Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Διδακτορικό και απήχηση στην Ελλάδα

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò jguru. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος nmichalo στις 18-03-2009, 12:14. Υπάρχουν 15 απαντήσεις.
Σελίδα 1 από 2 (16 εγγραφές)   1 2 >
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  23-10-2005, 15:34 6361

    Διδακτορικό και απήχηση στην Ελλάδα

    Καλησπερίζω την κοινότητα του DNZ.Αν και παρακολουθώ συχνά τις διάφορες συζητήσεις που γίνονται, δεν
    είχα πάρει το θάρρος να συμμετάσχω.Θα ήθελα λοιπόν τη βοήθειά σας.
    Βρίσκομαι στο εξωτερικό και κάνω το μεταπτυχιακό μου και σκέφτομαι το ενδεχόμενο να προχωρήσω σε
    διδακτορικό και αυτό στο εξωτερικό.Είμαι οπαδός του Software Engineering οπότε αν κάνω διδακτορικό θα
    είναι σε κάποιο συναφές πεδίο.
    Θα ήθελα να ρωτήσω τις γνώμες ή ακόμα καλύτερα τις εμπειρίες σας σχετικά με το πόσο ένα διδακτορικό θα
    έχει απήχηση στην αγορά εργασίας στην Ελλάδα. Η ακαδημαϊκή καριέρα,προς το παρόν τουλάχιστον,δεν βρίσκεται
    στις άμεσες βλέψεις μου.Αν λοιπόν απορρίψουμε το ενδεχόμενο ακαδημαϊκής καριέρας,θα ήθελα να μου πείτε τι
    μπορεί να περιμένει κάποιος με ένα διδακτορικό στον ιδιωτικό ή ακόμα και στο δημόσιο τομέα στην Ελλάδα.

    Εδώ να πω ότι πριν φύγω για το εξωτερικό(τέλειωσα το πρώτο πτυχίο στην Ελλάδα) είχα ρωτήσει έναν διδακτορικό,
    ο οποίος μου είπε ότι στον ελληνικό ιδιωτικό τομέα ένα διδακτορικό δεν έχει διαφορά από ένα μεταπτυχιακό.
    Επίσης,ένας φοιτητής που γνώρισα εδώ,μου είπε ότι στις προκηρύξεις στο δημόσιο ζητάνε διδακτορικό και όχι μεταπτυχιακό.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    Κώστας Μ.
  •  24-10-2005, 10:34 6365 σε απάντηση της 6361

    Απ: Διδακτορικό και απήχηση στην Ελλάδα

    Για το δημόσιο τουλάχιστον, δεν "ζητάνε" διδακτορικό ή μεταπτυχιακό, απλά έχουν διαφορετικά μόρια. Με δεδομένο πάντως ότι πολλοί έλληνες έχουν κάνει και μεταπτυχιακό, ειδικά όσοι έχουν σπουδάσει έξω, το διδακτορικό θα βοηθήσει.

    Αλλά να κάνεις διδακτορικό και μετά να έρθεις να δουλέψεις στο δημόσιο?

    Κάτσε εκεί που είσαι παιδάκι μου! Κοίτα τι μισθούς παίρνουμε εδώ, κοίτα τί μισθούς παίρνουν εκεί που είσαι, και τί μισθούς παίρνουν στην Αμερική! Εκεί μάλιστα το διδακτορικό είναι προσόν. Εδώ είναι πρόβλημα. Γιατί θα σου επι ο άλλος, "Ωχ, αυτός έχει διδακτορικό και θα θέλει πολλά λεφτά!". Εδώ κατά κύριο λόγο οι εταιρείες ζητάνε κόσμο να φτιάχνει ιστοσελίδες χωρίς να κάνει ερωτήσεις. Ακόμα και για java αν ενδιαφέρεσαι, πάλι σελίδες θέλουν. Άσε τα περί J2EE και δεν συμμαζεύεται.

    Αν δεν θες να μπλέξεις σε αυτή την κατάσταση, θα πρέπει να μείνεις και να δουλέψεις έξω για μερικά χρόνια. Θα μαζέψεις και ένα κομπόδεμα (εδώ ξέχνα το) και θα μπορέσεις να πας κατευθείαν σε κάποια μεγαλύτερη εταιρεία. Αν μάλιστα πας σε πολυεθνική με υποκατάστημα στην Ελλάδα, θα μπορέσεις να πάρεις και μετάθεση εδώ χωρίς να ψάχνεις πάλι για δουλειά.

    Αλλά και ακαδημαϊκή καριέρα να θέλεις να κάνεις, πάλι έξω θα πρέπει να ξεκινήσεις. Εδώ, ο μόνος τρόπος να ανέβεις βαθμίδες είναι να φας τα προβλεπόμενα χρονάκια στην καθεμία και μετά να παρακαλάς να σε κάνουν επίκουρο ή αναπληρωτή καθηγητή. Δεν μιλάμε για τους τακτικούς, εκεί μόνο οι κλίκες παίζουν πλέον.
    Αντίθετα έξω, μπορείς να γίνεις επίκουρος χωρίς καν να έχεις διδακτορικό, απλά και μόνο επειδή είσαι σαΐνι. Τί, να σε χάσει το πανεπιστήμιο επειδή δεν έχεις τα ψωροτυπικά προσόντα? Γίνε λοιπόν επίκουρος ή αναπληρωτής και μετά έλα.

    Με λίγα λόγια. ΜΑΚΡΥΑ από εδώ! Όσοι γυρίσαμε το σκυλομετανιώσαμε.
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  24-10-2005, 10:46 6367 σε απάντηση της 6365

    Απ: Διδακτορικό και απήχηση στην Ελλάδα

    Και μία επιπλέον διευκρίνηση. Στην Ελλάδα το Software Engineering και η αρχιτεκτονική δεν "πουλάνε". Οι ελληνικές εταιρείες ή κοιτάνε να βγάλουν πέρα επιδοτούμενα ή ευρωπαϊκά προγράμματα με τον ποιο τσαπατσούλικο τρόπο, ή προωθούν ακόμα εφαρμογές που ξεκίνησαν σε Clipper. Σε αυτό το κλίμα δεν υπάρχουν σοβαρές προοπτικές για κάποιον πέρα από το επίπεδο του Senior Software Engineer. Αναγκαστικά θα πρέπει να αλλάξεις τομέα σε κάποιο σημείο και να ασχοληθείς με management.

    Από την άλλη, έτσι και γυρίσεις σαν επίκουρος ή αναπληρωτής καθηγητής θα έχεις εξασφαλισμένη τη δουλειά που ήθελες να κάνεις μέχρι τη σύνταξη.

    Θα τελειώσω με μια σοφή ρήση ενός καθηγητή της Πάτρας. Όταν οι φοιτητές του τον ρώταγαν που να κάνουν διδακτορικό, τους έλεγε αμέσως να πάνε έξω. Όταν αυτοί επέμεναν ότι ήθελαν να μείνουν Ελλάδα, τους εξηγούσε γιατί έπρεπε οπωσδήποτε να πάνε έξω.
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  24-10-2005, 13:20 6372 σε απάντηση της 6365

    Απ: Διδακτορικό και απήχηση στην Ελλάδα

     pkanavos wrote:


    Κάτσε εκεί που είσαι παιδάκι μου! Κοίτα τι μισθούς παίρνουμε εδώ, κοίτα τί μισθούς παίρνουν εκεί που είσαι, και τί μισθούς παίρνουν στην Αμερική! Εκεί μάλιστα το διδακτορικό είναι προσόν. Εδώ είναι πρόβλημα. Γιατί θα σου επι ο άλλος, "Ωχ, αυτός έχει διδακτορικό και θα θέλει πολλά λεφτά!".
    Με λίγα λόγια. ΜΑΚΡΥΑ από εδώ! Όσοι γυρίσαμε το σκυλομετανιώσαμε.


    Παρόμοια σκέψη έκανα κι εγώ για το αν το διδακτορικό στην Ελλάδα θα είναι τελικά πλεονέκτημα ή μειονέκτημα.
    Για τους μισθούς όντως,εδώ(Αγγλία) είναι καλύτεροι με διαφορά.
    Τέλος να πω ότι σε μερικές αγγγελίες έχω δει να ζητάνε είτε μεταπτυχιακό είτε διδακτορικό(προσόν όπως είπε κι ο Παναγιώτης).



    Κώστας Μ.
  •  24-10-2005, 13:23 6373 σε απάντηση της 6367

    Απ: Διδακτορικό και απήχηση στην Ελλάδα

    Φίλε jguru,
    με προβλημάτισες λίγο όσον αφορά τα κίνητρα σου για το διδακτορικό.
    Οποιοσδήποτε θέλει να κάνει διδακτορικό τον ενδιαφέρει η έρευνα και
    όχι οι προοπτικές εξαργύρωσης του τίτλου, οι οποίες στην χώρα μας
    δυστηχώς και όπως ανέλυσε ο pkanavos είναι μικρές ...

    Δεν ξέρω αν ακούγονται ρομαντικές οι απόψεις μου αλλά θα έκανα
    ένα διδακτορικό εάν ήθελα (και είχα επί το λαϊκότερο τα κότσια)
    να βάλω ένα λιθαράκι γνώσης στον παγκόσμιο ΙΤ χώρο.


    Πάνος Αβραμίδης
  •  24-10-2005, 13:45 6374 σε απάντηση της 6373

    Απ: Διδακτορικό και απήχηση στην Ελλάδα

    Για να προσθέσω όμως στα παραπάνω, συνήθως το διδακτορικό γίνεται (εδώ τουλάχιστον) για να γίνεις λέκτορας ή ακόμα ακόμα και για να πάρεις κανα παραπάνω μόριο στους διαγωνισμούς του δημοσίου...
    Επίσης να προσθέσω (είναι λίγο άσχετο αλλά δεν πειράζει) πως σε πολλά μεταπτυχιακά μπαίνουν άσχετοι και βγαίνουν άσχετοι. Έχω δει ανθρώπους με master και μην έχουν ιδέα από πληροφορική. Και οι περισσότεροι από αυτούς καταλήγουν καθηγητές. Μάλιστα γνωρίζω και για συγκεκριμένα μεταπτυχιακά... είναι κρίμα ...
  •  24-10-2005, 14:05 6375 σε απάντηση της 6374

    Απ: Διδακτορικό και απήχηση στην Ελλάδα

    Φίλε Πάνο,δεν βλέπω γιατί είναι κατακριτέο κάποιος,ο οποίος κάνει ένα διδακτορικό και προσφέρει
    στην επιστημονική κοινότητα,να θέλει μετά να δουλέψει σε κάποια μεγάλη ιδιωτική/πολυεθνική
    εταιρεία.
    Πρέπει οπωσδήποτε να γίνει ακαδημαϊκός;
    Τέτοια κίνητρα χαρακτηρίζονται ως νοσηρά;


    Κώστας Μ.
  •  24-10-2005, 14:25 6378 σε απάντηση της 6374

    Απ: Διδακτορικό και απήχηση στην Ελλάδα

    Ρε παιδιά μη με τρελαίνετε !!!

    Έχετε δει κάποιον να λέει : θα κάνω έρευνα και μεθάυριο θα πάρω 500 μόρια και συν τόσα επειδή θα είμαι πολύτεκνος
    και προστάτης επειδή ο πατέρας μου είναι ανάπηρος πολέμου ...
    Τζιγκιντιγλονκ !!! Τα κατάφερα μπαίνω στο δημόσιο !!!!
    Πάνος Αβραμίδης
  •  24-10-2005, 14:33 6379 σε απάντηση της 6375

    Απ: Διδακτορικό και απήχηση στην Ελλάδα

    Έχω ακούσει. Όσους διδακτορικούς θυμάμαι από το Πανεπιστήμιο δεν κατάφεραν να γίνουν λέκτορες. Σύντομα διαπίστωσαν ότι είχαν μείνει τόσο έξω από τις εξελίξεις που μόνο σε θέση στο Δημόσιο μπορούσαν πλέον να ελπίζουν.

    Άκουσα για κάποιον που μόλις τέλειωσε το διδακτορικό του σε επικοινωνίες πολυμέσων χρησιμοποιώντας CORBA. Αυτό ήθελε ο καθηγητής, εκεί είχε πάρει τα χρήματα. Το παιδί δεν το κρατήσανε για λέκτορα, οπότε βρέθηκε κοντά 30 ετών χωρίς αξιόλογη εργασιακή εμπειρία να ψάχνει ...

    Ήταν το ίδιο διδακτορικό το οποίο σκεφτόμουν να κάνω πριν από 6-7 χρόνια ...
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  24-10-2005, 14:39 6382 σε απάντηση της 6378

    Απ: Διδακτορικό και απήχηση στην Ελλάδα

     axaros wrote:
    Ρε παιδιά μη με τρελαίνετε !!!

    Έχετε δει κάποιον να λέει : θα κάνω έρευνα και μεθάυριο θα πάρω 500 μόρια και συν τόσα επειδή θα είμαι πολύτεκνος
    και προστάτης επειδή ο πατέρας μου είναι ανάπηρος πολέμου ...
    Τζιγκιντιγλονκ !!! Τα κατάφερα μπαίνω στο δημόσιο !!!!


    Φοβόμουν ότι θα πιαστείς απο τη λέξη "δημόσιο".
    Προς το παρόν ο τομέας που με ενδιαφέρει περισσότερο είναι ο ιδιωτικός κι όχι ο δημόσιος.
    Εκεί νομίζω μπορείς να εφαρμόσεις και την έρευνα που έχεις κάνει(μάλλον στην Ελλάδα δεν γίνεται κάτι τέτοιο)
    Πράδειγμα:
    Διδακτορικό πάνω σε Semantic Web και Ontologies.
    Δουλειά σε κάποια εταιρεία σαν την Amazon.

    Κώστας Μ.
  •  24-10-2005, 14:50 6383 σε απάντηση της 6382

    Απ: Διδακτορικό και απήχηση στην Ελλάδα

    Φίλε Κώστα,
    μην παρεξηγείς το ύφος μου ... Δεν κάνω υποδείξεις όσον αφορά την εξέλιξη κάποιου ερευνητή ...
    Σε καμία περίπτωση δεν είπα ότι σώνει και καλά πρέπει να γίνεις ακαδημαϊκός μετά.
    Ο διδακτορικός τίτλος για μένα είναι κάτι πολύ σεβαστό και σου εύχομαι ολόψυχα να τον
    κατακτήσεις ... Το τι θα κάνεις από εκεί και πέρα είναι φυσικά καθαρά δικό σου ζήτημα.

    Ο προβληματισμός μου έγκειται στο γεγονός ότι κάποιος ασχολείται με έρευνα γιατί νιώθει την ανάγκη.
    Όλα τα άλλα είναι δευτερεύοντα. Με το focus διαφωνώ ...


    Πάνος Αβραμίδης
  •  24-10-2005, 15:00 6384 σε απάντηση της 6382

    Απ: Διδακτορικό και απήχηση στην Ελλάδα

    Πάνο, τα πράγματα στο εξωτερικό είναι πολύ διαφορετικά. Εκεί δεν σημαίνει ότι το διδακτορικό το κάνεις μόνο και μόνο για να κάνεις ακαδημαϊκή καριέρα. Το κάνεις γιατί θέλεις να δουλέψεις παραπάνω σε ένα αντικείμενο, πχ. Ontologies ή Aspect Oriented Programming. Μόλις το τελειώσεις όμως μπορείς να αρχίσεις να δουλεύεις επάνω σε αυτό. Όσοι αρχίσανε πριν από 3 χρόνια διδακτορικό σε aspects ή web services μπορούν άνετα τώρα να πάνε σε εταιρείες που θα σχεδιάζουν τέτοιες εφαρμογές, τουλάχιστον επειδή τέτοιες εταιρείες υπάρχουν στην Αγγλία και καίγονται για κόσμο που ξέρει.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  24-10-2005, 15:13 6386 σε απάντηση της 6384

    Απ: Διδακτορικό και απήχηση στην Ελλάδα

    Ναι ρε Παναγιώτη δεν διαφωνώ.
    Και λυπάμαι πραγματικά γιατί και αυτός είναι ένας από τους λόγους που η έρευνα δεν ευδοκιμεί
    στην Ελλάδα.
    Την ξέρετε όλοι την κατάσταση εδώ στο Νότο ...

    Δεδομένης λοιπόν της υπάρχουσας κατάστασης πρέπει θεωρώ κάποιος να ζυγίσει από πριν
    αν πραγματικά αυτή η ουσιαστική ανάγκη του για έρευνα υπερκαλύπτει όλες τις άλλες ...
    Μπορείτε να φανταστείτε τον Πικάσο να σκέφτεται πριν ζωγραφίσει που θα τον συνέφερε
    να πουλήσει τον πίνακα του ;

    Αυτοί είναι για μένα και οι άνθρωποι που κάνουν την διαφορά ...
    που ξεχνάνε να φάνε πως να το πω ...
    Και τους θαυμάζω και τους σέβομαι ...


    Πάνος Αβραμίδης
  •  20-02-2009, 11:13 48553 σε απάντηση της 6361

    Απ: Διδακτορικό και απήχηση στην Ελλάδα

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,
    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΦΤΙΑΞΑΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ FORUM. ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ ΧΡΗΣΙΜΟ, ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΑΤΕ ΕΔΩ.

    ΖΩ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΝΩ ΤΟ ΜΑΣΤΕΡ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ.
    ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝΑ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΓΙΑ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ. ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ Ο ΠΑΝΟΣ, ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΑΝΑΓΚΗΣ!

    ΜΙΑ ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΔΙΑΤΡΙΒΗ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΕΔΩ, ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ, ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΩ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΚΕΨΗ.

    ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΠΙΣΤΕΥΑ ΟΤΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΧΘΕΙ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΗ, ΓΙΑΤΙ ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ, ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ "ΚΑΡΠΕΤΑ" ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΚΟΠΙΜΑ ΕΚΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΥΤΟ, ΜΑΣ ΒΟΛΕΥΕΙ.

    ΟΜΩΣ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ, ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΝΕΠΤΥΓΜΕΝΟ ΚΑΙ ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΟ ΑΛΛΑ, ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ! ΟΣΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΖΗΣΑΝΕ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ (ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΣΑΣ) ΞΕΡΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΤΙ ΕΙΔΟΣ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΟΣ ΜΙΛΑΩ.

    ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΝΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ:
    1. ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΟ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΑΜΕΣΩΣ Η ΝΑ ΚΑΘΗΣΕΙ ΓΙΑ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ? (ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΗ ΖΩΗ)
    2. ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΝ MSc + PhD ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ? (ΔΗΜΟΣΙΟ ΔΕΝ ΣΥΖΗΤΑΩ)


    Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΡΟ ΕΞΩ ΚΑΙ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΙΣ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ.


    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ,
    ΤΑΣΣΟΣ






  •  21-02-2009, 21:45 48597 σε απάντηση της 6361

    Απ: Διδακτορικό και απήχηση στην Ελλάδα

    Να πώ και εγώ μερικά σχόλια.
    1ος μισθός κατόχου διδακτορικού στην Ελλάδα που δεν έχει προϋπηρεσία: 1400 Ευρώ...μεικτά!
    1ος μισθός κατόχου διδακτορικού στην Microsoft που δεν έχει προϋπηρεσία: 100000$/70000 λίρες μεικτά ετήσια

    Γιατί λοιπόν να έρθει κάποιος να πουλήσει διδακτορικό στην Ελλάδα; Ποιός θα το αγοράσει;
    Τα PhD δεν είναι για τον κώλο της Ελλαδίτσας.
    Θες να έρθεις στην Ελλάδα και να βρεθείς να δουλεύεις με μερική απασχόληση σε εργαστήρι ελευθέρων σπουδών και να έχεις και μεγάλη εποχική ανεργία;

    Ξεχνάτε όμως και το στρατό.
    Εαν έχετε ξεκαθαρίσει ήδη με τη στρατιωτική θυτεία και μπορέσετε να κάνετε διδακτορικό τότε κάντε το.

    Από εμπειρεία όμως από το ακαδημαϊκό σύστημα, είναι γεννικά εξαιρετικά δύσκολο να βρείτε υποτροφείες η οποίες να μπορέσουν να σας στηρίξουν. Το διδακτορικό είναι ένας οικονομικός και ερευνητικός αγώνας.

    Το εαν θα σε δεχτεί ένα πανεπιστήμιο για διδακτορικό κατά κύριο λόγο θα εξαρτηθεί από 2 παράγωντες:
    α) Βαθμούς σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό
    β) Οικονομική κατοχύρωση.

    Ειδικά για το β) θα κληθείς να δώσεις αρκετές απαντήσεις ότι έχεις τις δικές σου ικανότητες να ανταπεξέλθεις οικονομικά.
    Να περιμένεις να σε ρωτήσουν, από την πρώτη αίτηση: "Εαν δε λάβεις καμία υποτροφία, πώς θα καλύψεις τις σπουδές χωρίς οικονομική βοήθεια;"

    Είναι αδιάκριτο σε ένα ανώνυμο φόρουμ να ρωτήσω και να πρέπει εσείς να απαντήσετε έαν έχετε 40000 λίρες = 48000 ευρά.
    Εαν τα έχετε, θα τα δίνατε και μετά από 3-4 χρόνια θα ερχόσασταν στην Ελλάδα όπου θα σας πουν 1400/μήνα μεικτά;
    Θα ερχόσασταν σε μια χώρα όπου δεν έχει και δεν επενδύει σε σοβαρές υποδομές;
    Οι προλαλίσαντες μίλησαν για εφαρμογές με clipper.
    Θες να κάνεις διδακτορικό και να μπεις σε ένα γραφείο δημοσίου με υπολογιστή που να τρέχει Windows 98;

    Ομολογώ όμως ότι μέχρι το 2010 είναι δύσκολη περίοδος λόγω ύφεσης.
    Εαν έρθετε, δύσκολα θα μπορέσεις να βρεις δουλεία γιατί υπάρχει κρίση και δεν υπάρχουν πολλά έργα.
    Εαν έρθετε να κάνετε στρατό τότε είναι τέλεια!
    Η συμβουλή που δίνω πάντως στη ξαδέλφη μου που σπουδάζει τώρα σε ΤΕΙ είναι να μη βιαστεί να τελειώσει.




    Powered by openSuSE 11 64-bit Edition
Σελίδα 1 από 2 (16 εγγραφές)   1 2 >
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems