Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Φορολογικοι Τύπου Β

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Odyseus. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Odyseus στις 22-04-2010, 01:41. Υπάρχουν 5 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  21-04-2010, 10:25 58200

    Φορολογικοι Τύπου Β

    Καλησπέρα,

    Έχω κάνει μια εφαρμογούλα η οποία θα κόβει απλά τιμολογιάκια. Δεν έχω όμως καθόλου εμπειρία με τους φορολογικούς.
    Ο πελάτης μου χρησιμοποιεί ήδη φορολογικό τύπου Β. Πως μπορεί να συνεχίσει να κόβει με την δικιά μου εφαρμογή?

    Μίλησα με τον κατασκευαστή και μου έστειλε ενα header file και ένα dll C\C++. Δεν κατέχω unmanaged κώδικα,
    προσπάθησα να παράγω .NET wrapper με κάποιο εργαλείο αλλά δεν κατάφερα αφου μου έβγαζε κάποιο error που είχε σχέση
    με Unknown Type στο header file, κανείς δεν μπορούσε να βοηθήσει, αυτα δίνουμε λένε τίποτα άλλο.....

    Γενικά μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει γιατί ίσως να το προσεγγίζω και λάθος. Πρέπει να βάλω αυτό το dll στην εφαρμογή μου (κοινώς να το φωνάζω κάπως,
    αφου γράφω σε C#.NET) ή πρέπει να κάνω κάποια εφαρμογή διαχείρησης extra για τον φορολογικό με αυτό το dll?

    Πληροφορίες και οποιαδήποτε βοήθεια δεκτη γιατι άρχισαν να σπάνε τα νεύρα....και κανείς δεν ξέρει τίποτα.


    Δημοσίευση στην κατηγορία:
  •  21-04-2010, 14:31 58211 σε απάντηση της 58200

    Απ: Φορολογικοι Τύπου Β

    Χωρίς να κάνω διαφήμιση, ο καλύτερος φορολογικός διότι τον χρησιμοποίησα και τον προγραμμάτισα μέσα απο το dll σε C# είναι μακράν, ο algobox απο την ICS καραφύλλης.
    Δουλεύει εδώ και δυο χρόνια, η εφαρμογή, και κόβει κανονικά ενώ παράλληλα αποθηκεύω και το "λεκτικό" της υπογραφής στην βάση.
    Θα σου πρότεινα να απευθυνθείς εκεί άν τυχόν δεν έχεις "δεθεί" με κάποιον ήδη.
    Έχει στο site του και τους drivers & οδηγίες.
  •  21-04-2010, 16:30 58213 σε απάντηση της 58200

    Απ: Φορολογικοι Τύπου Β

    Με το header και το dll θα μπορούσες εύκολα να φτιάξεις ένα wrapper με C++/CLI, αρκεί να γνωρίζεις πως.Αφού όμως υποθέτω ότι δεν γνωρίζεις,γιατί δεν δοκιμάζεις να χρησιμοποιήσεις το p/invoke για να καλέσεις τις συναρτήσεις του dll απευθείας στην εφαρμογή σου;Ίσως σε βολέψει,ίσως όχι αλλά αφού έχεις το dll και από το header file γνωρίζεις τις συναρτήσεις και τους τύπους δεδομένων που περιέχει αξίζει να κάνεις μια προσπάθεια.Ένα μικρό tutorial θα βρεις εδώ.Από την άλλη αν δεν χρειάζεται απαραίτητα να κολλήσεις στη συγκεκριμένη λύση,το να βρεις εξαρχής μία προορισμένη για το .NET είναι ενδεδειγμένο.
  •  21-04-2010, 19:35 58227 σε απάντηση της 58213

    Απ: Φορολογικοι Τύπου Β

    Ευχαριστω για τις απαντήσεις.

    Θα κοιτάξω την πρόταση για τον algobox. Απλά το πρόβλημα είναι ότι ο πελάτης έχει ήδη κάποιο φορολογικό, δεν ξέρω αν κάνει να τον μετονομάσω.
    Στην έσχατη λύση όμως....

    Χρησιμοποίησα το PInvoker για να βγάλω wrapper, όμως δίνοντας το header και το dll, μου χτυπούσε κάτι για Unknown Type στο header file.
    Ίσως πρέπει να το προσπαθήσω μόνος μου.

    Στην ουσία δηλαδή αυτό το dll γίνεται reference στην εφαρμογή? Και μιλάει η εφαρμογή με τον φορολογικό όπου κι αν είναι από ότι κατάλαβα?
    Δηλαδή αν έχω τρείς clients και ο φορολογικός είναι στο Α μηχάνημα? Ίσως είναι λίγο βαρετά αυτά που ρωτάω, αλλά πρέπει να βρώ πως.



  •  22-04-2010, 00:44 58238 σε απάντηση της 58227

    Απ: Φορολογικοι Τύπου Β

    Το dll όντας unmanaged δεν γίνεται reference από την εφαρμογή σου με τον ίδιο τρόπο που θα γίνονταν κάποιο .NET assembly.Αντίθετα,την πρώτη στιγμή που ο κώδικάς σου καλέσει μια από τις συναρτήσεις που έχεις εισάγει μέσω του P/Invoke (δεν μιλάω για το εργαλείο που χρησιμοποίησες φυσικά,μιλάω για τον μηχανισμό με τον οποίο μπορείς να καλέσεις unmanaged συναρτήσεις στην εφαρμογή σου),το dll θα φορτωθεί στη μνήμη,το πρόγραμμά σου εσωτερικά θα βρει τη διεύθυνση της συνάρτησης που κάλεσες και θα ξεκινήσει την εκτέλεση του κώδικα που περιέχει.

    Άρα η εφαρμογή σου πρέπει να συνοδεύεται οπωσδήποτε από αυτό το .dll που σου έδωσαν -να το διανείμεις δηλαδή μαζί με αυτήν- και πρέπει στις κλήσεις του P/Invoke να είναι σωστά ορισμένο το Path προς το dll αυτό.Δυστυχώς αγνοώ την εσωτερική λειτουργία αυτού του dll για να σου πω αν κάθε client μπορεί να έχει επικοινωνία με τον φορολογικό έτσι απλά.Και να είχα απάντηση να σου δώσω βέβαια θα έπρεπε να το επαληθεύσεις ο ίδιος.

    Τέλος θα πρότεινα αφού ο Pinvoker τα βρήκε σκούρα να δοκιμάσεις να το κάνεις μόνος σου,εφόσον ο αριθμός των συναρτήσεων και των τύπων δεδομένων που δηλώνονται στο header file δεν είναι υπερβολικά μεγάλος (που λογικά δεν θα είναι).

  •  22-04-2010, 01:41 58242 σε απάντηση της 58238

    Απ: Φορολογικοι Τύπου Β

    Ευχαριστώ, έχω ξεκινήσει κάποιες διαδικασίες. Όντως δεν είναι τόσα πολλά.

    Τα υπόλοιπα στο documentation....


Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems