Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Χαρακτήρες με διαφορετική αύξουσα αρίθμηση

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò yiota. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος yiota στις 24-04-2008, 09:38. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  01-04-2008, 10:15 41228

    Embarrassed [:$] Χαρακτήρες με διαφορετική αύξουσα αρίθμηση

    Θα μπορούσε κάποιος να μου πει πως μπορώ σε ένα πρόγραμμα φτιαγμένο στην vb 2005 να προσθέσω χαρακτήρες με αύξουσα αρίθμηση π.χ. έχουμε φτιάξει έναν πίνακα με σειρές παραστατικών και θέλουμε η κάθε σειρά να έχει διαφορετική αρίθμηση πως το κάνουμε αυτό??? Σας παρακαλώ βοηθήστε με είναι επείγον....

    Ευχαριστώ

  •  21-04-2008, 15:30 41660 σε απάντηση της 41228

    Απ: Χαρακτήρες με διαφορετική αύξουσα αρίθμηση

    Αν το πρόβλημα που έχεις είναι με πίνακα και θελεις εκεί αύξουσα αρίθμιση θα πρέπει να μας πεις τι βάση δουλεύεις. Αν θες να βάλεις απλά αύξουσα αρίθμηση θες ένα loop με μια μεταβλητη που αυξάνεται. π.χ.

    dim arim8mos as integer = 0

    for i as integer = 0 to 100

    ari8mos += 1

    next

     

  •  21-04-2008, 16:15 41662 σε απάντηση της 41228

    Απ: Χαρακτήρες με διαφορετική αύξουσα αρίθμηση

    Αν κατάλαβα καλά τότε σου λείπει ο κλασσικός πίνακας των μετρητών που υπάρχει σε κάθε εφαρμογή τιμολόγησης.
    Στην απλούστερη περίπτωση έχουμε ένα πίνακα 2 πεδίων : σειρά και μετρητής. Στο πεδίο μετρητής θα κρατάς τον τελευταίο αριθμό παραστατικού /μετρητή που εκδόθηκε για αυτή τη σειρά. Κάθε φορά που θα εκδίδεις  θα παίρνεις από αυτό τον πίνακα τον μετρητή θα το αυξάνεις κατά 1 και θα το σώνεις στο ίδιο σημείο. Έτσι θα ξέρεις πάντα με ποιον αριθμό εκδόθηκε το τελευταίο παραστατικό.

    Βέβαια στη πραγματικότητα δεν είναι ακριβώς έτσι διότι χρειάζεσαι και πίνακα κωδικών κίνησης και το πράγμα περιπλέκεται λίγο αλλά αυτή είναι η βασική αρχή.






    Manos
  •  23-04-2008, 10:00 41684 σε απάντηση της 41228

    Απ: Χαρακτήρες με διαφορετική αύξουσα αρίθμηση

    Το πρόβλημα μου είναι σε πίνακα. Σε βάση δεδομένων sql server 2000 και visual studio 2005 (visual basic). Συγκεκριμένα θέλω να υλοποιήσω αυτό που αναφέρει ο manosB. Αλλά δεν γνωρίζω πως. Please βοηθήστε με είναι επείγον........Embarrassed

  •  24-04-2008, 09:38 41710 σε απάντηση της 41684

    Απ: Χαρακτήρες με διαφορετική αύξουσα αρίθμηση

    Συγκεκριμένα δουλεύω σε visual studio 2005 (visual basic) με βάση δεδομένων sql server 2000. Έχω φτιάξει την παραπάνω stored procedure την οποία τοποθετώ μέσα στο insert command του dataset και μου βγάζει το ακόλουθο μήνυμα: "Procedure "Store Procedure 2" expect parameters @id which was not supplied."

    ALTER PROCEDURE dbo.StoredProcedure1

    (@id BIGINT,

    @cust_id BIGINT,

    @check_no BIGINT,

    @date_current DATETIME,

    @date_expr DATETIME,

    @amount MONEY,

    @receipt_no NVARCHAR,

    @receipt_id BIGINT,

    @comp_id BIGINT,

    @pay_id BIGINT,

    @tech_id BIGINT,

    @dep_id BIGINT,

    @seires_id BIGINT,

    @seires_id_encrem BIGINT,

    @seires_id_inc BIGINT

    )

    AS

    SET @seires_id_inc=(SELECT COUNT(*)

    FROM chequepayment

    WHERE (seires_id = @seires_id) AND @seires_id_encrem IS NULL)


    set @seires_id_encrem=@seires_id_encrem+1


    INSERT INTO chequepayment

    (seires_id, numer_id, cust_id, check_no, date_current, date_expr, amount, receipt_no, receipt_id, comp_id, pay_id, tech_id, dep_id, seires_id_encrem)

    VALUES (@seires_id,@numer_id,@cust_id,@check_no,@date_current,@date_expr,@amount,@receipt_no,@receipt_id,@comp_id,@pay_id,@tech_id,@dep_id,@seires_id_inc)


    return

     

    Εαν δηλώσω στην stored procedure ότι το @id είναι null μου βγάζει το ακόλουθο μνμ για το επόμενο πεδίο πχ. το cust_id.

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems