Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Πως βλέπω όλες τις φόρμες που έχει το πρόγραμμά μου (σα φόρμες)?

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò AlKiS. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος AlKiS στις 03-03-2012, 22:28. Υπάρχουν 17 απαντήσεις.
Σελίδα 2 από 2 (18 εγγραφές)   < 1 2
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  03-03-2012, 09:56 69533 σε απάντηση της 69530

    Απ: Πως βλέπω όλες τις φόρμες που έχει το πρόγραμμά μου (σα φόρμες)?

    Markos:
    Δοκίμασε:      If item.FieldType Is GetType(Label) Then

    Ερώτηση: Έχεις controls που προσθέτεις ή αφαιρείς δυναμικά στις φόρμες; Αν ναι πρέπει να ενημερώνεις τα
    collections...


    Πω.. βλέποντας την απάντηση νιώθω χαζός. Έπρεπε να το είχα σκεφτεί αυτό.

    Όχι δεν προσθέτω δυναμικά τίποτα...

    Και αυτό μου γεννάει ακόμα μια ερώτηση.. μπορώ απο κει που ΔΕΝ υπάρχει κάποιο control, έτσι ξαφνικά να το εμφανίσω εγώ???


    Τέλος, τι είναι το dictionary...??? είναι κάτι σαν το List(of T) με άλλο όνομα???

    αρχίζω να τρομάζω για το πόσα ήδη μεταβλητών δεν έχω ακούσει καν ακόμα... πως θα γίνει να μάθω όλους του τύπους έτσι ώστε να μπορώ να χρησιμοποιήσω τον σωστό στην εκάστοτε περίπτωση?

    (καλά άμα συνεχίσω να κάνω ποστ εδώ για τα προβλήματά που συναντώ, θα τους μάθω όλους :Ρ σε κάθε απάντηση βλέπω κιάλλα πράγματα που δεν έχω ξαναδεί, αλλά δε θέλω να σας πρήζω κάθε τρις και λίγο)


    Edit:

    Δεν ξέρω επίσης τους εξής τύπους που χρησιμοποίησες:

    FieldInfo
    BindingFlags

    και δεν ξέρω και το Assembly Το οποίο είναι περίεργο... 

    Αλλά ψάχνοντάς του είδα πράγματα του τύπου Assembly.GetExecutingAssembly().LoadModule()

    Έχουμε τη δυνατότητα δηλαδή να φορτώσουμε κώδικα στο πρόγραμμα ενώ αυτό τρέχει? και απο εξωτερικό αρχείο???

    Αυτό θα μπορούσε να φανεί χρήσιμο βασικά...


    και τέλος, τι χρειάζεται το "Dim k = GetType(Control)" πάνω απο το "Εnd If" ?? Δεν βλέπω να παίζει κάποιο ρόλο οπότε το έκανα comment.

    /Edit


    Μάρκο σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σου


  •  03-03-2012, 22:15 69542 σε απάντηση της 69533

    Απ: Πως βλέπω όλες τις φόρμες που έχει το πρόγραμμά μου (σα φόρμες)?

    Όλη τη δουλειά την έκανε ο Νίκος! Όσον αφορά τις απορίες που έχεις, είναι και πολλές και σημαντικού περιεχομένου. Θα σε συμβούλευα να ξεκινήσεις από ένα βιβλίο για VB.NET, από αυτά τα ογκώδη! Που καταπιάνονται και με τη γλώσσα, αλλά και με το framework. Θα είναι ο θεμέλιος λίθος για να προχωρήσεις. Δυστυχώς, δε μπορώ να σου προτείνω κάποιο γιατί γράφω σε C#.

    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  03-03-2012, 22:28 69544 σε απάντηση της 69542

    Απ: Πως βλέπω όλες τις φόρμες που έχει το πρόγραμμά μου (σα φόρμες)?

    Ναι, του είπα και αυτού ευχαριστώ :)

    Αλλά και εσύ με έχεις βοηθήσει οπότε δεν μπορούσα να σε αφήσω απέξω.


    Έχω πάει να διαβάσω κάποια βιβλιά, αλλά όλα όσα βρήκα ήταν βλακείες!

    Έμεναν μόνο σε βασικά πράγματα (τα κύρια είδη μεταβλητών, τι έχει μια φόρμα πάνω και τέτοια..)


    Ίσως στην πορεία βρω κάποιο βιβλίο που πραγματικά να αξίζει.


Σελίδα 2 από 2 (18 εγγραφές)   < 1 2
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems