Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Access Query

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Michalis Markou. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος dimos.homatas στις 21-02-2011, 21:56. Υπάρχουν 19 απαντήσεις.
Σελίδα 2 από 2 (20 εγγραφές)   < 1 2
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  21-02-2011, 19:08 63513 σε απάντηση της 63507

    Απ: Access Query

    Με την Access ή τον προγραμματισμό; Ή και τα δύο;



    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
  •  21-02-2011, 19:11 63514 σε απάντηση της 63513

    Απ: Access Query

    Εννοείς οτι μπορώ να κάνω κατευθείαν τη βάση δεδομένων με προγραμματισμό σε visual basic;
  •  21-02-2011, 19:46 63515 σε απάντηση της 63514

    Απ: Access Query

    Δεν είμαι σίγουρος. Με τον sql server γίνεται.

    Θα σου πρότεινα, και εφ'όσον θέλεις να ασχοληθείς, να πάρεις ένα βιβλίο για προγραμματισμό σε VB ή C# και να ξεκινήσεις από εκεί. Ένας οδηγός βήμα προς βήμα θα ήταν καλός. 

    Δες και το σχετικό section του φόρουμ, γίνονται ενίοτε διάφορες προσφορές προς τα μέλη, δεν ξέρω όμως εάν θα καλυφθείς.

    Από την άλλη, εάν δεν θέλεις να μάθεις προγραμματισμό, μπορείς να μάθεις πολύ καλά την Access με αντίστοιχο βιβλίο, από όσο ξέρω οι επιλογές είναι πάμπολλες.

    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
  •  21-02-2011, 19:50 63516 σε απάντηση της 63515

    Απ: Access Query

    θα ήθελα πολύ να ασχοληθώ με προγραμματισμό και sql server σε βάθος και καλό θα ήταν να ξεκινήσω απο τώρα, το οποίο και θα κάνω!Έχεις μήπως κάποιον οδηγό να ξεκινήσω; Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο που διέθεσες για μένα και το εκτιμώ πολυ!
  •  21-02-2011, 21:56 63523 σε απάντηση της 63516

    Απ: Access Query

    Είμαι εντελώς έξω από τα εκδοτικά δρώμενα, αλλά αν πας σε έναν Παπασωτηρίου θα βρεις τουλάχιστον 10 διαφορετικά "Beginning" βιβλία, για οποιαδήποτε γλώσσα.

    Δεν ξέρω εάν έχεις εμπειρία με κάποια άλλη γλώσσα, προσωπικά θα σου πρότεινα να ασχοληθείς με την c#, είναι κάτα κάποιον τρόπο "με ένα σμπάρο", γιατί μπορείς να μεταπηδήσεις αρκετά εύκολα μετά και σε άλλες γλώσσες, για την ακρίβεια όλες τις μεταλλάξεις της C, από Java μέχρι Objective κλπ. 

    Από την άλλη η VB θεωρείται κάπως πιο ευκολοχώνευτη για αρχάριους.

    Δεν ξέρω εάν κάποιος συνάδελφος έχει να προτείνει κάτι συγκεκριμένο... ρίξε πάντως και μια ματιά στο σχετικό υπο-φόρουμ.

    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
Σελίδα 2 από 2 (20 εγγραφές)   < 1 2
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems