Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Δήλωση μεθόδου που επιστρέφει εικόνα σε C#

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò DUDE!!. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος manosB στις 18-08-2009, 15:14. Υπάρχουν 7 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  17-08-2009, 17:35 53097

    Δήλωση μεθόδου που επιστρέφει εικόνα σε C#

    Έχω μία μέθοδο η οποία θέλω να επιστρέφει ένα αντικείμενο, συγκεκριμένα μία εικόνα(image η picturebox), πρέπει να δηλώσω την μέθοδο στην αρχή?

    Για παράδειγμα εάν επιστρέφει η μέθοδο string γράφω public string methodos(){ ...... return x}
    διαφορετικά αντί για string τι γράφω στον κώδικα?

    Ευχαριστώ
  •  17-08-2009, 22:45 53100 σε απάντηση της 53097

    Απ: Δήλωση μεθόδου που επιστρέφει εικόνα σε C#

    Αν κατάλαβα σωστά την ερώτηση, σου προτείνω τις κλάσεις System.Drawing.Image και System.Drawing.Bitmap.
  •  18-08-2009, 00:35 53102 σε απάντηση της 53100

    Απ: Δήλωση μεθόδου που επιστρέφει εικόνα σε C#

    μήπως μπορείς να δώσεις κάποιο παράδειγμα?
  •  18-08-2009, 10:42 53106 σε απάντηση της 53102

    Απ: Δήλωση μεθόδου που επιστρέφει εικόνα σε C#

    Αν θέλεις να έχεις μια μέθοδο που να επιστρέφει εικόνα, η δήλωσή της θα είναι ίσως
    Image CreateImage() {
    ...
    }

    Η ερώτησή σου είχε να κάνει με τη δήλωση της μεθόδου, σωστά;
  •  18-08-2009, 12:24 53109 σε απάντηση της 53106

    Απ: Δήλωση μεθόδου που επιστρέφει εικόνα σε C#

    ναι σωστά. μήπως ξέρεις γιατι στο vs σε webserviceproject δεν υπάρχει image object? υπάρχει κάποιο αντικείμενο που να έχει τις ίδιες λειτουργίες και ιδιοτητες με το image?

  •  18-08-2009, 14:32 53111 σε απάντηση της 53109

    Απ: Δήλωση μεθόδου που επιστρέφει εικόνα σε C#

    DUDE, καλό είναι να εξηγήσεις τί κάνεις από την αρχή. Τα Bitmap, Image είναι κλάσεις που χρησιμοποιούνται για την επεξεργασία εικόνων, όχι για τη μεταφορά εικόνων μέσω web services. Αν αυτό που σε ενδιαφέρει είναι να στείλεις μία εικόνα μέσω web service θα πρέπει να τη στείλεις απλά ως blob. Τί ακριβώς θέλεις να κάνεις?


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  18-08-2009, 14:42 53112 σε απάντηση της 53111

    Απ: Δήλωση μεθόδου που επιστρέφει εικόνα σε C#

    λοιπον παναγιώτη έχεις δίκιο δεν ήμουν απόλυτα σαφής. θα προσπαθήσω να γίνω τώρα.

    προσπαθώ να κάνω ένα webservice του οποίου το webmethod θα επιστρέφει μια εικόνα, συγκεκριμένα μία γραφική παράσταση αλλά έχω το πρόβλημα ότι δεν υπάρχει αντικείμενο image στα tools ώστε η webmethod μου να είναι π.χ. public Image myimage(){... return image}.
    υπάρχει κάποιος τρόπος να χρησιμοποιήσω image? υπάρχει καποιο άλλο αντικείμενο που να μπορώ να χρησιμοποιήσω.

    τέλος το webservice δεν τραβάει την εικόνα(γραφική παράσταση) απο κάπου αλλά την δημιουργεί.

    ελπίζω να έγινα πιο κατανοητός
  •  18-08-2009, 15:14 53113 σε απάντηση της 53112

    Απ: Δήλωση μεθόδου που επιστρέφει εικόνα σε C#

    Τώρα που (επιτέλους!) κατάλαβα τι θέλεις η λύση είναι απλή.
     Δες αυτό το άρθρο από το CodeProject. Ειδικά το κομμάτι Serialize/Deserialize the Image. Εν ολίγοις αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να επιστρέφεις ένα byte array. 



    Manos
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems