Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Merge Nav 3.70A - 4.0

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò JohnDar. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Arhontis στις 29-07-2005, 13:13. Υπάρχουν 1 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  15-07-2005, 15:39 3495

    Merge Nav 3.70A - 4.0

    Καλησπέρα  σε όλους ,
    κατά την προσπάθεια μου να κάνω Merge την Customized βάση Navision 3.70A με την νέα έκδοση του Navision 4.0 αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:
     
    Μετά το Merge (στο Developer's Toolkit 2.0) των βάσεων από διαφορετικές εκδόσεις σε μία (Αρχική 3.70Α, Customized 3.70A, New Navision 4.0, Final Merged), εξάγω ένα αρχείο txt με τα objects της ενοποιημένης βάσης το οποίο και πρέπει να γίνει Import στην βάση που θέλω να αναβαθμίσω. Κατά την εισαγωγή του αρχείου "χτυπάει" error για την δημιουργία κάποιον Object που το Range των ID τους δεν είναι μέσα στα επιτρεπτά (50000-99999) της άδειας μου.
     
    Έχω δοκιμάσει να κάνω Import και στην Customized 3.70A και σε καθαρή 4.0 και δεν κατάφερα να προσπεράσω το παραπάνω πρόβλημα.
     
    Για παράδειγμα μου εμφανίζει μήνυμα :
    "Η άδεια χρήσης δεν σας επιτρέπει να δημιουργήσετε το πεδίο Notify About Team to-do Chgns. στον πίνακα Salesperson/Purchaser .

    Επικοινωνήστε με τον διαχειριστή αν χρειάζεστε αναβάθμιση της άδιεας χρήσης." 
     
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
  •  29-07-2005, 13:13 3882 σε απάντηση της 3495

    Απ:Merge Nav 3.70A - 4.0

    Καλησπέρα,

    Το Merge του Toolkit είναι αρκετά χρήσιμο, αλλά buggy. Στην περίπτωση που έχεις νέα πεδία σε πίνακες και είναι εκτός του εύρους 50000..99999, δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Γενικά έχει αρκετά bug και δεν μπορείς να το χρησιμοποιήεις για μια τέτοια εκτενή διεργασία.

    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις εξωτερικά εργαλεία, π.χ. Beyond Compare, ή Araxis Merge για τον έλεγχο και merge αντικειμένων, αφού πρώτα αντιμετωπίσεις την πιθανότητα νέων πεδίων εκτός εύρους.

    Είναι αρκετή δουλειά που πρέπει να κάνεις, αλλά μάλλον δεν μπορείς να το αποφύγεις. Δες και στο www.mibuso.com στο search για Toolkit Merge...

    Αρχοντής

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems