Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

VMware 4.5 vs. Virtual PC 2004

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò patrick. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Pathway στις 27-09-2004, 18:35. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  03-08-2004, 00:15 139

    VMware 4.5 vs. Virtual PC 2004

    Αν είστε developers και αναρωτιόσαστε τι είναι αυτά τα 2 προϊόντα, έχουμε ένα μικρό πρόβλημα! Indifferent  Επειδή όμως είμαι αισιόδοξος, θα προχωρήσω θεωρώντας δεδομένο ότι είναι γνωστά!

    Πάντα λοιπόν είχα την απορία - ποιο είναι καλύτερο από τα 2?  Έχω δουλέψει και με τα 2, και ενώ το VMware είναι πιο πλήρες σαν προϊόν (κυρίως λόγο υποστήριξης USB και Linux), το Virtual PC 2004 μου φαίνεται, πως να το πω, καλύτερο στη χρήση.  Και απ' ότι βλέπω, δεν είμαι ο μόνος που το πιστεύει αυτό.  Το ίδιο ισχυρίζεται και ο συγγραφέας του παρακάτω άρθρου, ο οποίος ενώ βγάζει το VMware ως καλύτερο προϊόν, λέει ότι το Virtual PC είναι πιο smooth - αυτή είναι η λέξη που έψαχνα!

    http://arstechnica.com/reviews/004/software/virtual-machines/vm-1.html

    Όπως και να'χει, ένα είναι σίγουρο: ένα από τα 2 προϊόντα είναι απαραίτητο πλέον για να κάνουμε την δουλειά μας σωστά!

    Patrick
    Patrick
  •  03-08-2004, 15:50 141 σε απάντηση της 139

    Re: VMware 4.5 vs. Virtual PC 2004

    Δεν έχω δοκιμάσει το virtual PC, το VMware με έχει βολέψει όμως αρκετά.
    Όσοι δεν έχουν δοκιμάσει κάτι ανάλογο επιβάλεται να το κάνουν τώρα.
    Οι χρήσεις που μπορεί κανείς να βρει είναι απεριόριστες! Και μπορεί σε πολλές καταστάσεις να σου λύσει τα χέρια.
    Πέρα από το κλασικό που είναι το testing των εφαρμογών μας σε διάφορα λειτουργικά και configurations, το VMware είναι και ιδανική λύση για παράλληλη χρήση δύο λειτουργικών.
    Εγώ γράφω web εφαρμογές σε PHP - δηλαδή linux based. Όμως στο pc μου χρειάζομαι και τα windows για πολλές εφαρμογές (όπως το visual studio Wink). Έτσι έχω περάσει δύο καλές διανομές του linux σε VMware που τρέχει πάνω σε XP. Από το linux έχω λιγότερες απαιτήσεις σε επεξεργαστική δύναμη και έτσι δεν χάνω και ιδιαίτερα σε ταχύτητα.
    Πραγματικά λοιπόν μου έχει λύσει τα χέρια.
    Το μόνο αρνητικό που μπορώ να βρω είναι η δύσκολη εγκατάσταση των VMware Tools και η ρύθμηση του δικτύου του.
  •  27-09-2004, 18:35 195 σε απάντηση της 141

    Re: VMware 4.5 vs. Virtual PC 2004

    Με το VMWare έχω δουλέψει κι εγώ, και με τον ίδιο σκοπό - να τρέχω δηλαδή Linux για τις ανάγκες κάποιων projects. Δυστυχώς όμως, παρατήρησα κάποια προβλήματα με τον τρόπο που διαχειρίζεται τις virtual κάρτες δικτύου του.

    Έχω λίγο ιδιάζον setup στο δίκτυό μου (με multi-homed servers κλπ), οπότε μπορεί αυτό να συνέβει μόνο σε μένα. Πάντως παρατήρησα καθυστερήσεις, σε μερικές περιπτώσεις χάλασε το routing (!!!), κλπ.

    Μόλις απεγκατέστησα το VMWare, όλα ξαναδουλέψανε τέλεια.

    Oh well. Dual boot. Τι να κάνουμε...

    Profanity is the language all programmers know best
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems