Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

C/PN SETUP

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Chris. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Chris στις 10-10-2005, 12:19. Υπάρχουν 3 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  06-10-2005, 13:43 5938

    C/PN SETUP

    Καλησπέρα!

    Μου παρουσιάστηκε ένα πρόβλημα στο CPN Setup.

    Όποιο πεδίο και να πάω να συμπληρώσω, την ώρα που βγαίνω από την φόρμα, μου βγάζει το μήνυμα λάθους: CPN Setup Key does not exist. Μετά με ρωτάει Close Anyway και δεν αποθηκεύει τις όποιες αλλαγές έχω κάνει.

    Δοκίμασα να διαγράψω την γραμμή στον πίνακα (CPN Setup) μήπως και υπήρχε κάποιο σκουπίδι, αλλά δεν υπήρχε κανένα αποτέλεσμα. Μάλιστα απ' ότι είδα και στην demo database του Navision GR 4.00, αν ανοίξω μια νέα εταιρία θα έχει το ίδιο πρόβλημα.

    Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει να αντιμετωπίσω αυτό το πρόβλημα θα του ήμουν υποχρεωμένος.

  •  06-10-2005, 19:35 5969 σε απάντηση της 5938

    Απ: C/PN SETUP

    Καλησπέρα,

    Έχεις απόλυτο δίκιο...

    Βιαστικό release της έκδοσης...

    Κοίτα στη φόρμα 17086 (CPN Setup) στην ρουτίνα OnOpenForm(), όπου θα πρέπει να υπάρχει ο παρακάτω κώδικας. Εάν δεν το έχει γράψε τον εσύ. :

    RESET;
    IF NOT GET THEN
    INSERT;
  •  06-10-2005, 19:39 5970 σε απάντηση της 5969

    Απ: C/PN SETUP

    Προς ενημέρωση:

    Όλες οι φόρμες Setup έχουν απενεργοποιημένο το "Allow Insert" Property ουτως ώστε ο χρήστης να μην μπορεί να βάλει πολλαπλές σειρές στους πίνακες αυτούς.

    Γι' αυτό το λόγο έχουν και ένα κλειδί κενό.

    Όταν ανοίγει μια φόρμα Setup ελέγχει εάν υπάρχει εγγραφή και εάν όχι τότε τη δημιουργεί. (η εξήγηση της ύπαρξης του κώδικα που σου έγραψα).

    Τέτοιος κώδικας υπάρχει σε όλες τις αντίστοιχες φόρμες, μπορείς να το διασταυρώσεις.

    Χαιρετώ,
    Αρχοντής
  •  10-10-2005, 12:19 6058 σε απάντηση της 5970

    Απ: C/PN SETUP

    Ευχαριστώ πάρα πολύ Αρχοντή,

    όντως με αυτές τις γραμμές λύθηκε το πρόβλημα.

Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems