Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Pocket PC development

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò thodoros. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος manosB στις 30-10-2007, 08:34. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  26-10-2007, 20:37 36645

    Pocket PC development

    Έχω ασχοληθεί με ανάπτυξη εφαρμογών σε VB.NET. Πρόσφατα αγόρασα ένα Μιο Α701 και σκέφτομαι να ασχοληθώ με ανάπτυξη απλών εφαρμογών (κυρίως κάποια Database) σε pocket pc. Έχει να προτείνει κανέις κάποια καλή πηγή για μελέτη ή κάποια starter kit;

    Ευχαριστώ


    Live fast, die young
  •  29-10-2007, 09:53 36750 σε απάντηση της 36645

    Απ: Pocket PC development

    Στην ουσία πρέπει να μάθεις να δουλεύεις με το Compact Framework 2.0. Το καλύτερο μέρος να αρχίσεις είναι φυσικά εδώ. Ακολουθα το link για τα tutorials και θα σου βγάλει πολλά δείγματα κώδικα για το πως πρέπει να δουλεύεις.
    Τώρα δεν έχω διαβάσει κανένα βιβλίο για να σου πω εμπεριστατωμένα τη γνώμη μου για κάποιο αλλά μπες στο amazon και ψάξε βιβλία για Compact framework 2.0. Θα σου βγάλει αρκετά και απο κει και πέρα βλέπεις.
    Πάντως γενικά δεν θα αντιμετωπίσεις μεγάλο πρόβλημα προσαρμογής στην ανάπτυξη εφαρμογών. Ίσως ένα δύο θεματάκια να σε προβληματίσουν όπως:
    • Δεν έχεις unlimited resources όπως στο Desktop. Θέλει προσοχή και γενικά να είσαι λίγο φειδωλός στους πόρους που καταναλώνεις. (Μην φανταστείς τρελά πράγματα όμως)
    • Δεν  υπάρχει η έννοια του map δίσκων στο desktop. Η διαδικασία μεταφοράς αρχείων μέσα από την εφαρμογή σου, ειδικά αν δεν χρησιμοποιήσεις τις βιβλιοθήκες του ActiveSync ΔΕΝ είναι τετριμμένη διαδικασία και θέλει σχεδίαση.
    • Λόγω οθόνης και πληκτρολογίου το Inteface που φτιάχνεις είναι διαφορετικής μορφής από το Desktop.

    Manos
  •  29-10-2007, 11:14 36751 σε απάντηση της 36645

    Απ: Pocket PC development

    Αφού θες να κατασκευάσεις database εφαρμογή για Windows Mobile, σίγουρα θα θες να ψαχτείς και με τον SQL Compact Edition. Check here
    Dimitris-Ilias Gkanatsios
    Developer Evangelist, Microsoft Hellas

    My Blog
    StudentGuru
    Twitter
    Facebook
  •  29-10-2007, 20:50 36766 σε απάντηση της 36751

    Απ: Pocket PC development

    Το visual studio έχει την επιλογή device application, από εκεί δεν μπορώ να αναπτύξω εφαρμογή για Pocket pc;

     

    Ευχαριστώ 


    Live fast, die young
  •  30-10-2007, 08:34 36771 σε απάντηση της 36766

    Απ: Pocket PC development

    Από ότι ξέρω δεν μπορείς με την έκδοση  Express του Visual Studio να αναπτύσσεις mobile εφαρμογές. Χρειάζεσαι μια από τις εμπορικές εκδόσεις. Αν διαθέτεις τέτοια τότε πολύ απλά:
    New Project - Smart device - Device application.


    Manos
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems