Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Visual Studio 2005 - asp.net - Δεν βλέπω Ελληνικά όταν κάνω upload !!!!

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Arxaios. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος nikolaosk στις 26-03-2009, 16:19. Υπάρχουν 7 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  22-06-2006, 12:31 14172

    Visual Studio 2005 - asp.net - Δεν βλέπω Ελληνικά όταν κάνω upload !!!!

    Είμαι αρχάριος σε Visual Studio 2005 και ειδικά σε asp.net 2.0. Big Smile
    Εφτιαξα ένα site και όλα δουλεύουν κανονικά όταν το τρέχω στον τοπικό μου server, ή απλά όταν ανοίγω το site μέσα από το Visual Studio.

    Το πρόβλημα είναι όταν κάνω upload το site σε έναν άλλο host.
    Τότε τα Ελληνικά εμφανίζονται είτε ως κινέζικα είτε ως ??????????. Δοκίμασα να αλλάξω το page encoding στον browser αλλά τίποτε.
    Έψαξα παντού στο Google αλλά λύση δεν βρήκα. Προφανώς κάπου κάνω εγώ λάθος.
    Να σημειώσω ότι ο host δεν είναι Ελληνικός αλλά ξένος. Μήπως αυτό είναι το πρόβλημα? Μήπως αν θέλω να βλέπω Ελληνικά πρέπει οπωσδήποτε να κάνω hosting στην Ελλάδα?
    (Ξέρω ότι οι ερωτήσεις μου ακούγονται μάλλον λίγο χαζές...)Embarrassed

    Μπορείτε να με βοηθήσετε?
    Υπάρχει κάποια ρύθμιση μέσα από το Visual Studio 2005 η οποία ρυθμίζει το encoding? Τι μπορεί να φταίει?

    Θα εκτιμήσω πολύ την βοήθειά σας.

  •  22-06-2006, 15:19 14177 σε απάντηση της 14172

    Απ: Visual Studio 2005 - asp.net - Δεν βλέπω Ελληνικά όταν κάνω upload !!!!

    Δοκίμασες να αλλάξεις το encoding στο globalization section του web.config; π.χ.:
    <globalization culture="el-GR" uiCulture="el-GR" requestEncoding="windows-1253" responseEncoding="windows-1253" fileEncoding="utf-8" />
    Angelos Xipolias

    Xelixis.Net
    In .Net we Trust
  •  23-06-2006, 08:40 14186 σε απάντηση της 14172

    Απ: Visual Studio 2005 - asp.net - Δεν βλέπω Ελληνικά όταν κάνω upload !!!!

    Φίλε Άγγελε,

    σ' ευχαριστώ - δούλεψε μια χαρά!

    Μια επιπλέον ερώτηση :

    Βλέπω ότι χρησιμοποίησες άλλο encoding για request και response (windows-1253) και διαφορετικό για fileEncoding (utf-8).

    Γιατί;

    Ποιό είναι πιο συμβατό (με τους περισσότερους χρήστες, με βάσεις δεδομένων κτλ) ?

    Σ' ευχαριστώ και πάλι για την βοήθειά σου.
  •  23-06-2006, 09:06 14187 σε απάντηση της 14186

    Απ: Visual Studio 2005 - asp.net - Δεν βλέπω Ελληνικά όταν κάνω upload !!!!

    UTF-8 είναι το default file encoding. Αν θες ρίξε μια ματιά εδώ για περισσότερες πληροφορίες.

    Angelos Xipolias

    Xelixis.Net
    In .Net we Trust
  •  23-06-2006, 10:35 14191 σε απάντηση της 14172

    Απ: Visual Studio 2005 - asp.net - Δεν βλέπω Ελληνικά όταν κάνω upload !!!!

    Άγγελε σ' ευχαριστώ και πάλι.

    Όμως τώρα κοντεύω να τρελαθώ.

    Είπα να δοκιμάσω και σε κάποιον άλλον host για να είμαι σίγουρος ότι δεν θα έχω ξανά παρόμοια προβλήματα.

    Φυσικά έκανα upload ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια αρχεία και βέβαια το ίδιο web.config.

    Kαι... μάντεψε : Πάλι ερωτηματικά (????????????? αντί για Ελληνικά) !!!

    O δωρεάν host που δούλεψε = www.aspspider.org

    O δωρεάν host που ΔΕΝ δούλεψε = www.vwdhosting.net (Το site κατά τ' 'αλλα δουλέει κανονικά).

    Πώς είναι δυνατόν να δουλεύει στον έναν και όχι στον άλλον host?

    Υπάρχει και κάποια άλλη ρύθμιση?

    Και το πιο σημαντικό από όλα :

    Είμαι έτοιμος να επιλέξω κάποιο asp.net 2.0 - SQL server 2005 host για το site της εταιρίας μου - ο οποίος δεν είναι στην Ελλάδα (http://www.discountasp.net).

    Υπάρχει περίπτωση να μην υποστηρίζει σωστα τα Ελληνικά?

  •  23-06-2006, 10:54 14192 σε απάντηση της 14191

    Απ: Visual Studio 2005 - asp.net - Δεν βλέπω Ελληνικά όταν κάνω upload !!!!

    Eίναι πιθανό, γιατί εξαρτάται από το setup του κάθε server. Tέτοια "προβλήματα" είναι συνηθισμένα σε hosters του εξωτερικού. Δοκίμασε να παίξεις με UTF-8, Windows-1253 ή iso-8859-1, αν και καλό θα ήταν να κάνεις ένα support request στον hoster σου για να σου πουν την κατάλληλη ρύθμιση που θα πρέπεις να κάνεις σύμφωνα με το setup τους.
    Αν θες δοκίμασε και το δικό μας δωρεάν hosting.

    Angelos Xipolias

    Xelixis.Net
    In .Net we Trust
  •  26-03-2009, 12:19 49619 σε απάντηση της 14192

    Απ: Visual Studio 2005 - asp.net - Δεν βλέπω Ελληνικά όταν κάνω upload !!!!

    Παιδιά να 'στε καλά για το συγκεκριμένο post γιατί κόντευα να τρελλαθώ. Σε ανάλογη περίπτωση με hoster του εξωτερικού είχα το εξής πρόβλημα:

    Οι ρύθμιση του globalization στο encoding σε όλα (request, response, file) την είχα στο UTF-8 και έπαιζε τέλεια. Κάποια στιγμή έκανα ένα update σε μία σελίδα aspx την ανεβάζω στο server και όπου η σελίδα είχε στατικό ελληνικό κείμενο έβγαιναν ????????????. Το ελληνικό κείμενο το δυναμικό που ερχόταν από τη βάση φαινόταν τέλεια. Μόνο το στατικό κείμενο έβγαζε ερωτηματικά. Στις υπόλοιπες σελίδες εντωμεταξύ δεν παρουσιάστηκε πρόβλημα.

    Αλλάζω το fileEncoding του web.config σε utf-8 και η σελίδα έπαιξε καθαρά. Όμως το uploading αρχείων με ελληνικό όνομα έγινε...άστα να πάνε. Όχι μόνο το όνομα των αρχείων αποθηκευόταν με ????????? αλλά δε μπορούσα καν να τα μετονομάσω ούτε να τα διαγράψω είτε μέσω ftp είτε μέσω του control panel του hoster. Από τη δική μου όμως εφαρμογή διαχείρισης με μια ρουτίνα που διαβάζει τα αρχεία από ένα φάκελο, τα εμφάνιζε σωστά και μάλιστα μπορούσα να τα διαγράψω.

    Είχα κολλήσει γιατί αν γύριζα το fileEncoding σε utf-8 η σελίδα παραπάνω που σας περιέγραψα έπαυε να εμφανίζει ελληνικό στατικό κείμενο.

    Πρόσεξα όμως, διαβάζοντας το δικό σας post καθώς και από άλλα sites ότι στο VisualStudio έχει μια επιλογή File | Advanced save options. Για τη συγκεκριμένη σελίδα aspx το encoding ήταν στο windows1253, όμως για όλες τις υπόλοιπες ήταν στο utf-8. Άλλαξα το 1253 σε utf-8 ανέβασα ξανά το αρχείο aspx στο server, άλλαξα και το fileEncoding του web.config σε utf-8 και η σελίδα έπαιξε σωστά!!!.

    Κι όχι μόνο έπαιξε σωστά αλλά και το upload των αρχείων είναι οκ με τα ελληνικά ονόματα.

    Απλά απορώ πως για τη συγκεκριμένη σελίδα άλλαξε η προεπιλογή της αποθήκευσης του αρχείου από utf-8 σε windows1253.

     

  •  26-03-2009, 16:19 49625 σε απάντηση της 49619

    Απ: Visual Studio 2005 - asp.net - Δεν βλέπω Ελληνικά όταν κάνω upload !!!!

    φίλε μου,

    χαίρομαι που βρήκες λύση.

    σήμανε την ερώτηση όμως σαν απαντημένη.


    Νικόλαος Καντζέλης
    BSc, MSc, MCAS, MCPD, MCITP, MCTS,MCP, MCT
    http://www.nksolutions.gr
    http://dotnetstories.wordpress.com
    http://weblogs.asp.net/dotnetstories
    http://forum.dotnetnuke.gr
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems