  24-06-2009, 21:23 51985 σε απάντηση της 51984

    Απ: Test δεξιοτήτων και συνεντεύξεις

    Εμείς τα διαχωρίζουμε, οι εταιρείες?

    Τι θέλουν? Δεξιότητες ή γνώσεις?

    Μάλλον το ένα έχει να κάνει με την εμπειρία και το άλλο με τον κάθε άνθρωπο προσωπικά.

    Τα βλέπουνε και τα δύο? Και πόσο μπορεί ένα τέστ 30 λεπτών να κρίνει τις δεξιότητες και τις γνώσεις του καθένα

    και πάνω σε τι. Ίσως για μια γεύση του 20% του κάθε υποψηφίου να είναι καλά.


  •  25-06-2009, 14:10 51995 σε απάντηση της 51985

    Απ: Test δεξιοτήτων και συνεντεύξεις

    @thrylos: Έχει να κάνει με το τι ορίζεις ως "δεξιότητα" Wink

    Πάντως και τέτοια τεστ της SHL έχω κάνει, που δεν έχουν σχέση με τον τομέα πρόσληψης και τα βάζουν την πρώτη φορά που επισκέπτεσαι την εταιρία, για να δουν αν σε κόψουν εξ αρχής ή όχι...

    Αυτά έχουν συνήθως κάποια μικροπροβληματάκια αριθμητικά... Δηλαδή, κάποιος που παίζει στα δάχτυλα την αριθμητική (ουσιαστικά) και έχει κατανοήσει τι δείχνει ένα διάγραμμα (δλδ ξέρει πώς να "διαβάζει" ένα διάγραμμα), σε αυτά δεν έχει πρόβλημα... Επίσης, μπορεί να έχουν προβληματάκια αντίληψης, π.χ. σου δίνει 3 σχήματα, το 1ο με το 2ο έχουν κάποια σχέση μεταξύ τους. Σου δίνει και το 3ο και πρέπει να επιλέξεις για το 4ο (το οποίο έχει την ίδια σχέση με το 3ο, όπως έχει το 2ο με το 1ο)... Μπορεί να έχει όμως και τμήμα που να αφορά στη γνώση αγγλικών.

    Γενικά μοιάζουν πολύ με το τεστ δεξιοτητων που εγινε πριν κατι μηνες, εκτός από το κομμάτι με τις ιστορικές-λογοτεχνικές γνώσεις (τέτοιες δεν υπάρχουν - ευτυχώς Stick out tongue)
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems