Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Πως να δημιουργήσω ένα select

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Ηλίας Κεκάκος. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Ηλίας Κεκάκος στις 04-07-2009, 19:40. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  01-07-2009, 17:24 52147

    Πως να δημιουργήσω ένα select

    Γειά σας,
    Χρειάζομαι επειγόντως την βοήθειά σας στο παρακατω πρόβλημα:
    Έχω ένα dataset που έχει τους εξής πινακες:
    1. Purchases
    2. PurchasedMaterials
    3. Materials
    4. PerchasedReceipts

    Οι πίνακες PurchasedMaterials και PerchasedReceipts περιέχουν το πεδίο MateialID_FK που συνδέεται με τον κύριο πίνακα Materials.
    Οι πίνακες PurchasedMaterials και PerchasedReceipts περιέχουν το πεδίο PurchaseID_FK που συνδέεται με τον κύριο πίνακα Purchases.
    Αυτό που θέλω είναι το εξής: όταν ο χρήστης θέλει να καταχωρήσει ένα προιόν στον πίνακα PerchasedReceipts να του εμφανίζει την περιγραφή των προιόντων που έχουν καταχωρηθεί στον πίνακα PurchasedMaterials του συγκεκριμένου PurchaseID (την περιγραφή θα την πάρει από τον πίνακα Materials).

    Ξέρω ότι είναι εύκολο αλλά έχω κολήσει.

    Ευχαριστώ

  •  01-07-2009, 19:22 52150 σε απάντηση της 52147

    Απ: Πως να δημιουργήσω ένα select

    Έκανα το παρακάτω:
    Dim Materials = DatasetPurchases.Tables("Materials").AsEnumerable()
            Dim PurchasedMaterials = DatasetPurchases.Tables("PurchaseMaterials").AsEnumerable()
            Dim OrderedMaterials = From Material In Materials, PurchasedMaterial In PurchasedMaterials _
                                   Where PurchasedMaterial!MaterialID_FK = Material!ID And _
                                         PurchasedMaterial!MaterialID_FK = ListBoxControlPurchases.ValueMember.ToString _
                                   Select Material!ID, Material!Mnemonic, Material!Description
    Είναι σωστό;
    Πώς μπορώ να το συνδέσω σ' ένα combobox;
  •  04-07-2009, 19:40 52237 σε απάντηση της 52150

    Απ: Πως να δημιουργήσω ένα select

    Γεια σας,

    Φαίνεται ότι αυτά που ρωτάω δεν είναι κατανοητά και δεν έχω ούτε μία απάντηση, γιατί για δύσκολα δεν τα κόβω.
    Ετσι λοιπόν επιτρέψτε μου να δώσω εγώ την απάντηση:
    Το LinQ query ήταν σωστό και κατόπιν κάποιων μετατροπων και ένεκα του ότι χρησιμιποιώ Devexpress controls ο κωδικας έγινε ώς εξής:

    Dim OrderedMaterials = From Material In DatasetPurchases.Tables("SelectMaterialsPacking").AsEnumerable(), _
                                   PurchasedMaterial In DatasetPurchases.Tables("PurchaseMaterials").AsEnumerable() _
                                   Where PurchasedMaterial!MaterialID_FK = Material!MaterialID And _
                                         PurchasedMaterial!PurchaseID_FK = ListBoxControlPurchases.SelectedValue _
                                   Select Material!MaterialID, Material!MaterialMnemonic, Material!MaterialDescription, Material!PackingMnemonic
    
                RepositoryItemLookUpEditMaterial.DataSource = OrderedMaterials.ToArray
                RepositoryItemLookUpEditMaterial.DisplayMember = "MaterialMnemonic"
                RepositoryItemLookUpEditMaterial.ValueMember = "MaterialID"

    Thanks
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems