Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Captcha

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Adamantios. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Mitsaras στις 03-10-2009, 16:25. Υπάρχουν 1 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  03-10-2009, 16:09 54230

    Captcha

    Καλησπερίζω την παρέα....

    Την τελευταία εβδομάδα, μου ζήτησαν να φτιάξω ένα guestbook για ένα site το οποίο έχει γραφτεί σε vb.net (framework 2.0). Έφτιαξα λοιπόν τις σελίδες μου και αφού δούλεψαν όλα ωραία και καλά, κάθισα να σκεφτώ πως θα λύσω το πρόβλημα των spam. Το πρώτο που έκανα, ήταν να δοκιμάσω το NoBot που υπάρχει στο "ASP.NET AJAX Control Toolkit". Τελικά, ύστερα από μερικές δοκιμές και αφού δεν με ενθουσίασε το NoBot, αποφάσισα να δοκιμάσω και το Captcha....

    Αφού google-αρα αρκετά, βρήκα ένα - δυο ωραίους κώδικες σε c# Smile τους οποίους μετέτρεψα σε vb και αφού τους άλλαξα λίγο (π.χ. έβαλα και γράμματα, αντί για αριθμούς μόνο κ.α.), όλα ήταν ωραία και καλά.... εκτός από ένα σημείο: τις φωτογραφίες τις έσωζαν σε κάποιο folder του site....

    Οι ερωτήσεις που έχω να σας κάνω είναι δύο.

    Κατ' αρχήν, εσείς που έχετε περισσότερη εμπειρία, έχετε ποτέ δουλέψει με το NoBot του AJAX Toolkit και αν ναι, είναι καλό αντι-spαm;

    Επίσης, έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό captcha implementation;

    Ευχαριστώ,
    Διαμάντης

    A wise man does not urinate against the wind Smile
    Δημοσίευση στην κατηγορία:
  •  03-10-2009, 16:25 54231 σε απάντηση της 54230

    Απ: Captcha

    Παλιότερα χρησιμοποιούσα ένα χειροποίητο CAPTCHA. Έκανε καλά τη δουλειά του, αλλά ήταν ένα ακόμη ενοχλητικό εμπόδιο. Τελικά με την χρήση του ReverseDOS ( http://www.angrypets.com/tools/rdos/ ) καθώς και κάποιων κλασσικών μεθόδων (πχ hidden fields, ip threshold limits) δεν έχει υπάρξει ανάγκη να χρειαστεί να ξανασκεφτώ την λύση του CAPTCHA μέχρι στιγμής.

    Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός πως το Rapidshare το οποίο είχε φτάσει σε σημείο να χρησιμοποιεί non-human solvable captcha πολλές φορές ώστε να περιορίσει τα ανελέητα bots, πλέον χρησιμοποιεί άλλες τακτικές για την αντιμετώπισή τους.

    Μην αφήνετε τα media να σας "ταΐζουν"!
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems