Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Τι ζητούν οι Έλληνες Developers;

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò georgiop. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Παναγιώτης Καναβός στις 20-10-2004, 18:28. Υπάρχουν 3 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  19-10-2004, 12:10 322

    Τι ζητούν οι Έλληνες Developers;

    Και σε τι διαφέρει από αυτά που ζητούν οι ξένοι; Η ερώτηση τέθηκε από κάποιο δημοσιογράφο και θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας. Ενιαία πλατφόρμα (π.χ., WinFΧ), εξελιγμένο περιβάλλον development (IDE), καθημερινά productivity features (π.χ., Code refactoring, Edit and continue), υποστήριξη ελληνικών από νέες τεχνολογίες, εξελληνισμό εργαλείων (π.χ. setup), ή τί άλλο;
    Αποτελεί πρόβλημα η γλώσσα π.χ., στην ανάγνωση / κατανόηση whitepapers που είναι στα Αγγλικά ή στη συμμετοχή σε ένα ξενόγλωσσο forum;
     
  •  19-10-2004, 14:43 324 σε απάντηση της 322

    Re: Τι ζητούν οι Έλληνες Developers;

    Δημοσιογράφος, ε? Devil Λοιπόν, θα ήθελα ένα Ελληνικό Επαγγελματικό περιοδικό για Προγραμματιστές και όχι για χομπίστες ή πωλητές. Κάτι σαν τα Software Development Magazine, Intelligent Enterprise, Dr Dobbs. Τις τεχνικές πληροφορίες τις βρίσκω άνετα από το Internet ή από τα ξένα περιοδικά που αγοράζω. Για την Ελλάδα δεν έχω ιδέα. Το ne.o κάνει κάποια προσπάθεια αλλά απευθύνεται κυρίως σε πωλητές και τους διευθυντές των πελατών.
       Επίσης, θα ήθελα να δω κάτι σαν το Annual Salary Survey του Software Developoment Magazine. Να δούμε όλοι επιτέλους πόσο λιγότερα παίρνουμε από τους χειρότερους προγραμματιστές της Αμερικής  Wink
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  20-10-2004, 10:10 332 σε απάντηση της 324

    Re: Τι ζητούν οι Έλληνες Developers;

    Εγώ ζητάω να με αντιμετωπίζουν σαν developer και όχι σα μηχανή που παράγει κώδικα με ρυθμό κάποιες χιλιάδες γραμμές την ημέρα. Να καταλάβουν ότι αν σκέφτομαι 1 ώρα και γράφω 1 ώρα σημαίνει ότι κάνω σωστά τη δουλειά μου. Να καταλάβουν ότι το documentation δεν είναι προσπάθεια για λούφα αλλά ζωτική ανάγκη. Να χωνέψουν ότι το testing δεν είναι χαμένος χρόνος και να επενδύσουν σε αυτό, κυρίως σε προσωπικό. Να πιστέψουν ότι όταν μιλάω για διαδικασίες παραγωγής, ποιότητα, source control, code review, parameter naming, standarization, reusability δεν κάνω τίποτα άλλο από το να προστατεύω τα δικά τους λεφτά. Να κατανοήουν επιτέλους την ανάγκη να υπάρχει ανάλυση και ότι η απαίτησή μου αυτή δεν είναι προσπάθεια καθυστέρησης αλλά προσπάθεια να μειώσω τελικά το δικό τους κόστος και να προστατέψω το δικό τους κ@#$ο από μελλοντικές παράλογες απαιτήσεις του πελάτη.

    Δε ζητάω και πολλά τελικά. Οσο για τους μισθούς, ας το αφήσουμε καλύτερα. Πολλές φορές έχω ακούσει τη φράση "Γιατί να πάρω τον Χ που έχει 10 χρόνια εμπειρία και θέλει λεφτά και να μην πάω στο ΧΨΖ ΙΕΚ να πάρω δέκα πιτσιρίκια στα ίδια λεφτά να κάνω τη δουλειά μου!". Οσο λοιπόν οι επιχειρήσεις πιστεύουν ότι η εμπειρία είναι τρικ για να ζητάμε παραπάνω λεφτά και ότι αν σε ένα project 10 ανθρωπομηνών βάλω 20 developers θα είναι έτοιμο σε 15 μέρες, τότε τι να λέμε... Αλλωστε η κατάσταση της πληροφορικης στην Ελλάδα μιλάει από μόνοι της για τους γκουρού του management απου έχουν παρελάσει από πάνω της Sad
  •  20-10-2004, 18:28 334 σε απάντηση της 332

    Smile [:)] Re: Τι ζητούν οι Έλληνες Developers;

    Τον καημένο το δημοσιογράφο. Η ερώτησή του ήταν μάλλον ατυχής. Δεν θα ξέρει τί να γράψει τώρα! Big Smile
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems