Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Το CV που κάνει την διαφορά

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò axaros. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος objectref στις 23-11-2005, 17:12. Υπάρχουν 16 απαντήσεις.
Σελίδα 1 από 2 (17 εγγραφές)   1 2 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  07-11-2005, 10:43 6795

    Το CV που κάνει την διαφορά

    Καλημέρα σε όλους !!!
    Σίγουρα υπάρχουν πάρα πολλές πηγές σχετικές με το θέμα του τίτλου.
    Η γνώμη μου είναι ότι το CV δεν πρέπει να ξεπερνάει την μία σελίδα.

    Γενικότερα δηλαδή πρέπει να έχει χαρακτήρα snapshot του ιστορικού του
    υποψηφίου και όχι να μπαίνει σε λεπτομέρειες που απλά κουράζουν.

    Συμφωνείτε ή διαφωνείτε;


    Πάνος Αβραμίδης
  •  07-11-2005, 10:50 6796 σε απάντηση της 6795

    Απ: Το CV που κάνει την διαφορά

    Αν και είθισται το CV να έχει όγκο μια-δυο σελίδες, εγώ προτίμησα (έχοντας "αντιγράψει" και από templates που έβλεπα παλιότερα και μου άρεσαν πολύ) ένα CV των 5 σελίδων, στο οποίο οι 2 πρώτες είναι οι "σημαντικές", δηλαδή αναφέρουν προσωπικά στοιχεία, εκπαίδευση και προϋπηρεσία. Οι υπόλοιπες αναφέρουν τεχνικές γνώσεις αναλυτικά και λοιπές δραστηριότητες. Ξέρω οτι πάω "κόντρα στο ρεύμα", αλλά προσωπικά το προτιμώ έτσι. Οσο για το αν έχει απήχηση...χμ, πρόβλημα δεν αντιμετώπισα μέχρι στιγμής. Ισως ευθύνεται και το template που χρησιμοποιώ, το οποίο κάνει το CV ευανάγνωστο στα βασικά του σημεία με μια ματιά, και αν θέλει ο αναγνώστης μπορεί να δώσει βάση στις λεπτομέρειες.

    Οποιος θέλει να το δει, ευχαρίστως να το στείλω.
    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  07-11-2005, 10:56 6797 σε απάντηση της 6795

    Απ: Το CV που κάνει την διαφορά

    Το συνηθισμένο είναι 2 σελίδες αν έχεις πείρα, 1 σελίδα διαφορετικά. Ειδικά αν έχεις αρκετή πείρα και ψάχνεις senior θέσεις, και οι δύο σελίδες είναι λίγες.

    Η ιδέα του cap είναι καλή, αν και δεν πρέπει να χρησιμοποιείται άκριτα. Οι δύο πρώτες σελίδες μπορούν να έχουν την τυπική διάρθρωση ενός βιογραφικού, και μετά προσθέτεις αναλυτικές λεπτομέρειες για το κάθε project στο οποίο έχεις δουλέψει.
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  07-11-2005, 11:02 6798 σε απάντηση της 6797

    Απ: Το CV που κάνει την διαφορά

    Α, και μια μικρή λεπτομέρεια: Προσωπικά δεν συμπαθώ τα βιογραφικά σημειώματα, με την ακριβή έννοια της λέξης. Εννοώ αυτά που μοιάζουν με μικρό διήγημα. Ξέρω οτι και αυτή είναι μια πρακτική, όμως εμένα με βρίσκει αντίθετο από θέμα γούστου και μόνο.

    Προτιμώ τα structured, bulleted, organized βιογραφικά που "δείχνουν" και μια ικανότητα οργάνωσης της πληροφορίας.
    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  07-11-2005, 11:05 6799 σε απάντηση της 6797

    Απ: Το CV που κάνει την διαφορά

     pkanavos wrote:
    Το συνηθισμένο είναι 2 σελίδες αν έχεις πείρα, 1 σελίδα διαφορετικά. Ειδικά αν έχεις αρκετή πείρα και ψάχνεις senior θέσεις, και οι δύο σελίδες είναι λίγες.

    Η ιδέα του cap είναι καλή, αν και δεν πρέπει να χρησιμοποιείται άκριτα. Οι δύο πρώτες σελίδες μπορούν να έχουν την τυπική διάρθρωση ενός βιογραφικού, και μετά προσθέτεις αναλυτικές λεπτομέρειες για το κάθε project στο οποίο έχεις δουλέψει.

    Με αυτό ακριβώς διαφωνώ ...
    Οι αναλυτικές λεπτομέρειες θα δοθούν στη συνέντευξη ...

    Σας το λέω γιατί τις προάλλες είδα CV 8 σελίδων ...
    Δεδομένου μάλιστα ότι ο πρώτος άνθρωπος που τα δέχεται σε μία εταιρεία
    δεν έχει συνήθως IT background μάλλον θα κουραστεί ....

    Από την άλλη βέβαια υπάρχει και η ποσοτική νοοτροπία ....


    Πάνος Αβραμίδης
  •  07-11-2005, 11:14 6800 σε απάντηση της 6799

    Απ: Το CV που κάνει την διαφορά

    Πανο, θα σου στείλω το CV μου με PM. Δες το και πες αν θέλεις και σε αυτή τη συζήτηση τι ακριβώς σε κουράζει ή τι σου φαίνεται καλό. Ο στόχος δεν είναι βέβαια να αξιολογήσουμε το δικο μου CV, αλλά να έχουμε μια βάση για συζήτηση.
    EDIT: Ακυρο...μάλλον δεν μπορώ να κάνω attachments σε PM για κάποιο λόγο.

     


    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
  •  07-11-2005, 11:20 6801 σε απάντηση της 6800

    Απ: Το CV που κάνει την διαφορά

    Σωτήρη με πρόλαβες ...
    Όντως ήθελα να δω και κάποιο άλλο πρότυπο σε σχέση με αυτό
    που έχω καταλήξει...

    Ρίξτο αν θέλεις στο public mail account μου : [email protected]


    Πάνος Αβραμίδης
  •  07-11-2005, 11:22 6802 σε απάντηση της 6799

    Απ: Το CV που κάνει την διαφορά

    O πρώτος μένει στην πρώτη - δεύτερη το πολύ σελίδα. Ωστόσο και για το δεύτερο είναι πολλές 6 σελίδες! Αφού έτσι κι αλλιώς αν περάσει το screening ο υποψήφιος θα τον φωνάξουν να ξαναπεί από την αρχή - ουσιαστικά - ότι έχει γράψει στις 6 σελίδες Smile [:)]

    Εγώ έχω καταλήξει ότι ο κανόνας είναι ότι δεν υπάρχει κανόνας... Αν κινείται σε λογικά πλαίσια ένα βιογραφικό, ως προς το μέγεθος, το φορμάρισμα, κλπ τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  07-11-2005, 11:35 6803 σε απάντηση της 6797

    Απ: Το CV που κάνει την διαφορά

    Εδώ μπλέκουμε το σύντομο βιογραφικό με το αναλυτικό βιογραφικό. Σε άλλες περιπτώσεις χρησιμοποιείται το ένα, σε άλλες το άλλο. Όταν απαντάς σε μια αγγελία θα στείλεις το σύντομο βιογραφικό, ακριβώς για να μην κουραστεί ο άλλος. Άσε που πολλές φορές δεν το διαβάζουν ούτε αυτό!

    Όταν όμως απευθύνεσαι σε συγκεκριμμένα άτομα για μια senior θέση, και το αναλυτικό βιογραφικό έχει τη θέση του. Ο λόγος είναι ότι σε ένα σύντομο βιογραφικό όλη η εμπειρία και τα έργα που έχεις κάνει σε μια εταιρεία αναγκαστικά συμπιέζονται στη φράση "1998-2000 Senior Developer στην εταιρεία ΑΒΓ". Στην περίπτωση αυτή θα πρέπει να γράψεις και μια λίστα με τα έργα στα οποία έχεις δουλέψει με μια σύντομη περιγραφή του καθενός και ποιός ήταν ο ρόλος σου σε αυτά.

    Τώρα που το σκέφτομαι, αυτό που περιγράφω είναι ένα τυπικό βιογραφικό των 2 σελίδων μαζί με μια λίστα έργων.
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  07-11-2005, 11:35 6804 σε απάντηση της 6802

    Απ: Το CV που κάνει την διαφορά

     KelMan wrote:
    Εγώ έχω καταλήξει ότι ο κανόνας είναι ότι δεν υπάρχει κανόνας... Αν κινείται σε λογικά πλαίσια ένα βιογραφικό, ως προς το μέγεθος, το φορμάρισμα, κλπ τότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

    Γειά σου Μάνο,
    αυτό ρωτάω τι θεωρείς λογικά πλαίσια; Το φορμάρισμα των ΙΤ cv's είναι πάνω κάτω το ίδιο ...
    Συμφωνώ με τους προηγούμενους ότι η έλλειψη συγκρότησης (έστω και οπτικής) θα θεωρηθεί
    "μελανό" σημείο...


    Πάνος Αβραμίδης
  •  07-11-2005, 11:51 6805 σε απάντηση της 6804

    Απ: Το CV που κάνει την διαφορά

    Χμμμ... Εννοώ οτιδήποτε δεν είναι extreme... Το δικό μου, τελευταία φορά που το έκανα edit, μπήκε στην τέταρτη σελίδα. Η πρώτη είναι ένα summary και οι άλλες τρείς details. Βέβαια, η αλήθεια είναι ότι δεν στέλνω το ίδιο πράγμα παντού... Ανάλογα προβάλλω (χωρίς να παραμορφώνω) αυτά που θεωρώ ότι ενδιαφέρουν αυτόν που το διαβάζει για να έχω καλύτερο ranking Smile [:)]. Βέβαια, αυτό μπορείς να το κάνεις μόνο όταν πρόκειται για "στοχευμένο" βιογραφικό. Απαιτείται πολύς κόπος για να το κάνει αυτό κάποιος που ψάχνει, ας πούμε, πρώτη δουλειά και στέλνει μαζικά CVs.

    Πάντως διαφωνώ κι εγώ με το CV-παραμύθι.


    Vir prudens non contra ventum mingit
  •  07-11-2005, 12:13 6806 σε απάντηση της 6804

    Απ: Το CV που κάνει την διαφορά

    Κι εγω την ιδια γνωμη εχω, νομιζω οτι μεχρι 2 σελιδες ειναι οκ. Αλλωστε, οτι θελει αυτος που κανει το interview μπορει να σε ρωτησει εκεινη την ωρα (λεπτομερειες για συγκεκριμενα projects κτλ κτλ).
    Οποτε, γραφεις σε 2 σελιδες οσο πιο καλα μπορεις τις εμπειριες σου (χωρις αυτο να σημαινει οτι πρεπει να γραφεις πολλα) και νομιζω εισαι ενταξει...
    Software Engineer, specializes in Microsoft .net/C#, COM, Sql Server and now Python.
  •  07-11-2005, 12:27 6808 σε απάντηση της 6806

    Απ: Το CV που κάνει την διαφορά

    Επίσης προς όλους η ερώτηση :
    Συνοπτικό πίνακα με τα techs που έχετε/κατέχετε το συμπεριλαμβάνετε;
    Μάλλον ουδέτερος είμαι αν και κατά τους συμπαθείς "keyword" experts
    είναι must.
    Γενικά είμαι της άποψης ότι δεν χρειάζεται να είναι flashy το βιογραφικό
    χωρίς βέβαια και χάνει (πάντα για την πρώτη επαφή μιλάω) πόντους σαν
    παρουσίαση.

    Επί της ουσίας το να μεγαλοποιήσει κανείς τα πεπραγμένα του και
    εγώ το θεωρώ μέγα λάθος, γιατί γενικότερα πιστεύω ότι μία συνεργασία
    δεν μπορεί να στεριώσει με ανειλικρίνεια (και από τις δύο πλευρές).



    Πάνος Αβραμίδης
  •  07-11-2005, 14:30 6813 σε απάντηση της 6808

    Απ: Το CV που κάνει την διαφορά

    Σωτήρη σε ευχαριστώ και δημοσίως για το πρότυπο που μου έστειλες !!!
    Τα σχόλια της πρώτης ματιάς χωρίς να κρίνω σε βάθος (που πιθανά και να μην μπορώ) το περιεχόμενο :
    Μου αρέσουν :
    1) το layout (δείχνει συγκρότηση και ευστοχία)
    2) το techs used σχόλιο ανά θέση που δούλεψες
    3) H ειλικρίνια για το επίπεδο σου στο συγκεντρωτικό
        techs matrix (αν και από τα σχόλια σου στο forum θεωρώ ότι μάλλον υποτιμάς τις δυνατότητες σου)
    Δεν μου αρέσουν :
    1) ο λεπτομερής σχολιασμός των completed task ανά θέση (προσωπική άποψη και πιθανότητα λανθασμένη)
    2) το ότι στο συγκεκριμένο layout προηγείται η Εκπαίδευση των Εργασιακών εμπειριών.

    Τέλος για όσα καλά λόγια είπα : θέλω να κεράσεις παγωτό Big Smile [:D]
    και για όσα κακά να με βρίσεις Angry [:@] ελεύθερα ....


    Πάνος Αβραμίδης
  •  07-11-2005, 14:33 6814 σε απάντηση της 6808

    Απ: Το CV που κάνει την διαφορά

    Χεχε...γενικα ευχαριστώ! Το παγωτό στην πρώτη ευκαιρία :)

    Τώρα, για το οτι προηγείται η εκπαίδευση των εργασιακών εμπειριών, το έχω σκεφτεί και εγώ και μάλλον έχεις δίκιο. Στην επόμενη έκδοση θα μπεί μετά.

    Σωτήρης Φιλιππίδης

    DotSee Web Services

    View Sotiris Filippidis's profile on LinkedIn

    DotNetNuke them!
Σελίδα 1 από 2 (17 εγγραφές)   1 2 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems