Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Ερώτηση για Office Events Handling...

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Perarg. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Perarg στις 01-02-2010, 17:28. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  31-01-2010, 15:41 56830

    Ερώτηση για Office Events Handling...

    Καλησπέρα στην κοινότητα που δυστυχώς αγνοούσα μέχρι να με ενημερώσει ένα μέλος αυτής...
    Σκοπεύω να αναπτύξω μια εφαρμογή σε Visual C++, όπου θα πρέπει να ελέγχει αν οι κινήσεις του χρήστη επάνω σε συγκεκριμένα πράγματα σε εφαρμογές Office έχουν γίνει σωστά. Δηλαδή για να σας δώσω ένα παράδειγμα, θέλω ο χρήστης να εισάγει 2 στηλοθέτες σε συγκεκριμένες θέσεις και να αλλάξει τη γραμματοσειρά στην πρώτη παράγραφο ενός εγγράφου, όλα αυτά στο Microsoft Word φυσικά. Ο χρήστης αφού τελειώσει και κάνει ίσως κλικ σε ένα κουμπί, θα γίνεται έλεγχος αν οι ενέργειες που χρειάζονται έχουν πραγματοποιηθεί.

    Στην αναζήτηση μου και στις δοκιμές μου μέχρι τώρα, έχω καταλήξει στην τεχνική COM Event Sinkin, ένας οδηγός υπάρχει εδώ http://support.microsoft.com/kb/309294. Η αλήθεια είναι ότι δεν κατάφερα να επεκτείνω το συγκεκριμένο παράδειγμα, το οποίο αφορά το triggering ελάχιστων events, όπως WindowActivate, DocumentNew, DocumentSave και λίγα ακόμη.
    Θα ήθελα να ρωτήσω δύο πράγματα:

    1) Είμαι σε σωστό δρόμο, κοιτώντας αυτού του είδους την τεχνική, με το σκεπτικό ότι θέλω να αξιοποιήσω όλα τα προγράμματα του Office και φυσικά περισσότερα, πιο συγκεκριμένα events; Ίσως να έχετε να προτείνετε ένα διαφορετικό τρόπο προσέγγισης του θέματος...

    2) Αν όντως είναι ο μόνος τρόπος το παραπάνω παράδειγμα από τη Microsoft, πώς θα μπορούσα να συνεχίσω για μελετήσω όποιο event θα ήθελα;

    Σας ευχαριστώ πολύ,
    Περικλής ;)

    Δημοσίευση στην κατηγορία: , , ,
  •  31-01-2010, 21:32 56848 σε απάντηση της 56830

    Απ: Ερώτηση για Office Events Handling...

    Το θέμα σου μου ακούγεται εφικτό μέσω VBA.
    Δε νομίζω ότι θα δυσκολευτείς ακόμη και να μην έχεις προηγούμενη εμπιρεία σε VB.

  •  01-02-2010, 01:28 56855 σε απάντηση της 56848

    Απ: Ερώτηση για Office Events Handling...

    Δε νομίζω να ήταν ιδιαίτερο πρόβλημα η VB. Υπάρχει κάτι κατά νου, ως παράδειγμα, επάνω στο συγκεκριμένο θέμα, ώστε να πατήσω επάνω και να το μελετήσω ?
  •  01-02-2010, 02:01 56856 σε απάντηση της 56855

    Απ: Ερώτηση για Office Events Handling...

    Η τεχνική είναι απλή. Ενεργοποιείς την toolbar Visual Basic στο Word. Πατάς record macro. Κάνεις μια απλή κίνηση. Σταματάς να γράφεις. Βλέπεις το τι παράγει στη macro με alt+f11 και βγάζεις τα συμπεράσματα σου.
    Για παράδειγμα κούνησα έναν στηλοθέτη και μου εβγαλε το μπλέ.
    Άρα αυτή που θα φτιάξεις εσύ και θα την ορίσεις σε ένα custom κουμπάκι θα τρέχει την CheckDoc σου που πχ. μπορεί να είναι η πράσινη

    Sub Macro1()
    '
    ' Macro1 Macro
    ' Macro recorded 1/2/2010 by SAKISDESKTOP
    '
        With Selection.ParagraphFormat
            .SpaceBeforeAuto = False
            .SpaceAfterAuto = False
            .FirstLineIndent = CentimetersToPoints(1.27)
        End With
    End Sub




    Public Sub CheckDoc()
        if Selection.ParagraphFormat.FirstLineIndent <> CentimetersToPoints(1.27) then
            msgbox("Καλά ρε δεν είπαμε να κουνάς τους στηλοθέτες?")
        else
           msgbox("Επιτέλους έμαθες να ορίζεις τους στηλοθέτες!")
        end if
    End


  •  01-02-2010, 17:28 56873 σε απάντηση της 56856

    Απ: Ερώτηση για Office Events Handling...

    Sakis σ'ευχαριστώ πολύ, όντως πολύ κατατοπιστικός! Να 'σαι καλά. Απλά για να μη συνεχίσω τις απορίες μου και βγω εκτός συζήτησης (εδώ είναι της VC++) να ξεκινήσω ένα καινούργιο θέμα στο Visual Basic section Wink

    Και πάλι ευχαριστώ
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems