Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Add web reference χωρίς να έχω σεταρισμένο IIS στο design time.

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò mukumuku. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος mukumuku στις 27-05-2008, 17:51. Υπάρχουν 6 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  27-05-2008, 14:49 42437

    Add web reference χωρίς να έχω σεταρισμένο IIS στο design time.

    Λοιπόν το πρόβλημα που έχω είναι το εξής : Έχω ένα application που χρησιμοποιεί web methods από ένα web service. Κύριως για interaction με sql server. Ο IIS με το web service και ο SQL Server θα βρίσκονται στο ίδιο pc, που θα παίζει το ρόλο του server, στο χώρο του αγοραστή της εφαρμογής. Η εφαρμογή θα βρίσκεται σε οποιοδήποτε άλλο pc που θα έχει ο πελάτης και θα συνδέεται με το pc server για να χρησιμοποιεί τις web methods και προφανώς τον Sql Server. Το πρόβλημα μου είναι πως θα γίνει να κάνω add web reference στο project μου χώρις να έχω από πριν έτοιμο τον server, που θα βρίσκονται το web service και ο SQL. Τώρα κάνω add web reference στο solution και δίνω URL κατευθείαν την διεύθυνση του Local IIS που έχω για δοκιμές στο τοπικό δίκτυο. Προφανώς κάποιος τρόπος θα υπάρχει απλά είμαι στα πρώτα βήματα στον τομέα των web services και δεν ξέρω κάποιον τρόπο για να λυθεί το θέμα.
    Δημοσίευση στην κατηγορία: ,
  •  27-05-2008, 16:08 42439 σε απάντηση της 42437

    Απ: Add web reference χωρίς να έχω σεταρισμένο IIS στο design time.

    Για δοκίμασε add web reference > web services in this solution


    View Παναγιώτης Χαραλάμπους's profile on LinkedIn
    Coding at Mediterranean Acoustics
  •  27-05-2008, 16:30 42443 σε απάντηση της 42439

    Απ: Add web reference χωρίς να έχω σεταρισμένο IIS στο design time.

    Pak ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δεν κατάλαβα τίποτα... Εννοείς να βάλω το web service στο ίδιο solution με το application? Και μετά τι? Να συνδέομαι με έναν remote sql server? Κι αυτό πρέπει να γίνεται, ε? Δεν ξέρω αν εννοούσες αυτό, για διαφώτισε με λίγο... Αν και δεν νομίζω ότι μου ζητήθηκε αυτό το πράγμα. Μάλλον ο χρήστης δεν θα πρέπει να δίνει αυτός την ip για την σύνδεση με τον sql server. Οπότε το web service θα πρέπει να τρέχει στο ίδιο pc με τον sql server αλλά η εφαρμογή να δουλεύει από οποιοδήποτε pc. Μπερδεύτηκα λίγο, ελπίζω να μην σε μπέρδεψα και σένα...
  •  27-05-2008, 16:38 42444 σε απάντηση της 42443

    Απ: Add web reference χωρίς να έχω σεταρισμένο IIS στο design time.

    Μπορείς να φτιάξεις ένα project για το application και ένα project για τα web services και να τα έχεις στο ίδιο solution. Μετα αν επιλέξεις add web reference, στο κυρίως παράθυρο σου εμφανίζει μιά επιλογή "web services in this solution" για να μπορείς να κάνεις add τα web services χωρίς url. Δεν είναι αυτό που ζητάς αν κατάλαβα καλά;
    View Παναγιώτης Χαραλάμπους's profile on LinkedIn
    Coding at Mediterranean Acoustics
  •  27-05-2008, 16:53 42445 σε απάντηση της 42444

    Απ: Add web reference χωρίς να έχω σεταρισμένο IIS στο design time.

    Οκ αυτό το κατάλαβα. Οπότε στην ουσία αφού η σύνδεση με τον sql server γίνεται μέσω του web service αποκλειστικά το μόνο που θα πρέπει να αλλάξω θα είναι το connection string ώστε να συνδέεται τώρα πλέον με έναν remote sql server. Και προφανώς αυτό που θα χρειάζομαι θα είναι η IP του μηχανήματος που θα στηθεί στον χώρο του πελάτη για να λειτουργεί ως server. Οπότε δεν έχω ανάγκη πλέον για web service στον IIS, οπότε ίσως να μην έχω και ανάγκη από IIS γενικότερα. Το web service θα βρίσκεται πλέον μέσα στην εφαρμογή μου. Ενδιαφέρον, όπως είπα ήταν τα πρώτα βήματα που κάνω οπότε λογικό να έχω "χαζές" απορίες όπως η συγκεκριμένη στο τόπικ. Αλλά στην προκειμένη περίπτωση τι νόημα θα έχει να χρησιμοποιήσω web service? Θα μπορούσα να συνδεθώ απευθείας με τον remote sql server. Άρα για κάποιον λόγο θα μου ζητήθηκε να το κάνω μ αυτόν τον τρόπο. Δηλαδή IIS και SQL στο ίδιο pc και το web service στoν IIS.
  •  27-05-2008, 17:13 42446 σε απάντηση της 42445

    Απ: Add web reference χωρίς να έχω σεταρισμένο IIS στο design time.

    Smile Μαλλον δεν κατάλαβες! Αυτό που σου λέω θα το κάνεις για να αποφύγεις το στήσιμο του IIS κατα την διάρκεια του development(Αν προσέξεις  το url του web service δείχνει στο localhost). Από εκεί και πέρα όλα είναι κανονικά. Όταν  αποφασίσεις δηλαδη να κάνεις deploy τα web services σου τοτε θα πρέπει να πάς στο .discomap του web reference σου και να αλλάξεις το url του web service σε αυτό του σερβερ που φιλοξενεί τα web services.
    View Παναγιώτης Χαραλάμπους's profile on LinkedIn
    Coding at Mediterranean Acoustics
  •  27-05-2008, 17:51 42447 σε απάντηση της 42446

    Απ: Add web reference χωρίς να έχω σεταρισμένο IIS στο design time.

    Το κοίταξα το αρχείο .disco και αν κατάλαβα καλά (πλέον) το μόνο που πρέπει να αλλάξω είναι οι τωρινές διευθύνσεις του .asmx αρχείου με τις διευθύνσεις που θα βρίσκεται το αρχείο όταν θα φτάσει η εφαρμογή στον πελάτη... Anyway, θα το δοκιμάσω αύριο μεθάυριο και θα επανέλθω αν έχω πρόβλημα. Ευχαριστώ Pak!
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems