Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Windows Mobile On Studio 2010

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò aris_7. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος aris_7 στις 01-12-2010, 02:11. Υπάρχουν 9 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  06-10-2010, 13:24 60435

    Windows Mobile On Studio 2010

    Καλησπέρα παιδιά

    Είναι η ιδέα μου ή η Microsoft έχει εγκαταλείψει εντελώς τα Smart Devices Project στο Studio 2010??

    Δούλευα στα Win Xp με Studio 2008 και SQL 2005 λειτουργούσαν αρμονικά και στο βάθος διαφαίνονταν φως στην λειτουργία SQL βάσεων μέσω PDA..

    Και ξαφνικά έβαλα τα Win 7 Ultimate..

    Και είπα να κάνω τις αλλαγές που με συμβούλεψαν κάποια άτομα απο το τρέχων Forum, για να κάνω ένα πρόγραμμα σε PDA που απαιτεί SQL Databases.

    Έτσι εγκατέστησα τον SQL Server 2008 αντί του 2005..

    Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα "Ασυμβατότητα" στα Smart Project με τα DataSources, καθώς δεν υποστήριζαν την μορφή αυτή του SQL Server Databases..

    Έβαλα το Πανεπιστήμιο να μου βρει το Studio 2010 (όπως με συμβούλεψαν παράλληλα με τον SQL 2008) και το εγκατέστησα για να είμαι πλήρες ενημερωμένος.

    Τελικά βλέπω ότι δεν ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΝ SMART DEVICES PROJECTS ΣΤΟ STUDIO 2010, ΤΟ STUDIO ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΦΤΙΑΞΕΙ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΗ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΝΕΤ...

    Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;; Τρέχω Win 7 Ultimate.. Τελικά θα πρέπει να Βγάλω το Studio 2010, Να βγάλω τοn SQL Server 2008 και μετά να βάλω τον SQL Server 2005 και το Studio 2008;;; Και αυτά θα παίζουν Normal στα Windows 7? Η πρέπει να  βάλω και τα XP;

    HELP ME SOMEBODY!
  •  06-10-2010, 14:04 60437 σε απάντηση της 60435

    Απ: Windows Mobile On Studio 2010

    Νομίζω ότι η επίσημη δήλωση θα σε καλύψει απόλυτα...


    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  06-10-2010, 14:20 60438 σε απάντηση της 60437

    Απ: Windows Mobile On Studio 2010

    Ναι, το ότι επίσημα δεν συνεχίζεται το έχω διάβασει. Η απορία μου είχε όμως δύο σκέλη, αν κ το ένα δεν ήταν σαφές:

    Α) Υπάρχει κάποιος αλλος τρόπος για προγραμματισμό σε Studio 2010 για Mobile εφαρμογές? Τα Win Phone 7 Projects είναι η συνέχεια των Smart Device Projects και δουλεύουν σε Win Mobile 6.5; Και η βασική και κεντρική απορία περι Win Phone 7, είναι για PDA συσκευές ή μόνο για κινητά τηλέφωνα; Αν κάποιος ξέρει ας μου πει

    Β) Αν Τα βγάλω όλα και βάλω Studio 2008 με SQL Server 2005 θα "παίζει" σωστά στα Win 7 Ultimate?

    Οποιος ξέρει ας βοηθήσει!
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
  •  06-10-2010, 15:09 60439 σε απάντηση της 60438

    Απ: Windows Mobile On Studio 2010

    Β) Δεν παίζει ρόλο ο συνδυασμός βάσης, λειτουργικού και Visual Studio. Μπορείς άνετα να έχεις Win7, Visual Studio 2008 και SQL Server 2008 R2. Η έκδοση του Visual Studio είναι που παίζει ρόλο.

    A) Το Windows Phone 7 είναι εντελώς διαφορετικό λειτουργικό. Ο μόνος τρόπος να φτιάξεις εφαρμογές γι αυτό είναι μέσω Silverlight για τυπικές εφαρμογές και XNA για games. ΔΕΝ είναι η συνέχεια των Smart Device Projects αλλά κάτι εντελώς διαφορετικό. Είναι μόνο για κινητά, αλλά τα κινητά τραβάνε και το 99% του mobile development πλέον.

    Ουσιαστικά, τα PDA έχουν επιστρέψει στο niche market που είχαν πριν πιάσουν τα Pocket PC 2002. Μπορείς να συνεχίσεις το development για εξειδικευμένες εφαρμογές με τα παλιότερα εργαλεία, ή με το VS 2010 αν σκοπεύεις να ασχοληθείς με C++ development απευθείας στα Windows CE. Το consumer κομμάτι όμως (το 99% της πίτας πλέον) περνάει σε Windows Phone 7


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  06-10-2010, 16:49 60442 σε απάντηση της 60439

    Απ: Windows Mobile On Studio 2010

    Κατα αρχάς παναγιώτη, να σε ευχαριστήσω που ασχολήθηκες με το θέμα μου.

    Στο Β) Θέμα, απο καθαρά προσωπική εμπειρική άποψη, έβαλα τον SQL Server 2008 R2 και το ΜS Visual Studio 2008, και στα Smart Device Projects όταν πήγαινα να βάλω μια Database στα DataSources μου έλεγε οτι δεν υποστηρίζεται (δεν θυμάμαι ακριβώς το τι έλεγε). Είχα κάνει όλα τα Update. Με τον SQL 2005 που δούλευα παλιότερα όμως έμπαιναν κανονικά χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

    Παντως από ότι κατάλαβα, πλέων δεν θα μπορείς να κανεις εφαρμογες πχ για επαγγελματικούς φορείς όπως κάναμε με τα PDA. Από ότι είδα στο Siverlight για Win Phone πολύ απλές και λιτές λειτουργίες. Το θεωρώ πολύ κακό, αν και σίγουρα την αγορά έχουν κατακτίσει τα κινητά.

    Πάντως υπάρχει κάποιος που εμπειρικά να δουλεύει σε Win 7 το Studio 2008 με τον SQL Server 2005;; μην τα βαλω πάλι όλα απο την αρχη κ μετά τα ξαναβάζω στα Xp..

  •  06-10-2010, 22:47 60451 σε απάντηση της 60442

    Απ: Windows Mobile On Studio 2010

    Αν θες οπωσδήποτε να δουλέψεις με τον Sql Server 2005 σε Win 7, απλά πρέπει να εγκαταστήσεις την έκδοση με το SP3. Δε νομίζω να έχεις άλλο πρόβλημα.


    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  07-10-2010, 02:01 60457 σε απάντηση της 60451

    Απ: Windows Mobile On Studio 2010

    Θα συμφωνήσω με τον Μάρκο. Εγώ είχα στο μηχάνημά μου μέχρι πριν από 8 μήνες, win7 ultimate,sql server 2005 standar edition και VS 2008 Team System. Τώρα έχω τον SQL Server 2005 express edition και SQL Server 2008 R2 Enterprise edition και VS 2010 Ultimate edition και παίζουν μια χαρά μαζί. Τα windows 7 είναι πιο νέο προιόν από τον SQL Server 2005, οπότε μπορεί να υπάρχουνε compatibility issues.

    Mπορείς να κατεβάσεις το SQL Server 2005 service pack 3 από εδώ

    Νικόλαος Καντζέλης
    BSc, MSc, MCAS, MCPD, MCITP, MCTS,MCP, MCT
    http://www.nksolutions.gr
    http://dotnetstories.wordpress.com
    http://weblogs.asp.net/dotnetstories
    http://forum.dotnetnuke.gr
  •  09-11-2010, 21:14 60826 σε απάντηση της 60442

    Απ: Windows Mobile On Studio 2010

    Να με πάλι..

    Λοιπόν, δεν ξέρω τι γίνετε, αλλά το πράγμα δεν ξεμπερδεύει με τίποτα

    Τα έβγαλα όλα, καθαρισα το Registry των Windows με διαφορα προγραμματάκια και εγκατέστησα από την αρχή τον SQL 2008 R2 και το Visual Studio 2008 (χωρίς τον SQL 2005 Express όμως) και έκανα όλα τα Update

    Το πρόβλημα παραμένει στα Smart Project. Όταν πάω να βάλω Datasource, είτε SQL Compact είτε SQL Server μου βγάζει το μήνυμα

    "an error occured while creating the new data source
    an error occured while generating the data source"

    Με τις επιλογές OK και Help, στο οποίο Help δεν μου δίνει καμία πληροφορία σχετική με το πρόβλημά μου

    Παράλληλα στα Windows Project της C# εισάγει κανονικά DataSources χωρίς κανένα πρόβλημα

    Εχει κανεις καμια άποψη - λύση για το θέμα;;
  •  09-11-2010, 21:48 60827 σε απάντηση της 60826

    Απ: Windows Mobile On Studio 2010

    Το σφάλμα είναι πολύ γενικό. Υπάρχει, όμως, μια αναφορά εδώ. Βέβαια, το πρόβλημα δε μπορεί να αναπαραχθεί και το thread έχει κλείσει. Παρ' όλ' αυτά, αναφέρει ότι με το SP1 του VS2008 δεν εγκαθίσταται και ο SQL Server Compact 3.5 SP1. Κατάβασέ τον από εδώ, εγκατέστησέ τον και δοκίμασε ξανά.
    Ακόμα κι ένας άνθρωπος μπορεί ν' αλλάξει τον κόσμο. Μη θέλεις να κυβερνήσεις. Απλά δείξε το μονοπάτι κι ο κόσμος θ' ακολουθήσει!!
  •  01-12-2010, 02:11 61217 σε απάντηση της 60827

    Απ: Windows Mobile On Studio 2010

    Απαντάω (στον ευατό μου) με λίγη καθυστέρηση..  Από το ψάξιμο που έκανα βρηκα οτι τελικα παιζει καποιο confilct οταν εγκαταστασεις το Studio 2008 αφου εχεις προηγουμενός εγκαταστήσει (κ απεγκαταστήσει) το Studio 2010..

    Η λυση συμφωνα με οσους αντιμετώπισαν το ιδιο πρόβλημα ειναι να καθαρίσεις το μηχάνημα από το Studio 2010 (σε τελικό στάδιο χειροκίνητα). Εγκαταστασεις, απεγκαταστασεις (ωρες ολοκληρες), κατεβασα 2-3 εργαλεία της Microsoft για πληρη απεγκατάσταση (οπως λέει), κατέβασα ειδικά προγράμματα για Clean Uninstall.. Τπτ!! Κ καθε φορά που ξαναεβαζα το Studio 2008 ολες οι ρυθμισεις απο την προηγουμενη φορά αποθηκευμενες!!!

    Anyway, προσπάθησα χειροκίνητα (οπως αυτοί που κατάφεραν να το κανουν να ξαναδουλεψει) να βγάλω απο την Registry το Studioμε αποτελεσμα τα Win 7 να βαρέσουν διάλυση.. Το πληρες αποτέλεσμα ηταν τα Win 7 να μην μπαίνουν ξανά (κόλλημα στο Extraction στο Install, μετα ανακάλυψα ότι καμιά φορά σε κάποια μηχανηματα παρουσιαζετε αυτο, ξεκολλαει με Install από USB) κ κατέληξα στα Win XP Pro!!!!

    Οποιος θελει προγραμματισμο σε PDA με Smart Project παιδιά: SQL Server 2008 R2 και Visual Studio 2008.. Αν τα εχετε μην τα αλλαξετε, θα μπλεξετε!!
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems