Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

How to Use MFC app into VB.NET app...

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò afnman. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος afnman στις 05-08-2008, 19:49. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  05-08-2008, 15:19 43943

    How to Use MFC app into VB.NET app...

    Καλησπέρα,

    Λοιπον,εχω αναπτυξει σε MFC μια εφαρμογη που στέλνει και δεχεται μηνύματα απο MCI drivers.

    To προβλημα μου δημιουργηθηκε οταν μου ζητηταν να την  "ενσωματωσω" με καποιον τροπο στην κύρια εφαρμογη τους που ειναι υλοποιημενη σε VB.NET.

    Συγκεκριμενα θελουν να σχεδιασουν το GUI στη VB.ΝΕΤ και μεσω αυτου να αλληλεπιδρά με την εφαρμογή μου.

    H Eφαρμογη μου χρησιμοποιει classes και  hidden dialog ,οποτε εχει την δικια της window procedure.

    Δυστυχως δεν γνωριζω τιποτα απο τεχνολογιες COM και .ΝΕΤ  ή ακομα για να κατσω να το ξαναγράψω απο την αρχή σε VB.

    Τι μπορώ να κάνω;

     

     

  •  05-08-2008, 16:29 43945 σε απάντηση της 43943

    Απ: How to Use MFC app into VB.NET app...

    Μπορείς να χρησιμοποιήσεις Managed C++ για να κάνεις compile τον κώδικα σου σε ένα assembly. Ίσως όμως να ήταν καλύτερα να εγκαταλείψεις εντελώς το MCI και να χρησιμοποιήσεις κάποιο πιο πρόσφατο interface. To MCI έχει αντικατασταθεί από το DirectSound και το DirectMusic εδώ και χρόνια. Αυτά με τη σειρά τους αντικαταστάθηκαν από το Windows Audio Session API. Ουσιαστικά όλα τα παλαιότερα interfaces είναι πλέον wrappers πάνω από το WASAPI για λόγους συμβατότητας. H VB.NET έχει την My.Computer.Audio κλάση για να παίζει audio, ενώ υπάρχει και η System.Media.SoundPlayer για να έχεις μεγαλύτερο έλεγχο. Οι εφαρμογές WPF κάνουν ακόμα ευκολότερη τη χρήση audio, video και animation καθώς μπορεί κανείς απευθείας να βάλει ένα MediaElement στη φόρμα του και να παίξει video ή Audio.

    Τί ακριβώς θέλεις να κάνεις? Πιθανόν αυτό που θέλεις να κάνεις να γίνεται πολύ εύκολα με κάποιο άλλο API. Το σίγουρο είναι ότι το MCI είναι ο παλιότερος και πλέον προβληματικός τρόπος που υπάρχει.

     


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  05-08-2008, 19:49 43952 σε απάντηση της 43945

    Απ: How to Use MFC app into VB.NET app...

    Ο λογος που χρησιμοποιησα ΜCI,ειναι γιατι υπάρχει hardware(recorder) που επικοινωνει άμεσα με τον ΜCI driver.(στελνω και λαμβανω μηνύματα στην συσκευη).Επισης στο documentation είχα και ετοιμα headers.Προφανως θα γινεται και με DirectShow ή DirectSound  (αν κ δεν ξερω πως) αλλα το θεωρησα ευκόλοτερο να ακολουθησω το manual της συσκευής.
    Mπορεις να μου εξηγησεις τι εννοεις με το "Mπορεις να χρησιμοποιήσεις managed C++ για να κάνεις compile τον κώδικα σου σε ένα assembly" ??
    Και επειδη νιωθω πολυ πισω τεχνολογικα..κανενα καλο τutorial ή book  περι .NET κτλ..έχεις να μου προτείνεις;
    thnx.

    Υ.Γ Ετοιμες function για WMA (Windows Media Audio)  compressor-decompressor πως μπορω να αποκτήσω;

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems