Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Office XP και VS2008

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò bigN. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος bigN στις 27-11-2009, 15:47. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  27-11-2009, 11:42 55503

    Office XP και VS2008

    Γεια,

    Έχω φτιάξει μια εφαρμογούλα σε Vba του Excel XP (2002) την οποία θέλω να τη μετρέψω σε add-in με .NET (C#).
    Τα template του VS2008 όμως ξεκινάνε από 2003 και μετά.

    Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να βάλω τα template του Excel XP (2002 στο VS2008)
    Δημοσίευση στην κατηγορία:
  •  27-11-2009, 12:06 55506 σε απάντηση της 55503

    Απ: Office XP και VS2008

    Τα Visual Studio Tools for Office υποστηρίζονται από το Office 2003 και μετά, είτε μιλάμε για το VS 2008 είτε για το VS 2005. To Office XP απλά δεν έχει τους μηχανισμούς που χρησιμοποιούν τα VSTO. Άσε που η υποστήριξη για το Office XP έληξε το 2006, πολύ πριν βγεί το Visual Studio 2008.


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  27-11-2009, 12:41 55507 σε απάντηση της 55506

    Απ: Office XP και VS2008

    Παναγιώτης Καναβός:

    Τα Visual Studiot Tools for Office υποστηρίζονται από το Office 2003 και μετά, είτε μιλάμε για το VS 2008 είτε για το VS 2005. To Office XP απλά δεν έχει τους μηχανισμούς που χρησιμοποιούν τα VSTO. Άσε που η υποστήριξη για το Office XP έληξε πτο 2006, πολύ πριν βγεί το Visual Studio 2008.



    To περίμενα ότι αυτή θα είναι η απάντηση :(.... Στη δουλειά μου όμως δεν σκοπεύουν να κάνουν ακόμα αναβάθμιση.

    Τι άλλες λύσεις θα μπορούσα να έχω?

    Μιας και η μεταφορά του VBA σε desktop εφαρμογή θα απαιτούσε πολύ χρόνο και "πονο"

  •  27-11-2009, 15:14 55515 σε απάντηση της 55507

    Απ: Office XP και VS2008

    Άλλες λύσεις για ποιό πρόβλημα? Τί θέλεις να φτιάξεις και γιατί θέλεις να χρησιμοποιήσεις VSTO?

    Αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις κάποια από τις επιπλέον δυνατότητες του VSTO δεν θα τα καταφέρεις απλά επειδή βασίζονται στις δυνατότητες που υπάρχουν στο ίδιο το Office. Αν από την άλλη ψάχνεις για ένα καλύτερο περιβάλλον ανάπτυξης από την VB 6 μπορείς να φτιάξεις ένα Class Library project το οποίο θα υλοποιεί τα κατάλληλα COM Interfaces για να χρησιμοποιηθεί από το Office.
    Δυστυχώς αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να υλοποιήσεις ο,τιδήποτε χρειάζεται με το χέρι καθώς δεν κυκλοφορεί πουθενά project template για Office XP Addin. Απλά, έχει περάσει πάρα μα πάρα πολύς καιρός από τότε και κανένας δεν ενδιαφέρεται για να φτιάξει κάτι τέτοιο.

    Όσο για τη μεταφορά σε desktop .... αυτό δεν το καταλαβαίνω. Η μεταφορά από VBA σε .NET τον ίδιο "πόνο" δεν θα προκαλούσε?


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  27-11-2009, 15:47 55516 σε απάντηση της 55515

    Απ: Office XP και VS2008

    Καταρχήν θα ήθελα να μεταφέρω τον κώδικα VBA σε C# o οποίος μου είνια πιο κατανοητός και γιαυτο άρχισα να κοιτάω το VSTO.
    Προς το παρώς το VBA ενσωματώνεται σε κάθε αρχείο excel γεγόνος το οποίο έχει δημιουργήσει πολλές εκδόσεις και δυσκολεύει αρκετά την παρακολούθηση-ανάπτυξη. Για αυτο το λόγο προχωρώ στη χρήση των Add in.

    Η αλήθεια είνια ότι περίμενα να βρώ το Office XP Addin Template το οποίο ότι θα διευκόλυνε την ανάπτυξη.

    Όσον αφορά τη μεταφορά σε desktop .... θα αναφέρω καλύτερα ένα παράδειγμα.

    Η εφαρμογή αφορά μηχανικούς επομένως το excel μας είναι πιο γνώριμο. Με τη VBA κανω αρκετούς υπολογισμούς στη συνέχεια όμως ανάλογα με τη περίπτωση κάνω διάφορους συγκεντρωτικούς πίνακες, διαγράμματα κλπ. Τα αποτελέσματα ή τα δεδομένα δηλαδή τυχαίνουν κάθε φορά να είναι σε διαφορετική μορφή.

    Εαν ήταν να μεταφέρω την εφαρμογή σε desktop (εννοώ .Net Winform)   τοτε κάθε φορά έπρεπε να τροποποιώ το κώδικα ωστε να έχω το επιθημητο αποτέλεσμα....

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems