Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Προγραμματισμος 68HC16 CPU μεσω BDM! Κατασκευη dongle και software!

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò psyche. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος psyche στις 01-09-2009, 01:43. Υπάρχουν 1 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  31-08-2009, 04:32 53348

    Προγραμματισμος 68HC16 CPU μεσω BDM! Κατασκευη dongle και software!

    Καλησπερα,
     
    Ειμαι νεος σε αυτο το forum και θα ηθελα τη βοηθεια σας, οσο μπορειτε βεβαια.
    Δεν ειμαι και τοσο εμπειρος σε γλωσσες προγραμματισμου, ειχα μαθει assembly και c/c++ στο ΤΕΙ αλλα απο τοτε δεν το εξασκησα και πολυ το θεμα. Απο τοτε ασχολουμαι περιστασιακα με το θεμα αλλα οχι κατι το ιδιαιτερο.
    Στο θεμα μας τωρα. Αυτο που θελω να κανω ειναι να προγραμματισω ενα 68HC16 της motorola/freescale μεσο του BDM port που διαθετει η πλακετα. Υπαρχει το πακετο της P&E cable16/32 και prog16z που το κανει αλλα ειναι ακριβουτσικο! Ουτως η αλλως θα προγραμματισω μονο ενα. Σκεφτηκα να φτιαξω ενα open source πακετο για οποιον θελει χρησιμοποιωντας το PD BDM καλωδιο που συνδεεται στην LPT και ειναι φθηνο και να προγραμματισω ενα προγραμμα για winxp για να κανει την ολη δουλεια. Εχω βρει source αρχεια που κυκλοφορουσαν απο την Motorola τα οποια τα κανεις compile σε DOS και δουλευουν. Οπως ειναι το BD32.exe! Το θεμα ειναι να φτιαξω κατι σε winxp ουτως ωστε να το χρησιμοποιει και ενας απλος χρηστης! Τι ποιο ευκολο να κανεις compile τα αρχεια σε vc++ και να τα τρεξεις? Τελικα οχι και τοσο.
     Κατεληξα στη λυση του να φτιαξω ενα dll και μεσω vb να το "καλω" και να κανω την δουλεια μου. Το vb προγραμμα ειναι ευκολο. Το δυσκολο ειναι το dll που κανω στην vc++! Χρειαζεται το inpout32.dll για την LPT! Το εβαλα και εφερα τον κωδικα στα μετρα μου. Ο υπολοιπος κωδικας ομως με δυσκολευει αρκετα γιατι πρεπει με καποιο τροπο να κανω το προγραμμα να τρεχει πιο αργα λογο του οτι τα sources γραφτηκαν επι εποχης 386 κλπ. Κατω ειναι ο κωδικας απο ενα ιδιο driver για win nt το οποιο δεν δουλευει σε xp. Μου βγαζει σφαλμα στο compile. Τι μπορω να κανω σε αυτη την περιπτωση? Οπως καταλαβαινετε πηγαινω βημα βημα σε αυτο το project μιας και ειναι αρκετα δυσκολο, τουλαχιστον για μενα!
     
    Ευχαριστω πολυ για την οποιαδηποτε βοηθεια!
     

    udelay(int usecs)

    {

    KeStallExecutionProcessor(usecs);

    }

    /*

    * slow down host for not overrunning target

    */

    static void

    bdm_delay(int counter)

    {

    #ifdef NT_DELAY

    if (counter == 1 || counter == 10)

    KeStallExecutionProcessor(counter);

    else KeStallExecutionProcessor(50);

    #else

    while (counter--) {

    _asm nop;

    }

    #endif

    }

  •  01-09-2009, 01:43 53354 σε απάντηση της 53348

    Απ: Προγραμματισμος 68HC16 CPU μεσω BDM! Κατασκευη dongle και software!

    Το KeStallExecutionProcessor ανηκει σε βιβλιοθηκη του WDK και την οποια κατεβασα. Προχωρησα ενα βημα παραπερα. Τωρα εχω καποια θεματα με καποιο αρχειο που δεν βρισκει. Βημα βημα το project. Αργα και σταθερα!
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems