Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Web Service σε Mono

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò dimos.homatas. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Aggelos Biboudis στις 19-01-2011, 14:00. Υπάρχουν 8 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  11-01-2011, 11:23 62255

    Web Service σε Mono

    Καλημέρα σας,

    έχει κάποιος εμπειρία σε ανάπτυξη στο Mono; Έχω ένα shared hosting πακέτο, το οποίο προσφέρει τα βασικά (cpanel, php, mysql κλπ) + ASP & ASP.NET μέσω mod_mono. Θα προτιμούσα έναν dedicated windows server, αλλά με 60$ τον χρόνο, είναι καλό bargain.

    Το δοκίμασα αρχικά, και φαίνεται ότι δουλεύει ικανοποιητικά (από hello world μέχρι πρόσβαση σε αρχεία)

    Η ερώτηση έχει ως εξής:

    Τι namespaces μπορώ να χρησιμοποιήσω; Ή μάλλον καλύτερα, τι ΔΕΝ μπορώ να χρησιμοποιήσω; Δεν νομίζω να έχει μεταφερθεί ολόκληρο το .NET! Μέχρι που μπορώ να φτάσω; Υπάρχει κάποια παγίδα που είναι platform specific?

    Η ερώτηση είναι προληπτικής φύσεως, ευχαριστώ προκαταβολικά

    Και φυσικά εάν έχετε κάποια άποψη βασισμένη σε εμπειρία, ευπρόσδεκτη και αυτή.

    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
  •  11-01-2011, 13:54 62258 σε απάντηση της 62255

    Απ: Web Service σε Mono

    Νομίζω πως εδώ  χοντρικά θα δείς τι περιέχεται και εδώ οι λεπτομέρειες.

    Δεν έχω εμπειρία αλλά βλέπω ότι υπάρχει κίνηση στα διάφορα communities περι του framework.
    Φυσικά και δεν θα μπορούσε όλο το .ΝΕΤ να μεταφερθεί και υποτίθεται πως το mono είναι cross platform, αυτή είναι και η ουσία.

    Δυστυχώς δεν έχω εμπειρία στο θέμα αλλά είναι ελκυστικό ένα cross platform framework χωρις να χρειάζεται να μαθαίνεις απο την αρχή μια γλώσσα.

  •  11-01-2011, 14:33 62260 σε απάντηση της 62258

    Απ: Web Service σε Mono

    Ευχαριστώ Γιώργο.

    Αφού παίζει και LINQ, μια χαρά είμαστε!

    Με μπέρδεψαν λίγο τα file paths του linux αρχικά... δεν ξέρω, μου φαίνεται περίεργο το new Stream("/home/myDir/myFile.txt"), θέμα συνήθειας φαντάζομαι.

    Μέχρι τώρα πάντως παίζει κανονικότατα χωρίς την παραμικρή αλλαγή πχ σε web.config ή οτιδήποτε άλλο. Copy τα αρχεία του προγράμματος απευθείας.

    Και ευτυχώς δηλαδή, γιατί αλλιώς... τρέχα γύρευε xml σε php

    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
  •  11-01-2011, 15:21 62264 σε απάντηση της 62260

    Re: Απ: Web Service σε Mono

    Μην έχεις υψηλές προσδοκίες πάντως, ειδικά για WCF. Θα πρότεινα ASMX web services, και αυτό για απλά πράγματα. Αν θες μόνο να παίζεις με αρχεία XML θα είσαι πιθανώς οκ, οπότε δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Σε production περιβάλλον είχα εμπειρία με mono σε mac με web calls, ΙΟ, xml, System.Security.Cryptography και WinForms. Όλα πήγαν κατευχήν απλά να ξέρεις από την αρχή τι θα πρέπει να υλοποιήσεις γιατί μικρά προβληματάκια μπορούν να αποβούν μοιραία, αν θελήσεις κάτι και υπάρχει bug or else. Να συμβουλεύεσαι τo syslog και να έχεις τα μάτια ανοικτά.

    good luck!

    https://twitter.com/biboudis
  •  11-01-2011, 15:39 62267 σε απάντηση της 62264

    Απ: Re: Απ: Web Service σε Mono

    Asmx χρησιμοποιώ. Για να πω την αμαρτία μου τα WCF services τα προσπέρασα! Με ενδιαφέρει η υλοποίηση αυτή γιατί θέλω να έχω τα objects μου έτοιμα, έχω κάτι dll που τα χρησιμοποιώ σε διάφορες καταστάσεις, προγράμματα κλπ και είναι καλό που μπορώ και τα χρησιμοποιώ και σε άλλες πλατφόρμες.

    Ευχαριστώ!

    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
  •  11-01-2011, 15:55 62269 σε απάντηση της 62267

    Απ: Re: Απ: Web Service σε Mono

    Το WCF σίγουρα βγαίνει άκυρο στην περίπτωση, το πολύ πολύ να μπορείς να κάνεις κάποιες κλάσεις use
    αλλά προφανώς ούτε το WCF runtime δεν θα τρέχει αρα...κλάφτα...



  •  18-01-2011, 13:10 62462 σε απάντηση της 62269

    Απ: Re: Απ: Web Service σε Mono

    Κοίταζα σήμερα το ServiceStack, ένα stack για web services σε Mono και .NET - και όταν λέμε stack, ξεκινάει από τους serializers και καταλήγει στο Redis για NoSQL βάση και διάφορα caches - memcached, redis ή αρχεία. Αν θέλεις να δουλέψεις σε Mono αλλά να κρατήσεις κοινό κώδικα, αξίζει να το κοιτάξεις


    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  18-01-2011, 13:22 62463 σε απάντηση της 62462

    Απ: Re: Απ: Web Service σε Mono

    Ευχαριστώ. Πάντως την έκανα μια χαρά την δουλειά μου με το κανονικά web services σε asmx, και μάλιστα παίζει εντυπωσιακά ομαλά, μπράβο στο mono (που έρχεται πακέτο με το φτηνό web hosting)

    Αυτό τι είναι; Το κοιτάζω αλλά δεν το πολυκαταλαβαίνω. Μήπως είναι για WCF service? Είμαι της Desktop σχολής Smile



    "When the darkness rises up from inside - that is normal.
    It's when you reach down to pull it up - that the noxious warnings sound."
    Tuzak, Farscape
  •  19-01-2011, 14:00 62504 σε απάντηση της 62463

    Re: Απ: Re: Απ: Web Service σε Mono

    Δες για REST γενικά.

    Nice one Παναγιώτη! Noted!!!


    https://twitter.com/biboudis
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems