Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Embedded Visual Basic σε Windows Mobile 6

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò lexicon. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Παναγιώτης Καναβός στις 22-05-2008, 15:07. Υπάρχουν 3 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  22-05-2008, 12:23 42136

    Embedded Visual Basic σε Windows Mobile 6

    Αφού στο προηγούμενο μήνυμα δεν είχα απάντηση, πως δηλαδή να κάνω deploy μια εφαρμογή με Visual Basic 2005, αφού μου βγάζει σφάλματα, αποφάσισα να χρησιμοποιήσω την Embedded Visual Basic 3. Άλλο πάλι και αυτό, άλλα προβλήματα. Δεν υπάρχουν λέει τα runtimes εγκατεστημένα, πατήστε εδώ να τα εγκαταστήσετε. Πατάς και η σελίδα δεν υπάρχει. Όπου και αν αναφέρεται το link για να κατεβάσεις απο Microsoft βγάζει Not Found.

    To βρήκα λοιπόν απο αλλού αλλά όταν το εγκαθιστώ μέσα στο pda μου λέει αδύνατη η εγκατάσταση.

    Ξέρει κανένας τίποτα?

    (Παρεπιπτώντος, κατέβασα το Visial CE 10 απο syware. H εφαρμογή τους πάει σφαίρα, ούτε προβλήματα σύνδεσης ούτε runtimes, γράφεις κώδικα ακόμη και μέσα απο το PDA, κάνεις εφαρμογή database στο φτερό. Τι Visual Studio και σαχλαμάρες)

  •  22-05-2008, 13:04 42141 σε απάντηση της 42136

    Απ: Embedded Visual Basic σε Windows Mobile 6

    Στο 99.99999999999999999999999999% των περιπτώσεων τα απλά deployments αποτυγχάνουν επειδή κάτι δεν έχεις κάνει σωστά. Αντί να αλλάζεις περιβάλλοντα, κοίτα να δεις τί έγινε λάθος. Η Embedded VB 3 έχει καταργηθεί εδώ και πολλά χρόνια. Ο λόγος που το Visual CE δεν έχει πιάσει, είναι ότι είναι πολύ περιορισμένο, έχει άσχημο UI αλλά και οι εφαρμογές DB με ένα μόνο πίνακα είναι λίγες, ακόμα και στα PDA. Είναι ενδιαφέρον για χομπίστες ή περιστασιακούς χρήστες, αλλά οι προγραμματιστές το εγκαταλείπουν και φτιάχνουν την εφαρμογή που θέλουν σε .NET ή native mobile. Π.χ. τί θα κάνεις σε disconnected καταστάσεις? Πως φτιάχνεις ένα φιλικό UI για μικρές οθόνες?

    Όσον αφορά το προηγούμενο post σου, κοίταξες την περιγραφή του σφάλματος? Πως τα σύνδεσες? Τί ρυθμίσεις έχεις στο TyTN? Χωρίς στοιχεία, δεν μπορεί να βοηθήσει κανείς, και κυρίως, δεν πρόκειται να σου απαντήσει. Δεν σου κάνω παρατήρηση, απλά σου λέω τί έχω δει και σε αυτό αλλά και σε άλλα forums.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  22-05-2008, 15:00 42153 σε απάντηση της 42141

    Απ: Embedded Visual Basic σε Windows Mobile 6

    Οι ρυθμίσεις είναι οι προεπιλεγμένες, δεν εχω αλλάξει τίποτα. Δεν ξέρω αν στο PDA υπάρχει και κάτι σχετικό να το αλλάξω.

    Το ίδιο πρόνλημα συμβαίνει και στο Laptop και στον υπολογιστή του γραφείου.

    Ευχαριστώ για την απάντηση

  •  22-05-2008, 15:07 42155 σε απάντηση της 42153

    Απ: Embedded Visual Basic σε Windows Mobile 6

    Χρησιμοποιείς άλλο PDA, με άλλο λειτουργικό και οπωσδήποτε άλλες ρυθμίσεις. Αν ψάξεις και στο Google με το κείμενο του σφάλματος, θα δεις ότι και άλλοι είχαν τέτοια προβλήματα με κλειδωμένες συσκευές καθώς και τί κάνανε για να το ξεπεράσουνε.
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems