Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΦΟΡΜΩΝ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΟΘΟΝΩΝ

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò stpsilan. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος gpapak στις 15-12-2006, 16:26. Υπάρχουν 23 απαντήσεις.
Σελίδα 2 από 2 (24 εγγραφές)   < 1 2
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  30-09-2006, 17:47 17619 σε απάντηση της 17612

    Απ: ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΦΟΡΜΩΝ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΟΘΟΝΩΝ

     gcapnias wrote:
    Ίσως αυτό βοηθήσει:

    Ένας μήνας στατιστικών χρήσης του dotNETZone.gr επάνω στις αναλύσεις της οθόνης στους επισκέπτες του dotNETZone.gr

    Βεβαίως οι επισκέπτες του dotNETZone δεν αποτελούν ακριβώς κατάλληλο στατιστικό δείγμα για να βγάλουμε συμπεράσματα για το hardware των πελατών μας, εκτός κι αν κάποιος φτιάχνει development tools Smile

     


    Νατάσα Μανουσοπούλου
  •  30-09-2006, 19:17 17627 σε απάντηση της 17468

    Απ: ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΦΟΡΜΩΝ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΟΘΟΝΩΝ

    Μα αν μιλάμε για custom-tailored εφαρμογές, κατά κανόνα ξέρουμε από την αρχή τι θέλουμε.

    Το πρόβλημα εμφανίζεται σε περιπτώσεις "πακεταρισμένων" εφαρμογών (πώληση σε Internet, Computer houses κλπ), αλλά και σε custom-tailored, οι οποίες απευθύνονται σε πολύ μεγάλο και ανόμοιο αριθμό μηχανημάτων.

    Η άλλη λύση, είναι το resizable περιεχόμενο εντός της φόρμας, το οποίο δυστυχώς δεν είναι πάντα εύκολο και εφικτό!
    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
  •  01-10-2006, 14:34 17655 σε απάντηση της 17627

    Απ: ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΦΟΡΜΩΝ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΟΘΟΝΩΝ

    Ακόμα και σε custom εφαρμογές δεν μπορείς να ξέρεις τί αναλύσεις θα αντιμετωπίσεις. Μπορεί ο διευθυντής να έχει μια ωραία 17" LCD, αλλά η γραμματέας να έχει 15" CRT. Και σίγουρα, τα laptop δεν θα έχουν 20" οθόνη. Ή μπορεί ο πελάτης να αλλάξει οθόνες σε 2 μήνες, γιατί κάποια οθόνη χάλασε και βρήκε καλή προσφορά για μεγαλύτερη.

    Νομίζω ότι μια καλή παραδοχή είναι ότι τα περισσότερα μηχανήματα στα οποία θα τρέξει η εφαρμογή υποστηρίζουν τα 1024x768, μόνο όμως όσοι έχουν 17" οθόνες και πάνω θα υποστηρίζουν 1280x1024. Καλύτερα λοιπόν να σχεδιάσεις τις φόρμες σου για τα 1024x768 και να χρησιμοποιήσεις resizing για να προσαρμοστείς σε άλλες διαστάσεις. Μπορεί να μην φαίνεται τόσο ωραία η φόρμα, αλλά δεν θα χάνονται κομμάτια. Σε .NET τουλάχιστον, αυτό είναι αρκετά εύκολο. Σε VB6 θέλει είτε κώδικα, είτε κάποιο έτοιμο control. Παλιά, είχα βρει κώδικα ο οποίος έκανε αυτόματα resize όλα τα controls σε μία φόρμα όταν άλλαζε μέγεθος η φόρμα. Τώρα, είναι λίγο δύσκολο να τον ξαναβρώ, καθώς κάθε search για VB επιστρέφει άρθρα για VB.NET!

    Πρόβλημα υπάρχει όταν πρέπει να υποστηρίξεις διαφορετικά dpi. Η ανάλυση μιας τυπικης οθόνης desktop ή laptop είναι 96 dpi. Η ανάλυση ενός tablet, μπορεί να φτάνει τα 120 dpi και να φτάνει αναλύσεις 1024x768 στις 12". Ή μπορεί κάποιος να θέλει να βλέπει μεγάλα fonts. Εκεί υπάρχει πρόβλημα, καθώς είτε το κείμενο αρχίζει και μεγαλώνει υπερβολικά, είτε εμφανίζεται σαν ... ψείρες.
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  05-10-2006, 14:11 18020 σε απάντηση της 17468

    Απ: ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΦΟΡΜΩΝ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΟΘΟΝΩΝ

    Ρε παιδιά εμένα το πρόβλημα μου φαίνεται σχετικά εύκολο στη λύση, ίσως να λέω βλακείες επειδή δεν κατάλαβα σωστά αλλά, ας πούμε οτι έχεις 4 φόρμες μου καταλαμβάνουν το 1/4 της οθόνης η κάθε μια, βάζεις στην πρώτη φόρμα Top = 0 , left = 0. και στις διαστάσεις της βάζεις width = screen.width / 2 και height = screen.height / 2 . Αυτό θα καλέσει το resize της φόρμας στο οποίο θα πρέπει να έχεις βάλει κώδικα όπου ο λόγος του μεγέθους κάθε ορατού αντικειμένου με τις διαστάσεις τις φόρμας να είναι σταθερός έτσι τα αντικείμενα θα αλλάζουν μέγεθος και θέση και δεν θα δημιουργούντε κενά. Για την δεύτερη φόρμα θα βάλεις Left = screen.width / 2 και πάει λέγοντας... Δεν είναι εφικό αυτό ??
  •  24-10-2006, 15:58 19116 σε απάντηση της 18020

    Απ: ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΦΟΡΜΩΝ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΟΘΟΝΩΝ

     Xlomo_prosopo wrote:
    Ρε παιδιά εμένα το πρόβλημα μου φαίνεται σχετικά εύκολο στη λύση, ίσως να λέω βλακείες επειδή δεν κατάλαβα σωστά αλλά, ας πούμε οτι έχεις 4 φόρμες μου καταλαμβάνουν το 1/4 της οθόνης η κάθε μια, βάζεις στην πρώτη φόρμα Top = 0 , left = 0. και στις διαστάσεις της βάζεις width = screen.width / 2 και height = screen.height / 2 . Αυτό θα καλέσει το resize της φόρμας στο οποίο θα πρέπει να έχεις βάλει κώδικα όπου ο λόγος του μεγέθους κάθε ορατού αντικειμένου με τις διαστάσεις τις φόρμας να είναι σταθερός έτσι τα αντικείμενα θα αλλάζουν μέγεθος και θέση και δεν θα δημιουργούντε κενά. Για την δεύτερη φόρμα θα βάλεις Left = screen.width / 2 και πάει λέγοντας... Δεν είναι εφικό αυτό ??

    ειναι, αλλα ξεχνας και τα controls, το εχω κανει στο παρελθον και το μονο που μπορω να το καλεσω ειναι χαμενο χρονο, πολλες γραμμες κωδικα και οσο περισσοτερα τα controls τοσο πιο πολυπλοκο.

  •  24-10-2006, 17:49 19128 σε απάντηση της 17613

    Απ: ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΦΟΡΜΩΝ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΟΘΟΝΩΝ

    Δεν νομίζω ότι το δείγμα του dotnetzone είναι αντιπροσωπευτικό αφού το επισκέπτεται κοινό από μια συγκεκριμένη επαγγελματική κατηγορία με αρκετή εμπειρία και budget.

    Το γεγονός ότι πλέον ο κόσμος αγοράζει πλέον κυρίως 17'' TFT δεν σημαίνει ότι ξαφνικά πετάξανε και τις παλιότερες και μικρότερες

  •  24-10-2006, 17:57 19129 σε απάντηση της 19128

    Απ: ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΦΟΡΜΩΝ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΟΘΟΝΩΝ

     agmarios wrote:
    Δεν νομίζω ότι το δείγμα του dotnetzone είναι αντιπροσωπευτικό αφού το επισκέπτεται κοινό από μια συγκεκριμένη επαγγελματική κατηγορία με αρκετή εμπειρία και budget.

    Το γεγονός ότι πλέον ο κόσμος αγοράζει πλέον κυρίως 17'' TFT δεν σημαίνει ότι ξαφνικά πετάξανε και τις παλιότερες και μικρότερες

    Συμφωνώ μαζί σου για την αντιπροσωπευτικότητα του dotnetzone όσον αφορά το δείγμα της οθόνης. Τα σχετικά στατιστικά του Jacob Nielsen δείχνουν ότι το 60% των οθονών παίζουν σε 1024x768 σε αντίθεση με το 800x600 που έχει το 17%, αλλά δεν έχω διαβάσει το βιβλίο του για να ξέρω αν αυτά είναι παγκόσμια ή μόνο για τη Β. Αμερική (οπότε για την Ελλάδα δε λένε και πολλά).

    Νατάσα Μανουσοπούλου
  •  14-11-2006, 19:23 20352 σε απάντηση της 17468

    Απ: ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΦΟΡΜΩΝ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΟΘΟΝΩΝ

    Είναι ορισμένες εφαρμογές (κατα βάση παιχνίδια) οι οποίες κατά το άνοιγμά τους αλλάζουν την ανάλυση της οθόνης σε αυτή που είναι προγραμματισμένες να λειτουργήσουν και κατά το κλείσιμό τους την επαναφέρουν σύμφωνα με τον ορισμό του χρήστη. Θα ήταν μία λύση και αυτή αλλά για να γίνει κάτι τέτοιο πρέπει (όπως και γίνεται σε όλες τις εφαρμογές αυτές) να δουλεύουν μόνο σε full screen και να δεσμεύουν το χρήστη αποκλειστικά.

    Η παράμετρος screen.width και height είναι read only, το έχω διαπιστώσει έμπρακτα προσπαθώντας (π.χ. με screen.width = 1024) να εφαρμόσω την παραπάνω λύση.

    Ποια είναι η σειρά των ενεργειών ώστε να εφαρμοστεί αυτή η ιδέα (να αλλάξει η ανάλυση, να γίνει always on top το πρόγραμμα και να εξαφανιστεί η γραμμή εργασιών κτλ.);
  •  15-12-2006, 16:26 22308 σε απάντηση της 17468

    Απ: ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΦΟΡΜΩΝ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΟΘΟΝΩΝ

    Boreis na katevaseis etoimo kwdika, o opoios na kanei resize sta controls sou...psakse ligo sto google kai tha vreis sigoura!

    twra d thymamai pou ton exw,alla an de vreis pes mou na sou steilw kapoia pou exw vrei egw kai doukevoun mia xara, aneksarthtws arithmou i typou object!
Σελίδα 2 από 2 (24 εγγραφές)   < 1 2
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems