Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Σχετικά με Windows CE και σύνδεση με βάση δεδομένων

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò snarp7. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος snarp7 στις 21-02-2008, 13:27. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  20-02-2008, 12:22 40354

    Σχετικά με Windows CE και σύνδεση με βάση δεδομένων

    Καλημέρα. Ασχολούμαι επαγγελματικά δύο χρόνια με ανάπτυξη εμπορικής εφαρμογής χρησιμοποιώντας Sybase Powerbuilder και μπορώ να πω οτι είμαι σε πολύ καλό επιπεδο. Η ανάγκη όμως με οδήγησε στην ανάπτυξη μιας μικρής εφαρμογής σε Windows CE και ομολογώ ότι η χρήση του PocketBuilder (εργαλείο της Sybase για αναπτυξη εφαρμογών σε φορητές συσκευές) δεν με ενθουσιάζει. Σκέφτομαι να στραφώ προς Visual Studio αλλά η εμπειρία μου πάνω σε αυτό τον τομέα είναι σχεδόν ανύπαρκτη. Η ερωτήσεις μου είναι η εξής :
    • Είναι εφικτό να αναπτύξω μια εφαρμογή για Windows CE, η οποία να είναι συνδεδεμένη σε βάση δεδομένων του MS SQL Server 2000 ή 2005 σε ένα απομακρυσμένο PC εντός τοπικού δικτύου, πάνω στην οποία "βλέπει" και η εφαρμογή που έχω αναπτύξει σε Powerbuilder;
    • Χρησιμοποιώ συναρτήσεις Mailslot για να μπορώ να ανταλλάσσω "μηνύματα" μεταξύ των τερματικών μου. Θα μπορώ να χρησιμοποιήσω κάτι τέτοιο μέσα από Windows CE;
    Ζητώ συγγνώμη αν επικρατεί κάποιο "χάος" στην σκέψη μου, αλλά ομολογώ οτι διάβασα πολλά μηνύματα μέσα σε αυτο το site πρωτού απευθυνθώ σε σας για βοήθεια, αλλά δεν βρήκα κάτι που να απαντάει ακριβώς στο ερωτημά μου. Επίσης ομολογώ οτι μπερδεύτηκα ανάμεσα στην μέθοδο απευθείας σύνδεσης σε βάση δεδομένων και στην χρήση π.χ. IIS.

    Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας. Κάθε βοήθεια είναι σημαντική.
  •  21-02-2008, 09:42 40370 σε απάντηση της 40354

    Απ: Σχετικά με Windows CE και σύνδεση με βάση δεδομένων

    Είχα γράψει κάτι αλλά μου κόλλησε ο Browser οπότε εν συντομία.
    Για να αναπτύξεις εφαρμογές για φορήτες windows Os συσκευές χρειάζεσαι την professional έκδοση του Visual Studio. Χρησιμοποιείται το Compact Framework το οποίο είναι ένα υποσύνολο του κανονικού Framework. Έχεις καθόλου εμπειρία στις γλώσσες του visual studio vb.net και C#

    Η απάντηση στο πρώτο ερώτημα σου είναι καταφατική. Ναι μπορείς να συνδέεσαι το σε remote sqlserver αρκει να κάνεις ping τον server και να είναι σεταρισμένος για sql authentication (πρακτικά ένα username και password). Χρησιμοποιείς το system.data.sqlclient. Απλώς για το Compact Framework δεν υποστηρίζονται όλες οι εντολές. (Οι περισσότερες υποστηρίζονται όμως)

    Στο δεύτερο ερώτημα σου δεν υπάρχει ξεκαθαρη απάντηση. Έτσι κατευθείαν δεν υποστηρίζονται αλλά υπάρχουν τρόποι τους οποίους δεν έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω να σου πω. Πάντως αυτό που ξέρω είναι ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις άλλους τρόπους πολύ πιο φιλικούς με το Compact Framework. Ίσως κάποιος από τους φίλους που ξέρει περισσότερα να προτείνει κάποιον από αυτούς.

    Εν κατακλείδι η ανάπτυξη εφαρμογών για windows Os φορητές συσκευές με το visual studio γνωρίζει μεγάλη άνθηση διότι εν γένει είναι απλή διαδικασία. To ιντερνετ βρίθει παραδειγμάτων και ασχολείται πλέον πάρα πολύ κόσμος. Καλή Αρχή




    Manos
  •  21-02-2008, 13:27 40378 σε απάντηση της 40370

    Απ: Σχετικά με Windows CE και σύνδεση με βάση δεδομένων

    Ευχαριστώ πολύ για την απαντησή σου. Γενικότερα κατέχω γνώσεις και γνωρίζω τις αρχές του προγραμματισμού, αλλά με visual studio vb.net και C# δεν έχω ασχοληθεί καθόλου. Ούτε PowerBuilder ήξερα και μετά από δύο χρόνια διαβάσματος, ψαξίματος και ενασχόλησης πιστεύω ότι είμαι σε αρκετά καλό επίπεδο.

    Οι απαντήσεις σου στα ερωτήματά μου, μου δίνουν ελπίδες για να δοκιμάσω.

    Ευχαριστώ πολύ.
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems