Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

ασυρματη παραγγελιοληψια

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò dani. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος eliasm στις 25-11-2008, 17:22. Υπάρχουν 16 απαντήσεις.
Σελίδα 2 από 2 (17 εγγραφές)   < 1 2
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  25-11-2008, 14:13 46461 σε απάντηση της 43327

    Απ: ασυρματη παραγγελιοληψια

    προτείνω και εγώ την μέθοδο του webservice.

    στην αρχή φορτώνεις το XML (menu,prices klp) στο DPD αυτόματα από το webservice που τρέχει διαρκώς
    επειτα παλι μέσω webservice στέλνεις από το pda τις παραγγελίες στον server για εμφάνιση.

    χρειάζεσαι wi-fi σύνδεση όπως και να χει.
  •  25-11-2008, 17:22 46464 σε απάντηση της 43269

    Απ: ασυρματη παραγγελιοληψια

    Από την πείρα που έχω θα σε συμβούλευα να φτιάξεις ένα web service που θα επικοινωνεί με την βάση και θα παραλαμβάνει τις παραγγελίες για να τις βάζει στην βάση δεδομένων, επίσης ένα ακόμη για να παίρνεις δεδομένα στην φορητή συσκευή. Καλό θα είναι και τα δύο να δουλεύουν ασύγχρονα .

    Επίσης θα έλεγα ότι μπορείς να έχεις μια βάση SQL mobile στην φορητή συσκευή οπού και θα μπορείς να έχει τα στοιχεία που θέλεις για να καταγράφετε η παραγγελία.

    Καλό είναι και η ενημέρωση από την κεντρική βάση ( desktop) αλλά και η αποστολή των παραγγελιών να ξεκινάνε εφόσον το ζητήσει ο χρήστης .

    Επίσης επειδή τα ασύρματα δίκτυα μόνο σταθερή σύνδεση δεν προσφέρουν, καλό θα είναι να έχεις μια ρουτίνα που να μπορεί ελέγχει αν έχουν φύγει  όλες οι παραγγελίες.

    Γενικά αυτή νομίζω λόγω πείρας  ότι είναι μια καλή λύση, φυσικά για παίξει θα πρέπει ο SQL Server να υποστηρίξει TCP/IP Connections


    Don't try to argue with the machine
    Elias Markelis
    MCPD,MCT
Σελίδα 2 από 2 (17 εγγραφές)   < 1 2
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems