Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

vc++ 2008 - link error LNK1104

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò sakis_drm. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Παναγιώτης Καναβός στις 17-01-2011, 16:24. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  17-01-2011, 14:33 62436

    vc++ 2008 - link error LNK1104

    Καλησπέρα,

    έχω ένα αρχείο βιβλιοθήκης rtd.dll συνοδευόμενο από το rtd.lib του. Στην προσπάθεια μου να δημιουργήσω ένα project σε vc++ 2008 με σκοπό να καλέσω τη βιβλιοθήκη για να δοκιμάσω υλοποιήσεις της συναντώ error μετα το compile στην προσπάθεια διασύνδεσης LNK1104.

    1>------ Rebuild All started: Project: rtd, Configuration: Debug Win32 ------
    1>Deleting intermediate and output files for project 'rtd', configuration 'Debug|Win32'
    1>Compiling...
    1>vuser_init.cpp
    1>Linking...
    1>LINK : fatal error LNK1104: cannot open file 'C:\MyFiles\MyProjects\rtd\rtd\.obj'
    1>Build log was saved at "file://c:\MyFiles\MyProjects\rtd\rtd\rtd\Debug\BuildLog.htm"
    1>rtd - 1 error(s), 0 warning(s)
    ========== Rebuild All: 0 succeeded, 1 failed, 0 skipped ==========


    Επίσης έχω καταχωρήσει το εξής:
    Στα properties του project -> Configuration Properties -> Linker -> Input -> Additional dependencies  έχω προσθέσει το path όπου βρίσκεται το rtd.lib.

    Ευχαριστώ,
    Σάκης

    Δημοσίευση στην κατηγορία:
  •  17-01-2011, 14:45 62437 σε απάντηση της 62436

    Απ: vc++ 2008 - link error LNK1104

    Αν προσέξεις το σφάλμα, δεν βρίσκει το αρχείο ".obj". Μήπως έχεις κάποιο περίεργο όνομα αρχείου, π.χ. ".cpp" ή μήπως έχεις δώσεις κάπου κάποιο παραπανήσιο "\" ? 

    Το path μέσα στο vuser_init.cpp δεν παίζει κανένα ρόλο καθώς χρησιμοποιείται μόνο κατά το runtime. Εξάλλου το πρόβλημα δεν αφορά τη θέση του rtd.dll ή του lib, αλλά ότι για κάποιο λόγο, ίσως κάποιο λάθος path στα directories του linker, ψάχνει να βρει ένα αρχείο ".obj" το οποίο δεν υπάρχει

    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  17-01-2011, 15:16 62438 σε απάντηση της 62437

    Απ: vc++ 2008 - link error LNK1104

    Σωστά.. Ψάχνει μέσα στον φάκελο που έχω δηλώσει στα properties του project -> Configuration Properties -> Linker -> Input -> Additional dependencies  -> "C:\MyFiles\MyProjects\rtd\rtd\"  για ένα αρχείο ".obj". Πέρα από αυτό δεν έχω κάνει κανένα άλλο tweak.
    Ο κώδικας που πόσταρα μάλλον ήταν περιττός.
    Η εγκατάσταση του Visual C++ είναι φρέσκια και δεν έχω κάνει καμιά παραπάνω αλλαγή. Δεν ξέρω αν φταίει το ότι στο καπάκι έβαλα το Microsoft Platform SDK. Χρησιμοποιώ win 7 professional.

  •  17-01-2011, 16:03 62441 σε απάντηση της 62438

    Απ: vc++ 2008 - link error LNK1104

    Ευρέθη ο ένοχος! Θέλει το directory και χωριστά από τα ονόματα των libs.
    Στα properties του project -> Configuration Properties -> Linker -> General -> Additional library directories -> "C:\MyFiles\MyProjects\rtd\rtd\"  και
    Στα properties του project -> Configuration Properties -> -> Linker -> Input -> Additional dependencies  -> "rtd.lib"

    Thanks!
    Σάκης

  •  17-01-2011, 16:24 62445 σε απάντηση της 62441

    Απ: vc++ 2008 - link error LNK1104

    Βασικά, αυτό έπρεπε να έχεις κάνει από την αρχή. Το Additional Dependencies είναι για να δώσεις libs πέρα από αυτά που ήδη υπάρχουν στα dirs του Library directories
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems