Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

TortoiseHG με Μercurial 1.5 και VisualHG

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Arthur. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Arthur στις 23-03-2010, 16:32. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  23-03-2010, 13:25 57830

    TortoiseHG με Μercurial 1.5 και VisualHG

    Προσπαθώ να πείσω την ομάδα στην οποία δουλεύω να αρχίσουμε να χρησιμοποιούμε κάποιο source control που να υποστηρίζει εύκολα merging και branching (καθώς έρχονται μεγάλα project και θα το χρειαστούμε) αλλά το κυριότερο να φύγουμε επιτέλους απο το source safe.

    Εχει δοκιμάσει κανείς αυτό το combo; Εντυπώσεις; Μήπως κάποια άλλη πρόταση; Απαραίτητα να κάνει εύκολα merge-branch και να έχει visual studio integration.

    Never trust a computer you can't throw out of a window.
  •  23-03-2010, 14:02 57831 σε απάντηση της 57830

    Απ: TortoiseHG με Μercurial 1.5 και VisualHG

    Σε αυτό το Post είχα προτείνει αυτά που χρησιμοποιώ εγώ και η ομάδα μου και μας έχουν βολέψει τρομερά ( Visual SVN Server +  TortoiseSVN +  VisualSVN  σαν Visual studio plug)

    Διάβασε το Post και επειδή είναι πάρα πολύ εύκολο στο στήσιμο του ρίχνεις μια δοκιμή και βλέπεις αν σε βολεύει. 


    Manos
  •  23-03-2010, 15:09 57832 σε απάντηση της 57831

    Απ: TortoiseHG με Μercurial 1.5 και VisualHG

    Τα εργαλεία που έδωσες είναι τα αντίστοιχα με αυτά που ψάχνω αλλά για subversion έτσι; Απόσο ξέρω το subversion δεν κάνει εύκολα merge, εσύ είχες ποτέ πρόβλημα με αυτά;

    Never trust a computer you can't throw out of a window.
  •  23-03-2010, 15:49 57833 σε απάντηση της 57832

    Απ: TortoiseHG με Μercurial 1.5 και VisualHG

    Ναι είναι για Subversion. Όχι δεν είχα πρόβλημα με merge αρκεί να μην γίνεται στο ίδιο σημείο του εγγράφου. 

    Πάντως επιμένω ότι μια δοκιμή θα σε πείσει. Το set up του είναι της τάξης του τετάρτου. Εκεί μπορείς να δοκιμάσεις κάποια σενάρια merge για να δεις αν σε καλύπτει.

    Manos
  •  23-03-2010, 16:32 57835 σε απάντηση της 57833

    Απ: TortoiseHG με Μercurial 1.5 και VisualHG

    βασικά δοκίμασα και έβαλα ήδη αυτά που ανέφερα. Στην αρχή είχα σκεφτεί για subversion και εγώ αλλά μετά από αυτό το άρθρο http://www.joelonsoftware.com/items/2010/03/17.html κατέληξα στο Mercurial και μετά απο αυτό το βιντεάκι http://tekpub.com/codeplex έμαθα και 5 πράγματα... τώρα μένει να το δοκιμάσω με κεντρικό repository και πως να έχω ένα για stable + bug fixes και ενα για devs...

    Never trust a computer you can't throw out of a window.
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems