Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

Return Variable from Paypal (Sandbox) ASP.NET

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò neoklis. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος neoklis στις 15-04-2011, 12:01. Υπάρχουν 1 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  12-04-2011, 11:06 65143

    Return Variable from Paypal (Sandbox) ASP.NET

    Καλημέρα,

    Ψάχνω να βρω με ποιόν τρόπο (με την πληρωμή συνδρομής), μπορεί το paypal(Sandbox) να επιστρέψει κάποια values. Το σενάριο έχει ως εξής..

            Ο υποψήφιος πελάτης επισκέπτεται την registration form. Δινει email (αυτο θα χρησιμοποιώ σαν username) και τα passwords.

            Πατάει το paypal button και μεταφέρεται στο site όπου και εκτελείται η συναλλαγή.

            Στην συνέχεια και με την ολοκλήρωση της συναλλαγής επιστρέφει στην σελίδα success_registration.

            Για τον user που έγινε η συναλλαγή να δημιουργείται ο χρήστης στην membership database.

    Αυτό σημαίνει ότι από την στιγμή που θα φύγει από την registration form έως ότου επιστρέψει στην success_registration πρέπει να "κουβαλάει" το email και το password. Στο paypal μπορείς να ορίσεις advanced variables τα οποία θα είναι κρυφά και πιθανό μπορείς να μεταφέρεις τα values που θες, αλλά δεν έχω βρει με ποιόν τρόπο θα τα κάνω return στο site μου.

    α) τα βήματα που περιγράφω για την πληρωμή συνδρομής είναι σωστά ή πρέπει να γίνει με άλλον τρόπο..;

    β) μπορεί το paypal να επιστρέψει values στο site μου και πως. Ψάχνω για παραδείγματα αλλά δεν έχω βρει..

     

     Ευχαριστώ.

     


    Dionisis
  •  15-04-2011, 12:01 65195 σε απάντηση της 65143

    Απ: Return Variable from Paypal (Sandbox) ASP.NET

    Εχω βρει και διαβάσει αρκετά πράγματα αλλά ακόμα δεν μπορώ να πω ότι είναι ξεκάθαρα στο μυαλό μου ώστε να αποφασίσω ποιό paypal product χρειάζομαι.

    Paypal Products

    • Web Site Payment Standard

    • Express Checkout

    • Payflow Gateway

    Ποιό από τα πιο πάνω προϊόντα ταιριάζει στην registration form μου..; Αφού ολοκληρωθεί η συναλλαγή θα πρέπει να έχω στην σελίδα μου το email του αγοραστή ώστε να δημιουργήσω το Account. Ανάμεσα σε αυτά που έχω διαβάσει έχω καταλάβει ότι για να το κάνω αυτό θα πρέπει να έχω ένα listener page όπου θα διαβάζει το IPN. Στο IPN συμπεριλαμβάνεται το email του αγοραστή και το μόνο που έχω να κάνω είναι να το διαβάσω. Χωρίς IPN μπορεί το paypal να μου επιστρέψει το email του αγοραστή..; Το IPN μπορώ να το χρησιμοποιήσω με οποιοδήποτε από τα παραπάνω προϊόντα ή μονο με κάποιο συγκεκριμένο..;

    Ευχαριστώ


    Dionisis
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems