Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Win 7 Stack protection feature...?

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Thiseas. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Παναγιώτης Καναβός στις 27-08-2010, 14:50. Υπάρχουν 18 απαντήσεις.
Σελίδα 2 από 2 (19 εγγραφές)   < 1 2
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  27-08-2010, 11:36 59773 σε απάντηση της 59772

    Απ: Win 7 Stack protection feature...?

    Το θέμα είναι, οι δικοί σου προβληματισμοί λύθηκαν? Γιατί θεωρούν ότι τα μικρά buffer είναι χαμηλού κινδύνου? Καθώς και γιατί υπάρχουν συμβιβασμοί ? Εγώ δεν είχα καμμία αμφιβολλία ότι ένα απλό προστατευτικό μέτρο όπως το /GS θα έχει πολλούς περιορισμούς και συμβιβασμούς υπέρ της ταχύτητας.
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  27-08-2010, 13:59 59776 σε απάντηση της 59773

    Απ: Win 7 Stack protection feature...?

    Παναγιώτης Καναβός:
    Το θέμα είναι, οι δικοί σου προβληματισμοί λύθηκαν? Γιατί θεωρούν ότι τα μικρά buffer είναι χαμηλού κινδύνου? Καθώς και γιατί υπάρχουν συμβιβασμοί ? Εγώ δεν είχα καμμία αμφιβολλία ότι ένα απλό προστατευτικό μέτρο όπως το /GS θα έχει πολλούς περιορισμούς και συμβιβασμούς υπέρ της ταχύτητας.


    Χμ, σωστή ερώτηση.
    Οι συμβιβασμοί λόγω performance είναι κατανοητοί, αν και εγώ θα ήθελα να μπορούσα να έχω την επιλογή να αναλάβω το "κόστος" του perfomance penalty για οποιαδήποτε function ή buffer όσο μικρό κι αν είναι.
    Αυτό που έγινε clear σε εμένα είναι οτι οι μηχανικοί της MS δεν προσπάθησαν να εξαλείψουν το πρόβλημα αλλά προσπάθησαν να ελαχιστοποιήσουν την πιθανότητα εμφάνισης του, με βάση κάποιους  κανόνες που ισχύουν και ακολουθούνται στα περσσότερα προγράμματα από τους περισσότερους προγραμματιστές, επηρεάζοντας επίσης όσο το δυνατόν λιγότερο το performance.
    Κατά συνέπεια, την έκφραση "Small buffers are unlikely to be the target of an attack..." δεν την ερμηνεύω οτι στα μικρά buffers έχουμε μικρή δυνατότητα να κάνουμε κάτι κακό αλλά οτι:
    Τα μικρά buffers έχουν μικρή πιθανότητα να χρησιμοποιηθούν σε πολύ μεγάλα προγράμματα. Ή αλλιώς, τα μικρά buffers έχουν μικρή συχνότητα εμφάνισης σε μεγάλα προγράματα. Τόσο μικρή που δεν αξίζει τον κόπο να δημιουργούν την __cooklie__ variable (με όλα τα συναφή) σε σχέση με αυτό που θα κερδίσουμε...



    Nothing to declare...
  •  27-08-2010, 14:14 59778 σε απάντηση της 59776

    Απ: Win 7 Stack protection feature...?

    Εκτος από το μέγεθος του buffer, μια ενδιαφέρουσα λεπτομέρεια είναι to "where each element of the buffer is either one or two bytes".
    Νομίζω ότι φαίνεται ξεκάθαρα ότι κάνουν target μονο char/wchar buffers (και οχι int[], long[] ktlp) και αυτό αντικατοπτρίζει το στατιστικό γεγονός ότι οι
    περισσότεροι προγραμματιστές τα χρησιμοποιούν με αντίστοιχα "επικίνδυνα" functions (strcpy, memcpy ktlp)

    Palladinos Nick
    Software Engineer
    -----------------------
    The limits of my language mean the limits of my world. (Ludwig Wittgenstein)
  •  27-08-2010, 14:50 59779 σε απάντηση της 59778

    Απ: Win 7 Stack protection feature...?

    Σωστό αυτό, μάλιστα είναι και αυτό που έχουν πει από την πρώτη στιγμή: Το /GS είναι ένα πρώτο γρήγορο μέτρο προστασίας για char buffer overruns, όχι μία ολοκληρωμένη αντιμετώπιση των buffer overruns. Άσε που, επίσης από την αρχή, λένε ότι δεν πρέπει να βασίζεται κανείς σε αυτό αλλά να χρησιμοποιεί σωστή μεθοδολογία. Δεν είναι τυχαίο που το λένε "canary trap" και όχι "αντιασφυξιογόνο μάσκα".
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
Σελίδα 2 από 2 (19 εγγραφές)   < 1 2
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems