Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

[SOLVED] Βοήθεια - Πρόβλημα δημιουργίας ενός batch αρχείου στον web server μέσω Web Service

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò gabrielk43. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος gabrielk43 στις 06-12-2007, 13:37. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  06-12-2007, 12:36 38046

    [SOLVED] Βοήθεια - Πρόβλημα δημιουργίας ενός batch αρχείου στον web server μέσω Web Service

    Γεια σε όλους,
        έχω δημιουργήσει ένα web service se .net που δέχεται ένα xml και δημιουργεί στο μηχάνημα που τρέχει ένα .batch αρχείο. Τοπικά τρέχει τέλεια, όταν το δοκιμάζω όμως στον Web Server (Windows Server 2003) πετάει exception όταν προσπαθεί να ανοίξει το batch αρχείο για να γράψει σε αυτό. Πιο συγκεκριμένα, πετάει το εξής:

    System.UnauthorizedAccessException: Access to the path '

    'C:\wwwroot\MyFolder\test.bat' is denied.

    at System.IO.__Error.WinIOError(Int32 errorCode, String maybeFullPath)

    at System.IO.FileStream.Init(String path, FileMode mode, FileAccess access, Int32 rights, Boolean useRights, FileShare share, Int32 bufferSize, FileOptions options, SECURITY_ATTRIBUTES secAttrs, String msgPath, Boolean bFromProxy)

    at System.IO.FileStream..ctor(String path, FileMode mode, FileAccess access, FileShare share, Int32 bufferSize, FileOptions options)

    at System.IO.StreamWriter.CreateFile(String path, Boolean append)

    at System.IO.StreamWriter..ctor(String path, Boolean append, Encoding encoding, Int32 bufferSize)

    at System.IO.StreamWriter..ctor(String path)

    at MyWebService.MakeFile(String xmlString) in
    C:\wwwroot\MyFolder\App_Code\MyWebService.cs:line 365


    όπου ΜyFolder είναι ο φάκελος που θέλω να δημιουργείται το .batch αρχείο στον server. Έχω ήδη ρυθμίσει τα permissions του φακέλου τόσο σε filesystem επίπεδο όσο και για τον IIS_USER ώστε να μπορεί να γράφει, να διαβάζει και να εκτελεί scripts από τον φάκελο. Υπάρχει κάποια ιδέα τι μπορεί να φταίει; Υπάρχει περίτπωση να χρειάζεται να δηλωθεί κάτι που να έχει σχέση με το security μέσα στον κώδικα του web service; Κάθε πρόταση καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.




  •  06-12-2007, 13:02 38047 σε απάντηση της 38046

    Απ: Βοήθεια - Πρόβλημα δημιουργίας ενός batch αρχείου στον web server μέσω Web Service

    Σε κάτι αντίστοιχο το πρόβλημα μου το είχε λύσει η συγκεκριμένη δημοσίευση του κύριου Καπνιά

    http://www.dotnetzone.gr/cs/forums/thread/17949.aspx

    Manos
  •  06-12-2007, 13:37 38050 σε απάντηση της 38047

    Απ: Βοήθεια - Πρόβλημα δημιουργίας ενός batch αρχείου στον web server μέσω Web Service

    Ευχαριστώ πολύ, έδωσα στον χρήστη που εκτελεί το web service στο συγκεκριμένο application pool και το δημιουργεί κανονικά. Τώρα μένει να εκτελείται το batch από το web service για το οποίο από ότι έχω δει υπάρχει υλικό στο δίκτυο. Προς το παρόν παίρνω exception στην εκτέλεση του Process (χρησιμοποιώ την Process κλάση για να τρέξω το batch). Θα το τσεκάρω αμέσως. Πάντως οποιαδήποτε πρόταση γλιτώνει από κόπο. Ευχαριστώ και πάλι.
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems