Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Dotnetnuke Connection String

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò it048. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος it048 στις 04-12-2009, 10:19. Υπάρχουν 2 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  04-12-2009, 01:05 55675

    Dotnetnuke Connection String

    Καλησπέρα, άρχισα να ασχολούμαι εδώ και λίγο καιρό με το Dotnetnuke και θέλω να ρωτήσω αν μπορούμε να το ανεβάσουμε σε κάποιον web server μαζί με τη βάση .mdf που θα είναι μέσα στο app_data. Δηλαδή να μη χρειαστεί να αγοράσουμε sql server hosting αλλα απλό asp.net hosting. Είναι αυτό δυνάτό ή χρειάζεται οποσδήποτε sql server?

    Στο pc μου που το έχω εγκαταστήσει με sql server 2005 παίζει κανονικά αλλά το δοκίμασα να παίξει μέσα από το app_data αλλάζοντας το Connection String σε  <add name="SiteSqlServer" connectionString="Data Source=.\SQLExpress;Integrated Security=True;User Instance=True;AttachDBFilename=|DataDirectory|Database.mdf;" providerName="System.Data.SqlClient" /> και βγάζει error

    Index #: 0
    Source: .Net SqlClient Data Provider
    Class: 14
    Number: 15350
    Message: An attempt to attach an auto-named database for file G:\Documents\wwwroot\dnn\App_Data\Database.mdf failed. A database with the same name exists, or specified file cannot be opened, or it is located on UNC share.


    Καμία βοήθεια? Θέλω να δουλέψει με τη βάση μέσα στο app_data
  •  04-12-2009, 08:56 55681 σε απάντηση της 55675

    Απ: Dotnetnuke Connection String

    Μάλλον έχεις παρεξηγήσει τί κάνει το App_Data και τί γράφει το Connection String. Το ότι έχεις βάλει κάτι στο App_Data δεν σημαίνει ότι στήθηκε αυτόματα και SQL Server από το πουθενά. Αν δεν υπάρχει ήδη SQL Server στο μηχάνημα δεν πρόκειται να σηκωθεί η βάση. Όσον αφορά το Connection String έχεις ορίσει ότι θα χρησιμοποιηθεί ένα SQL Server Instance ονόματι .\SQLExpress. Υπάρχει αυτό το instance στο μηχάνημα σου? Θα υπάρχει στον host σου? Η βάση σου λέγεται Database.mdf ή έχει άλλο όνομα?

     


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  04-12-2009, 10:19 55684 σε απάντηση της 55681

    Απ: Dotnetnuke Connection String

    Οπότε είτε το θέλω είτε όχι δε μπορώ να γλιτώσω την Sql Server φιλοξενία σωστά?

    Με αυτό το Connection String και τη βάση στον SQL Server παίζει μια χαρά <add name="SiteSqlServer" connectionString="Data Source=ZEUS\SQLEXPRESS;Initial Catalog=DNN;User ID=.......;Password=......" providerName="System.Data.SqlClient" />

    Άρα αυτό που ήθελα να μπορώ να στήσω σε web server το dotnetnuke χωρίς να παρέχει η φιλοξενία Sql Server δε γίνεται ε?

    Άρα πρέπει να πληρώσουμε πιο ακριβά το hosting.
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems